sortare cu macro

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
surferboy79
Mesaje: 104
Membru din: Lun Mai 25, 2009 8:29 pm

sortare cu macro

Mesaj de surferboy79 » Vin Iul 03, 2009 4:44 am

Sa zicem ca imi creez un macro care sorteaza datele automat la o apasare de buton de pe un sheet folosind ca criteriu o coloana anume.Totul e ok functioneaza.Dupa o vreme modific sheetul in sensul ca adaug sau sterg coloane.Am incercat si macro nu mai sorteaza corect pentru ca coloana dupa care trebuia sa se faca sortarea nu mai e in aceeasi loc unde era.Cum pot face ca sa nu se strice macro cand inserez sau sterg coloane in acest caz (sa nu tb sa refac macro din nou) ?Exista posibilitatea daca folosesc de la macro optiunea use relative references?

surferboy79
Mesaje: 104
Membru din: Lun Mai 25, 2009 8:29 pm

Re: sortare cu macro

Mesaj de surferboy79 » Vin Iul 03, 2009 5:15 am

Am uitat sa spun ca in varianta daca sheetul este formatat ca tabel functioneaza si daca adaug-sterg coloane.Intrebarea era daca nu e formatat ca tabel cum fac?

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: sortare cu macro

Mesaj de Dr.Excel » Vin Iul 03, 2009 5:03 pm

Da, se face usor
Tu vrei sa functioneze macroul pentru Selectia curenta (relativa) nu pentru una absoluta
Foarte usor: inainte de a incepe sa inregistrezi macro-ul preselecteaza celulele, astfel Macroul va aplica operatiile celulelor Selectate ;)

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”