Evidentiere zile libere.

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Evidentiere zile libere.

Mesaj de vasileraz58 » Joi Iun 01, 2017 3:17 pm

Buna! Va rog un ajutor. Am un tabel ca in atasament, si as vrea sa coloreze pe langa dumineci, si celelalte zile libere si nu stiu cum sa fac. Va multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Evidentiere zile libere.

Mesaj de IPP » Joi Iun 01, 2017 4:16 pm

Buna ziua

Am creat un Table (pentru a fi dinamic in mod automat la completarea cu noi informatii) in care se vor trece datele calendaristice complete pentru sarbatori.
Am definit zona dorita in Name Manager (Ctrl+F3 pentru a vedea definitia pentru ZileSarbatoare)

Pentru formatare am folosit o regula bazata pe formula
=COUNTIF(ZileSarbatoare;DATE($H$1;$F$1;$B12))>0

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Evidentiere zile libere.

Mesaj de vasileraz58 » Joi Iun 01, 2017 5:31 pm

Multumesc! Ar trebui sa tastez in coloana S toate liberele din an, sau cum trebuie sa fac? Nu s-ar putea face cumva, ca indiferent de ce luna sau an introduc in celula A1, tabelul sa functioneze dupa cum merge acum, adica sa-l pot folosi pentru toate liberele din an, si eventual si pe anii urmatori. Deci, daca tastez in A1 "1 ian. 2022", tabelul sa-mi arate zilele libere din anul respectiv. Imi cer scuze daca cer pre mult!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Evidentiere zile libere.

Mesaj de IPP » Joi Iun 01, 2017 7:47 pm

Daca in Table de pe coloana S scrieti in continuare toate zilele libere din anul sau toti anii care va interesaza atunci nu ar trebui sa fie nicio problema sa folositi acest fisier si pentru acele luni si acei ani. Dar acest lucru va trebui sa il faceti manual pentru ca nu se poate anticipa cum vor fi zilele libere peste nu stiu cati ani. De exemplu, in Romania in acest an este prima data cand 1 iunie a fost declarata de catre stat drept zi libera pentru toata lumea.

Din cate stiu si in general, zilele libere oficiale pentru anul in curs se cunosc inca de la inceputul anului. Atunci s-ar putea edita fisierul din acest punct de vedere

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Evidentiere zile libere.

Mesaj de TudyBTH » Joi Iun 01, 2017 8:44 pm

Aveti aici http://www.itlearning.ro/forum/viewtopi ... =33&t=8411 formulele pentru toate sarbatorile prevazute de lege (sarbatori ortodoxe).
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Evidentiere zile libere.

Mesaj de vasileraz58 » Vin Iun 02, 2017 7:31 am

Va multumesc!

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”