Butoane macro

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
laderpola
Mesaje: 23
Membru din: Joi Aug 25, 2016 12:01 pm

Re: Butoane macro

Mesaj de laderpola » Mar Sep 13, 2016 9:06 pm

Am reusit, am stat putin si m-am gandit,,,acum ramane sa ma uit doar cum sa-mi apara lucrurile prin selectia ultimului item
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

laderpola
Mesaje: 23
Membru din: Joi Aug 25, 2016 12:01 pm

Re: Butoane macro

Mesaj de laderpola » Mar Sep 13, 2016 9:15 pm

Aici am ramas blocat.....nu reusesc sa gasesc o logica in ceea ce ai pus mai departe formulele pentru a aduce informatiile prin selectia itemilor din listbox3

laderpola
Mesaje: 23
Membru din: Joi Aug 25, 2016 12:01 pm

Re: Butoane macro

Mesaj de laderpola » Mar Sep 13, 2016 9:59 pm

Am mai deslusit eu cate ceva,,dar pana la urma m-am blocat,daca ai timp uita-te si da-mi un raspuns te rog frumos in legatura cu informatiile ce trebuie sa apara la selectia unui item din listbox 3. Multumesc mult !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Butoane macro

Mesaj de TudyBTH » Mar Sep 13, 2016 10:39 pm

Salut,

In Liste!A6:A12 ai introdus formula de care am vb inainte si ai obtinut o lista cu denumiri unice de statii.
Pentru ca aceasta lista isi modifica dimensiunea in functie de numarul statiilor (noi) pe care le adaugi in Table1 trebuie definita dinamic cu urmatoarea formula

Cod: Selectaţi tot

=OFFSET(Liste!$A$6;;;COUNTIF(Liste!$A$6:$A$100;"?*");1)
formula formeaza o zona incepand cu Liste!$A$6 si se extinde in jos cu cate celule contin cel putin un caracter in range Liste!$A$6:$A$100.
Capture1.JPG
Odata definita aceasta zona (numele "Statia" in fisierul tau), acest nume il folosesti pentru a defini Input range in ListBox1.
Capture2.JPG
In Liste!A2 (celula pe care ai setat-o ca Cell link in ListBox1) vei avea indexul elementului selectat in ListBox1 (adica pozitia pe care o ocupa in rangele definit cu numele "Statia").
Pentru a afla numele statiei corespunzator acestui index, in Liste!A4 folosesti formula

Cod: Selectaţi tot

=INDEX(Statia;Liste!A2)
Spor
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

laderpola
Mesaje: 23
Membru din: Joi Aug 25, 2016 12:01 pm

Re: Butoane macro

Mesaj de laderpola » Mie Sep 14, 2016 7:45 am

Buna dimineata,
Lucrul asta l-am facut,acum sunt la acele doua mici tabelase din Liste( Titlu Atribut TitluAfis AtributAfis) nu inteleg formulele de acolo.vad ca au legatura cu celulele din panoul de control,,,la afisaj.

laderpola
Mesaje: 23
Membru din: Joi Aug 25, 2016 12:01 pm

Re: Butoane macro

Mesaj de laderpola » Mie Sep 14, 2016 8:26 am

Am completat tabelul pe care ai lucrat initial si nu pot sa-mi dau seama cum sa modific lucrurile,daca ai timp,te poti uita te rog frumos?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Butoane macro

Mesaj de TudyBTH » Mie Sep 14, 2016 9:24 am

Salut,

Prima problema era in Table1. Fiind destul de mare tabelul, am introdus un marcaj prin Conditional Formatting in functie de tipul echipamentului. Aici a trebuit modificat criteruil din "Traf" in "Transformator"

A doua problema era la definirea numelui "Celule". Cand definesti un range dinamic trebuie sa te asiguri ca formula acopera dimensiunea maxima ce o poate atinge lista respectiva. In fisierul dat ca exemplu de mine formula acoperea doar 19 linii (B6:B24). Am extins formula pentru B6:B80. Aceeasi grija trebuie avuta si cu formulele care fac filtrare/selectie. Formulele din Liste!A6, B6, C6 ,E6, F6, H6, I6 trebuiesc trase in jos suficient cat sa acopere numarul maxim de elemente ce pot sa apara in fiecare lista.

A treia era data de formula din Liste!F6. Aceasta nu era introdusa ca formula array. Dupa ce introduci o formula array arunca intotdeauna o privire in Formula Bar, daca a fost introdusa corect, formula va fi incadrata de acolade.

Restul pare sa functioneze
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

laderpola
Mesaje: 23
Membru din: Joi Aug 25, 2016 12:01 pm

Re: Butoane macro

Mesaj de laderpola » Mie Sep 14, 2016 10:19 am

Am terminat,am reusit sa fac aproape exact ce vroiam,sunt multumit,dar fara ajutorul dvs nu aveam posibilitatea probabil nici macar sa ma apropii de vreun rezultat.Multumesc mult de tot.Foarte bune si explicatiile pe care le-ati dat.Multumesc inca o data !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

laderpola
Mesaje: 23
Membru din: Joi Aug 25, 2016 12:01 pm

Re: Butoane macro

Mesaj de laderpola » Lun Sep 19, 2016 10:54 pm

Salutare,
Revin iarasi cu micuta problema la acest excel,,,as dori sa pun o conditie,,de exemplu la valorile intrerupatorului sa am doua praguri ( daca e <50 sa fie verde,daca e intre 50-100 sa fie galben,iar ce e peste 100 sa fie rosu) crezi ca s-ar putea face asta? daca pun conditia asta in date sursa nu imi apare la selectarea itemilor din list box.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Butoane macro

Mesaj de TudyBTH » Lun Sep 19, 2016 11:49 pm

Salut,

In primul rand spune la care dintre valori te referi.
Apoi e bine de stiut unde anume vrei sa apara formatarea pe culori?
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”