Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Mesaj de IPP » Mar Mar 20, 2018 4:43 pm

Buna ziua

Din punctul meu de vedere, orice functie excel de tip RAND rulata independent (in celule separate) nu iti asigura 100% unicitatea valorii in cadrul unui range de rezultate. Si, cu cat exista mai multe formule/celule implicate, cu atat probabilitatea sa ai (cel putin) dubluri este mai mare.
Asadar solutia ar trebui sa fie in masura sa compare intre ele fiecare dintre rezultatele obtinute "random" si pe rand si, daca exista dubluri, sa recalculeze valorile din celulele implicate si pe masura ce duplicatele apar. Asta insemnand ca valorile implicate si (re)calculate trebuie sa nu se mai modifice in cadrul aceluiasi proces.
Ori ceva de genul acesta eu nu il cred realizabil 100% decat prin macro. De exemplu pentru o serie de unicate de la 1 la 5. Prima valoare generata random e 3. Se stocheaza ca atare, urmatoarea e 1 si se stocheaza ca atare. Daca urmatoarea e 1 sau 3 se face o recalculare pana se obtine una dintre valorile 2,4 sau 5. Dupa care valoarea obtinuta se stocheaza ca atare.... Si tot asa pana la completarea tuturor valorilor.

Altfel, in fisierul atasat gasiti o propunere care implica:
-o coloana cu o functie RAND
-o coloana pentru introducere manuala (sa ii spunem initiala) pentru nume
-o coloana pentru introducere manuala (sa ii spunem initiala) pentru prenume
-o coloana de "amestecare" a numelor folosind functia index si rank ascendent aplicat coloanei cu rezultatele functiei rand
-o coloana de "amestecare" a prenumelor folosind functia index si rank descendent aplicat coloanei cu rezultatele functiei rand

La orice modificare (editare a unei celule confirmata cu Enter) informatia va fi repozitionata. Sau prin apasarea tastei F9

IP

Ps. Probabil si daca as incerca o solutie folosind macro, provizoriu tot as avea nevoie de o coloana suplimentara
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

vdingo11
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 09, 2013 1:33 pm

Re: Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Mesaj de vdingo11 » Joi Mar 29, 2018 12:06 pm

TudyBTH scrie:Incercati acum (atasament)
Acum este perfect.
Multumesc mult.

vdingo11
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 09, 2013 1:33 pm

Re: Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Mesaj de vdingo11 » Joi Mar 29, 2018 12:10 pm

IPP scrie:Buna ziua
Altfel, in fisierul atasat gasiti o propunere care implica:
-o coloana cu o functie RAND
-o coloana pentru introducere manuala (sa ii spunem initiala) pentru nume
-o coloana pentru introducere manuala (sa ii spunem initiala) pentru prenume
-o coloana de "amestecare" a numelor folosind functia index si rank ascendent aplicat coloanei cu rezultatele functiei rand
-o coloana de "amestecare" a prenumelor folosind functia index si rank descendent aplicat coloanei cu rezultatele functiei rand
Este foarte bun - o formula mult mai simpla decat cea data de colegul anterior.
Multumesc mult.

vdingo11
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 09, 2013 1:33 pm

Re: Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Mesaj de vdingo11 » Mie Apr 11, 2018 1:38 pm

vdingo11 scrie: Este foarte bun - o formula mult mai simpla decat cea data de colegul anterior.
Multumesc mult.
Are totusi o problema. La generare numele si prenumele generate sunt legate intre ele tot timpul.
Ex: Nume07/Prenume04, Nume04/Prenume07.
Indiferent cate generari fac ele sunt impreuna.
Ar trebui sa amestece coloanele Nume si prenume independent

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Mesaj de IPP » Mie Apr 11, 2018 2:22 pm

Buna ziua

Asadar mai am o confirmare a ceea ce am spus in prima parte a raspunsului meu anterior.

De altfel, nici cu macro nu sunt sigur ca ati obtine exact ceea ce doriti in mod direct. Pe langa generarea acelor numere random, care sa nu se repete atat la nivel de coloana cu nume, respectiv cu prenume va trebui verificata si pozitia relativa a unui anumit numar fata de celalalt (ex. la o rulare, o anumita pereche sa apara pe randul 5 iar la alta rulare, aceeasi pereche sa apara dar pe randul 15). Deci ar fi necesara inca o verificare suplimentara privind existenta deja "extrasa" pentru aceeasi pereche astfel incat sa nu mai apara inca o data. Asta ar insemna existenta unei foi care sa stocheze toate perechile generate pana la un moment dat.

Succes in a gasi solutia dorita.

IP

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Mesaj de DR.ACCESS » Mie Ian 23, 2019 5:05 pm

Buna,
chiar daca valorile sunt oarecum ordonate, ca sa reordonez o lista de 100 numere, as folosi intr-o celula, sa zicem A1, functia randbetween(1,100) si in cele 99 de celule de sub ea as pune formula if(A1+1>100, mod(A1+1,100), A1)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Generarea aleatorie a tuturor numerelor naturale

Mesaj de DR.ACCESS » Mar Feb 19, 2019 3:50 pm

Salut,
Am gasit solutia completa aiciȘ
https://www.exceltip.com/tips/random-nu ... epeat.html
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”