Certificare Microsoft pentru Excel

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de Dr.Windows » Vin Ian 31, 2014 2:21 pm

Felicitari... inseamna ca acum te pregatesti si pentru examenele "Excel EXPERT"... ;)

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de Dr.Excel » Vin Ian 31, 2014 2:30 pm

Cred ca supraveghetoarea se referea la Examen Ecdl, cotat mult mai slab decat MOS. Felicitari IPP!

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de Catalin B. » Vin Ian 31, 2014 2:32 pm

IPP scrie:[update]
Astazi am luat examenul de MOS Excel 2010.
Felicitari :) Sper sa-ti foloseasca la ceva!
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de IPP » Vin Ian 31, 2014 2:43 pm

Multumesc tuturor

@dr.Windows
Daca voi ajunge din nou sa lucrez intensiv in Excel (adica all day long nu doar pe forum cate 1-2 ore/zi sau, la actualul serviciu 3 ore/saptamana (si alea pe Excel 2007, versiunea in limba romana)) poate voi incerca, altfel n-are rost. Poate nu nivelul de cunostinte ar fi problema (sau nu in masura decisiva) ci faptul ca is ardelean care a facut rusa si franceza in scoala deci timpul (lucrul contra cronometru) si engleza nu ii sunt cei mai buni prieteni. :)

@Catalin B
Si eu sper sa-mi foloseasca pentru ca altfel ma puteam limita la testarile de pe un site de freelanceri unde, dupa esecul din vara am venit acasa si am dat unul dupa altul: Excel 2000, Excel 2003, Excel 2007, Excel 2010 si am aflat ca is in top 10% pentru 2003 si 2010 si 20% pentru 2000 si 2007.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de mesersmith » Vin Ian 31, 2014 4:49 pm

Felicitari, IPP.
Daca nici tu nu luai un astfel de examen in Excel, atunci nu-l mai lua nimeni de pe aici.
Totusi, la ce solutii ai dat de-a lungul timpului pe forum, mi se par cam mici scorurile alea.
Pana la urma, conteaza mai putin, important este ca l-ai luat.
Dar chiar asa, certificarea asta foloseste la ceva?
Ca as vrea sa dau si eu la access, daca s-o putea sau daca o merita.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de Dr.Windows » Vin Ian 31, 2014 5:08 pm

mesersmith scrie:Totusi, la ce solutii ai dat de-a lungul timpului pe forum, mi se par cam mici scorurile alea.
Scorurile sunt mici pentru ca exact asta incerca sa sublinieze IPP - ca in Excel se puncteaza tot felul de FORMATARi si alte "aberatii" care nu prea au legatura cu "calculul tabelar"... dar deh... asa sunt "standardele Microsoft" si nu ai ce sa faci...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de IPP » Vin Ian 31, 2014 6:23 pm

mesersmith scrie: Totusi, la ce solutii ai dat de-a lungul timpului pe forum, mi se par cam mici scorurile alea. .... certificarea asta foloseste la ceva?
Nu am ezitat sa fac PUBLICE TOATE rezultatele, (deci inclusiv cele care "nu-mi fac cinste") tocmai in ideea de LEARNING pentru altii. Si pentru ca nu vad o problema in a-mi recunoaste limitele. Si pentru ca, poate, nu-mi doresc sa moara toate caprele vecinului, poate doar niste gaini.

Daca tot va plac masinile, ganditi-va ca cineva va comunica, rezultatele (teoretic confidentiale) ale unui "crash test" facut cu masina lui si pe banii lui. Insa nu va poate impiedeca sa-l credeti pe cuvant. In final, decizia va apartine.

Se pare ca, in afara de dr.Windows nu a citit nimeni observatiile mele legate de aceasta experienta... si cred ca s-ar fi putut trage niste concluzii utile pentru doritori. Eu unul as fi putut trage niste concluzii utile daca ar fi scris altcineva ceea ce am constatat eu. Si chiar am facut-o pentru unele lucruri: :D de exemplu am renuntat (in ultimele zile) la orice macro ajutator, la orice add-inn, la orice butoane pentru anumite comenzi.... am lasat interfata sa arate exact ca dupa instalare. Si am incercat sa reinvat sa lucrez asa. (Nu-i vorba ca maine vor fi toate la locul lor :mrgreen: ). Si cu aceasta ocazie cred ca as putea scrie un top privind lucruri din Excel 2010 care nu te fac mai productiv, dimpotriva.

Daca certificarea asta ajuta la ceva, ramane de vazut. Daca sunteti patron, probabil ca nu. Daca sunteti angajat in cautare de (+/- alt) loc de munca (inclusiv in strainatate) sunt sanse. Pentru ca este o certificare recunoscuta oriunde in lume. Si verificabila (deci falsurile sunt depistate repede). Poti obtine aici o multime de diplome si certificari, in strainatate ori te vei lupta pentru echivalare ori nu ti le va recunoaste nimeni. Da, in final, va conta ce stii dar se pare ca in zilele noastre intai trebuie sa treci de faza "trierea pe baza de hartoage" ca sa ai sansa sa demonstrezi....

