Calcul in dependență de anumite condiții

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Dumitru479
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 31, 2019 11:45 am

Calcul in dependență de anumite condiții

Mesaj de Dumitru479 » Joi Ian 31, 2019 4:31 pm

Salut,am nevoie de ajutor la următoare problemă.În tabelul atașat e vorba de niște lucrări care se vor executa în diferite localități, pe diferite tipuri.Ceea ce mă interesează pe mine e să obțin suma lungimilor pe tip, dar și pe statutul lucrărilor (finalizate,in lucru, neîncepute).Problema este că datele introduse în tabel sunt variabile(adică se pot schimba în timp) ceea ce face ca atunci cînd schimb una din date pe care am folosito în formula de calcul să obțin un rezultat eronat.
Nuștiu daca mă înțelegeți la ce mă refer,de aceea o să va dau un exemplu: Pentru a obține reyultatul din celula J20, am folosit o formulă care include celula H4, în cayul cînd am nevoie sa modific statul din H4 din finalizat in inceput, automat tot calcul devine eronat.
Deci în concluzie am nevoie de:
1.Să imi calculeze sumele respective corect, indiferent de ce statul al lucrărilor voi da, aceeași chestie și cu tipurile.
2.Să imi calculeze lungimea finalizată, in lucrun neincepută pe fiecare tip(Coloanele M,O,Q).
Vă rog ajutați-mă.chiar daca explic cam prost :)))
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Calcul in dependență de anumite condiții

Mesaj de IPP » Joi Ian 31, 2019 5:12 pm

Buna ziua

Vedeti in fisierul atasat daca de asa ceva aveati nevoie.
Am modificat formulele din zona E21:J26 si am scris cate o formula in M21, O21 si Q21, formule care pot fi copiate pe coloana/e in jos

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dumitru479
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 31, 2019 11:45 am

Re: Calcul in dependență de anumite condiții

Mesaj de Dumitru479 » Vin Feb 01, 2019 11:33 am

DA asta este ceea de ce aveam nevoie,multumesc frumos.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”