Formatare celula, ca interval data

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Formatare celula, ca interval data

Mesaj de TudyBTH » Dum Noi 12, 2017 1:21 pm

Buna,

Tot nedumerit sunt.
Planificarea este un proces premergator (anticipat) momentului in care se realizezeaza efectiv activitatea.
Numarul orelor lucrate este un rezultat al acestei activitati, deci apare dupa momentul in care s-a realizat prestatia.
Cele doua valori nu prea au de ce sa ajunga in acelasi tabel pentru ca ele nu exista simultan (cand ai obtinut deja numarul orelor prestate pentru luna octombrie 2017, numarul orelor planificate se refera la ianuarie sau octombrie 2018!!!).

Obiectivele planificarii sunt:
1. Sa permita angajatorului evaluarea rapida si anticipata a numarului de zile ce vor fi acordate fiecarui angajat ca drept legal la concediu de odihna (zile lucratoare), astfel incat sa nu ramana posturi/puncte de lucru descoperite (fara personalul minim necesar). In functie de aceste doua conditii (dreptul legal si necesarul minim de forta de munca), angajatorul poate decide rapid daca va putea satisface dorinta angajatului de a primi concediu de odihna in perioada solicitata de el.
2. Daca tipul activitatii desfasurate o impune (se lucreaza in weekend sau sarbatori legale, exista un program de lucru in care se depaseste norma zilnica de 8 ore, sau alte cazuri prevazute in Codul Muncii), planificarea trebuie sa includa si acordarea zilelor libere (si acestea fiind tot zile lucratoare) datorate fiecarui angajat. Aici lucrurile sunt ceva mai complexe si mai dificil de realizat in Excel, de obicei se apeleaza la VBA. Indiferent de modul de abordare si de solutia aleasa, este necesara introducerea de date suplimentare pentru fiecare angajat, date extrase din contractele individuale si/sau colective de munca. Doar aici se pune problema calcularii numarului de zile calendaristice pentru a determina perioada de calcul la care se refera Codul muncii.

Numarul de ore efectuate, sunt rezultatele unor sume din condicile de prezenta si vor fi afisate in pontaj.

In ce priveste fisierul exemplu, in forma actuala el rezolva doar problema numarului total de zile de concediu acordate fiecarui angajat, prin totalurile anuale pe coloana.

Pentru a fi cu adevarat util si a rezolva complet problemele de la puncul 1, trebuiesc obtinute totaluri zilnice (depinde de specificul activitatii). Asta daca planificarea se refera doar la un anumit punct de lucru. Daca este comuna pentru mai multe puncte de lucru (sau proiecte, depinde de specificul activitatii), trebuie introduse date care sa permita identificarea punctului de lucru in care isi va desfasura ativitatea fiecare angajat si obtinerea unor subtotaluri zilnice. Astfel, se va putea verifica daca intr-o anumita zi exista sau nu numarul de personal minim necesar pe acel punct de lucru.
Pentru a construi aceasta parte trebuie cunoscut in detaliu tipul activitatii desfasurate (arata intr-un fel pentru o ferma de vaci si altfel pentru o firma IT).

La fel se pune problema si la punctul 2. Daca toti angajatii lucreaza doar 8 ore/zi si nu se desfasoara activitate in weekend-uri sau sarbatori legale, aceasta evidenta (punctul 2) dispare complet.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

mystef7
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 11, 2013 5:07 pm

Re: Formatare celula, ca interval data

Mesaj de mystef7 » Dum Noi 12, 2017 5:29 pm

Imi pare rau ca nu am reusit sa ma fac inteles.
Nu intra in calcul si pontajele. Acestea se tin separat, iar in momentul de fata nu incerc sa le combin pentru ca asa cum ati spus, realizez ca este mai complicat. Este vorba doar despre CO.
1. planificarea CO se face o singura data pentru toti angajatii (anticipat pentru anul viitor - la sfarsitul anului 2017 pentru 2018).
2. efectuarea CO - popularea tabelei Efectuat, se face periodic, in cursul anului 2018, pe masura ce angajatii efectueaza zilele de CO. Este mai mult pentru statistica (in cazurile in care este diferita din varii motive fata de planificare) de care se va tine cont la planificarea pentru anul viitor - 2019 (perioade de vara, perioadele sarbatorilor, etc.)
Toti angajatii au program de 8 ore in doua ture si beneficiaza doar de zile calendaristice nu lucratoare de CO. La recuperarea unor zile prestate in week-end, se tine cont in planificarea turelor pentru luna urmatoare.
Asta nu reusesc eu sa modific in fisierul respectiv, contorizarea zilelor calendaristice nu a celor lucratoare.
Multumesc pentru efort si timp si sper sa ma fi facut inteles.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Formatare celula, ca interval data

Mesaj de TudyBTH » Dum Noi 12, 2017 6:32 pm

ok, dumneavoastra trebuie sa stiti mai bine.

totusi, refrtor la:
beneficiaza doar de zile calendaristice nu lucratoare de CO
ar trebui sa consultati un contabil.

Numarul zilelor calendaristice intre doua date este diferenta dintre ele (data2-data1). Pentru fisierul dv, formula este:

Cod: Selectaţi tot

=SUMPRODUCT((Table2[Data sfarsit]-Table2[Data inceput])*(Table2[Nume]=programare.conc.!C6))
V-as recomnda insa sa evitati completarea datelor in modul descris de dv (doua linii pentru fiecare angajat). Acest mod va complica inutil sarcina si va elimina posibiliatea de folosi in continuare unele facilitati. AR fi de preferat sa adaugati coloane si sa pastrati fiecare persoana pe o linie.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

mystef7
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 11, 2013 5:07 pm

Re: Formatare celula, ca interval data

Mesaj de mystef7 » Dum Noi 12, 2017 8:41 pm

Domnule Tudy, va multumesc pentru preocupare, efort si timp.
In primul rand este in regula cu partea de contabilitate.
Am inteles recomandarile referitoare la linii, dar nu cred ca ar mai fi necesar ulterior, folosirea altor facilitati. Daca nu ar fi prea complicat si fisierul ar arata cam cum am incercat eu sa-l explicitez, asa cum m-am priceput ar fi OK.
Am modificat un pic cele doua tabele Planificat si Efectuat (am creat o coloana noua Zile calendaristice).
N-as vrea sa intelegeti ca il vreau gata construit, dar formula pe care mi-ati recomandat-o nu functioneaza asa cum intentionam eu, probabil din cauza ca nu am folosit-o corespunzator.
Per luna, cele doua linii trebuie sa contina date din cele doua tabele, Planificat si Efectuat, care de multe ori nu sunt identice din cauza unor glisari ale perioadelor efectuate, (perioade care cum spuneam populeaza tabela Efectuat lunar).
Sper sa nu fiu plictisitor.
In eventualitatea unui raspuns, anticipez o perioada de absenta de aprox. o saptamana, si nu as vrea sa fiu considerat nepoliticos daca nu raspund.
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Formatare celula, ca interval data

Mesaj de TudyBTH » Dum Noi 12, 2017 10:46 pm

Aveti formulele in atasament
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

mystef7
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 11, 2013 5:07 pm

Re: Formatare celula, ca interval data

Mesaj de mystef7 » Dum Noi 19, 2017 2:43 pm

Multumesc mult domnule Tudy!
Este exact ceea ce mi-am dorit. Voi putea tine, cu ajutorul dvs., mult mai usor o evidenta a zilelor de CO.
Avem nevoie de oameni priceputi, disponibili si binevoitori, in categoria in care, va includ si pe dvs.
Multumesc, si cu siguranta voi mai apela la ajutor.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”