Daca n-ati facut nici un curs dedicat (eventual chiar focusat pe astfel de examene), as fi curios sa vad ce rezultate ati obtine dvs., in Access desigur. ;) . Atunci vom putea discuta ca intre "autodidacti".

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de mesersmith » Vin Ian 31, 2014 7:12 pm

Imi pare rau ca mereu esti acid si iata ca si acum, desi acuzi pe altii ca nu au citit, nici tu n-o faci cum trebuie si esti la fel de taios ca intotdeauna.
Si din ceea ce am scris eu, daca citeai cu atentie, se intelegeau anumite lucruri.
Eu am citit destul de atent ce ai scris tu si la ce anume erau scorurile acelea mici si mesajul meu nu era deloc peiorativ, dimpotriva, era laudativ.
Pentru ca eu consider ca am proprietatea termenilor si cunosc in amanunt limba romana.

Si ca sa si explic, ca poate nu s-a inteles sensul mesajului meu, ideea era ca avand in vedere zecile de solutii pe care le-ai dat pe forum, imi arata mie, utilizator ocazional de excel, ca te pricepi foarte bine si ca, daca ai obtinut anumite punctaje mai mici, nu stiu daca "vina" iti apartine sau daca nu cumva sistemul de testare este putin anapoda. Pentru ca mi-e greu sa cred, avand in vedere aceleasi zeci de solutii sub semnatura ta, mi-e greu sa cred, spuneam, ca nu ai sti sa "Managing the Worksheet Environment:" decat in proportie de 33%.
Indiferent cat de taios esti de obicei cu mine, cu priceperea pe care o am, atat cat este ea, nu pot sa nu apreciez si sa nu citesc cu interes solutiile tale, chiar daca eu folosesc excel doar din an in paste. Si oricat de putin bine m-as intelege cu o persoana, nu am cum sa nu ma inclin in fata unei competente profesionale, unui talent in nu stiu ce domeniu, etc.


In ceea ce priveste un eventual curs pe care l-as fi facut, nu, nu am facut niciodata niciun curs, tot ce stiu am invatat singur. Access am invatat de pe forumul asta si de pe inca unul, extern.
Priceperea mea in Access este mult sub priceperea ta in Excel, asa incat daca as da un astfel de examen, ar fi o comparatie inegala. Cu siguranta nu l-as lua.

Stima.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de IPP » Vin Ian 31, 2014 9:20 pm

Imi pare rau ca mesajele mele va par "acide".

Mi-am pus uneori întrebarea ce cauta icon-urile cu "zambete" pe un forum serios asa cum se doreste a fi acesta. Cred ca le voi folosi din ce in ce mai des, cel putin in mesajele pt. persoanele pentru ca se pare ca exista probleme de perceptie. :o .... reciproca, se pare.

Daca perceptia mea era asa de diferita (a se citi gresita) atunci va asigur ca n-ar fi existat mesajul lui dr.Windows. :roll:

Si eu am pretentia de la mine ca am proprietatea termenilor. De aceea sunt nominalizat la locul de munca cu redactarea unor mesaje "sensibile". Sau consultat in legatura cu.

Revenind si ca sa ma explic: una este sa ai timpul la dispozitie sa analizezi un fisier exemplu, sa recitesti sau daca e cazul sa obtii informatii suplimentare de la utilizator, eventual sa-ti iei si o pauza de o bere daca n-ai chef pe moment de problema sau când ai chef ;) alta este sa ai un countdown de 50 de minute in care ai in medie 1 minut si 45 de secunde sa citesti problema, sa o intelegi, sa identifici corect structura datelor si locul unde trebuie afisat rezultatul (de cele mai multe ori fara nicio logica fata de tabelul propriu zis) .... si sa rezolvi.

Nu era nici un fel de atac la persoana indemnul de a vedea ce rezultate obtineti intr-un astfel de examen. Am inteles ca exista niste simulari gratuite. Poate dr.Excel stie mai multe sa va indrume. Poate ar trebui sa incercati din curiozitate. Sunt sigur ca, dupa ce ati realizat mai multe aplicatii si aveti deja o ierarhie a ceea ce e important (evident, din punctul dvs. de vedere) pentru aplicatiile dvs. unele cerinte de examen vi se vor parea.... aiurea.

Vizavi de acest subiect ("Certificare Microsoft pentru Excel") cu referire stricta la continutul examenelor am spus (esentialul) a ceea ce am avut de spus.

Numai bine
IP

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Certificare Microsoft pentru Excel

Mesaj de mesersmith » Vin Ian 31, 2014 9:35 pm

Da, mi-ar placea sa ma "testez" un pic, daca exista astfel de teste gratuite.
Nu am gasit niciodata pana acum asa ceva, dar presupun ca ar trebui sa existe.
Oricum, daca am inteles gresit ceva din ce ai scris, eu imi cer scuze in dreptul meu.

Închis

Înapoi la “Despre certificarile Microsoft”