rog putin ajutor

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

rog putin ajutor

Mesaj de cristinael » Joi Iul 20, 2017 3:49 pm

Buna ziua,
Am creat si eu un tabel, mai bine zis este un model impus de oferare de unul dintre parteneri si am incercat sa usurez activitatea putin.
Am creat un sheet pe care l-am numit deviz final si un sheet pe care l-am numit deviz calcul.(intr-o baza mai veche pe care am incercat sa o adaptez).Initial era creat pentru devize auto si functiona perfect.
In sheetul deviz calcul am introdus ceea ce ma intereseaza, am creat cateva butoane, insa la butonul introducere deviz, m-am impotmolit deoarece la introducerea datelor nu imi duce corespunzator datele in tabel.Stiu ca trebuie ceva parametrii, insa nu am mai lucrat de mult timp si am uitat cum sta treaba.
As mai dori ca in functie de cate pozitii am introduse in deviz atatea sa apara in pagina de lucru, respectiv in devizul final ce se transmite clientului.
Atasez formularul.Parola de acces este in sheet 1 (TTWXVARPYZOILFY).Formularul este protejat.
Multumesc mult.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: rog putin ajutor

Mesaj de TudyBTH » Joi Iul 20, 2017 6:04 pm

Buna,

Verificati va rog fisierul. La mine apare ca fisier corupt si nu poate fi deschis.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: rog putin ajutor

Mesaj de cristinael » Joi Iul 20, 2017 6:34 pm

l-am deschis si de pe mobil.Maine cand ajung la birou ma uit Multumesc

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: rog putin ajutor

Mesaj de cristinael » Vin Iul 21, 2017 6:40 am

se deschide si de pe PC.
Asa arata tabelul.Am fcaut o captura de ecran
Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

csaba1960
Moderator
Moderator
Mesaje: 187
Membru din: Mie Feb 02, 2011 4:05 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: rog putin ajutor

Mesaj de csaba1960 » Vin Iul 21, 2017 8:18 am

Buna

Am încercat sa deschid fișierul cu Excel 2016 si cu Excel 2010, din păcate nu se poate.
Încearcă sa încarci o versiune anterioara, evident dacă il ai.
Daca nu separa fișierul Excel de VBA. Exporți diversele componente din VBA (module, userform), copiezi Sheeturile si încearcă sa le reconstruiești fișierul într-un fișier nou.
Înainte de a pune pe forum încearcă sa-l deschizi pe un alt calculator.

Captura de ecran nu prea ne ajuta cu nimic.

Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Re: rog putin ajutor

Mesaj de Nills » Vin Iul 21, 2017 11:11 am

se deschide si de pe PC.
Asa arata tabelul.Am fcaut o captura de ecran
Multumesc
Fisierul nu se poate descarca, are o eroare.
Daca te uiti cu atentie la "poza" expusa de tine vei vedea ca este o versiune de fisier recuperat (deci cumva ai avut ceva probleme si tu cu el)
DEVIZ (version 1) [Recovered] [Compatibility Mode]
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: rog putin ajutor

Mesaj de cristinael » Vin Iul 21, 2017 8:13 pm

Posibil.Am reconstituit baza de la inceput si am reusit sa functioneze si acele butoane, care nu imi duceau informatiile corespunzator.
Insa acum am alta problema.
Am in tabel rubrica pentru total materiale, total transport si utilaje, total alte cheltuieli si total general si varianta de calcul manopera cu toate rubriciile
o singura rubrica de um si cantitate si o singura rubrica in care introduc denumirea operatiilor, materialele si utialjele etc.
Ideea e ca am nevoie de formula care sa imi faca calcul separat la material , transport utilaj, alte cheltuieli pe rubrici diferite.
Momentan nu imi vine nimci in minte.Am incercat catev avariante cu functia if, dar nu am reusit.
Multumesc pentru ajutor.
Sper ca sheetul atasat sa se deschida.
Este primit pe email de la client cu mici modificari.
Multumesc mukt.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: rog putin ajutor

Mesaj de TudyBTH » Vin Iul 21, 2017 9:15 pm

Buna,

Pentru valoare materiale puteti folosi:

Cod: Selectaţi tot

=IFERROR(IF(SEARCH("materiale";A5)=1;D5*C5;0);0)
pt Tansport si utilaje:

Cod: Selectaţi tot

=IFERROR(IF(SEARCH("utilaj";A5)=1;D5*C5;0);0)+IFERROR(IF(SEARCH("transport";A5)=1;D5*C5;0);0)
pt toate care nu sunt nici una dintre cele de mai sus (adica "alte cheltuieli")

Cod: Selectaţi tot

=IF(E5+L5;0;C5*D5)
Trebuie insa sa tineti cont de urmatoarele:
- fisierul anexat are extensia .xls iar dv ati postat mesajul la Excel 2007. Daca va fi folosit pe versiuni mai vechi de 2007 (ex. 2003) functia IFERROR nu va fuctiona
- formulele s-ar simplifica mult daca ati defini denumirile lucrarilor astfel incat sa se poata identifica mai usor din ce categorie fac parte (manopera, materiale, transp, ...)
acest lucru il puteti face fie stabilind o regula pe care sa o aplicati la toate denumirile (de exemplu: <categorie>_<denumire lucrare> --> Transport_Transport materiale, Manopera_Personal calificat, etc), fie printr-un tabel de corespondenta adica creati un tabel intr-o alta foaie in care treceti toate denumirile in prima coloana si categoria din care face parte in a doua coloana).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: rog putin ajutor

Mesaj de TudyBTH » Vin Iul 21, 2017 9:51 pm

Un model de rezolvare cu crearea unei liste de lucrari aveti in fisierul atasat.
Aici am evitat folosirea functiei IFERROR sau a tabelelor deci ar trebui sa functioneze si in versiunile mai vechi de 2007.

Un alt sfat ar fi sa incercati sa separati introducerea datelor de formularul pe care trebuie sa-l completati.
Avand in vedere ca este un formular impus de un tert, dupa cum spuneti, ar fi mult mai usor de gestionat completarea lui daca ati face introducerea si prelucrarea datelor intr-o foaie separata iar in formular sa aduceti doar datele necesare/finale. In acest fel veti putea folosi orice format in foile de introducere si prelucrare a datelor, veti putea folosi coloane ajutatoare daca este necesar la prelucrarea lor si multe alte avantaje fara sa trebuiasca sa va bateti capul cu pastrarea formatului impus. La final veti lista sau exporta doar foaia/foile cu raportul solicitat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: rog putin ajutor

Mesaj de cristinael » Sâm Iul 22, 2017 8:39 am

Multumesc frumos pentru ajutor.
Am creat foaie de lucru, tocmai in aceasta idee pentru ca am o colega care acest formular de cele mai multe ori ii da batai de cap.Ea este obijunuita sa oferteze in programele standard de devize gen doclib, intelsoft, devizeonline etc, iar transpunerea este de cele mai multe ori o mare bataie de cap si munca dubla.
Am sa incerc sa finalizez ceea ce mi-am propus si al final am sa va comunic rezultatul final.Sper sa nu ma mai impotmolesc pe parcurs.
Zi frumoasa tuturor.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”