Functia IF

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
bianca24t
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 24, 2021 4:13 pm

Functia IF

Mesaj de bianca24t » Mar Aug 24, 2021 4:16 pm

Buna!

Am o situatie mai complicate la un IF si nu stiu cum sa o rezolv, poate ma puteti ajuta.

Am o baza de date cu produse de farmacie(ItemName) ,clienti (PartnerCode) si cantitatea (Qtty) cumparata.Intr-un alt sheet am o lista de cateva produse pe anumite praguri si discountul aferent pragurilor.

Vreau sa aduc din Sheet in Baza mea de date dupa ParnerCode si Totalul Cantitatilor, procentele de discount(col E) in functie de praguri (col C si D) si produs (col B).

Mentionez ca in Baza de date, cantitatea cumparata de CLienti este la nivel de comanda.

De exemplu pe client FNCV021 am 4 comenzi cu cantitati diferite. Luate separat, nu ma incadrez in niciun discount, dar adunate, ma incadrez la un n%.

La formula de IF pe langa conditia de produs si prag ar trebui pusa si o conditia de a insuma toata cantitatea in functie de Cod client.

Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Functia IF

Mesaj de IPP » Mar Aug 24, 2021 8:30 pm

Buna ziua

Principial vorbind si pana la un punct, o astfel de problema s-a mai discutat pe forum. De ex. aici

Probabil va trebui sa incepeti prin a va crea o lista unica Client-Produs-cantitate comandata (care se poate calcula usor cu SUMIFS)
Apoi va trebui configurata lista sursa (ma tem ca listele sursa atat timp cat intervalele de cantitati sunt diferite de la un produs la altul) cu intervalele de cantitati si discount aferent pentru fiecare produs in parte)
In final, gandita formula propriu zisa de aducere a discountului.

In alta ordine de idei, incercati sa atasati un fisier exemplu concludent, si fara informatii confidentiale.
Am mutat deocamdata subiectul la versiunea 2007 dar ar fi bine sa spuneti si ce fel de versiune de Excel folositi.

IP

bianca24t
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 24, 2021 4:13 pm

Re: Functia IF

Mesaj de bianca24t » Mie Aug 25, 2021 9:41 am

Am atasat fisierul. Versiunea 2107 (am atasat poza), nu ma pricep. Probabil versiunea 2016 de Excel?

Sincer nici cu functia SUMIFS pe mai multe conditiii nu stiu sa o folosesc. Stiu doar cea simpla, in care se aduna produsele dupa un anumit criteriu.

In exemplul din attach pe coloana F din sheet "baze de date" trebuie sa aduc discountul din sheet"Of prag" in functie de pragurile (col B si C).
Iar la coloana G sa aduc discounturile din sheet"produse promo" in functie de praguri si lista de produse promo.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Functia IF

Mesaj de IPP » Mie Aug 25, 2021 10:25 am

Buna ziua

Daca ati ajuns in fereastra care afiseaza acea informatie, (File, Account) si va uitati mai sus ar trebui sa scrie ceva de genul,
Office
Produce activated
Microsoft Office Home and Business 2016

Varianta reala in care se lucreza e bine de stiut pentru ca unele solutii sunt mai usor de realizat in versiuni mai recente (ex. folosind fie si partial power query)

Altfel, poate se va gasi cineva cu timp si disponibilitate mai mare, din punctul meu de vedere problema dvs. este prea complexa pentru un forum. Iar daca nu ati folosit niciodata functia de SUMIFS.... si alte instrumente care sa va ajute sa grupati informatia.....

Practic aveti o lista-sursa cu informatie bruta care va trebui in primul rand prelucrata in 2 moduri individuale pentru ca exista doua tipuri de discounturi:
1-sumarizare Client-Produs-Cantitate/valoare (in ideea identificarii produselor si cantitatilor carora li se poate acorda discount promotional)
2-sumarizare la nivel de fiecare client (in ideea, banuiesc, identificarii valorii totale a comenzii astfel in cat sa se dea un discount suplimentar)

Vor trebui configurate (pentru a putea fi folosite eficient in formule, ce ati scris dvs. arata bine estetic dar nu e functional pentru Excel, in linkul lasat la un mesaj anterior am avut eu un fisier-exemplu, va puteti face o idee de aranjare info pentru intervale):
-lista de discount in functie de total comanda client si tip client
-liste de discount pentru anumite produse (cele aflata la promotie)
(daca aveti si combinatii de tip client cu lista produse la promotie, treaba devine si mai complicata)

Apoi se poate trece la formulele propriuzise de extrage discounturi personalizate. Dar si aici trebuie vazut pentru ca aveti comenzi cu minus deci alte conditionari ce vor trebui tratate....

IP

bianca24t
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 24, 2021 4:13 pm

Re: Functia IF

Mesaj de bianca24t » Mie Aug 25, 2021 10:28 am

Ok, multumesc mult!
O zi buna!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”