Completare automata din lista

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Completare automata din lista

Mesaj de TudyBTH » Mar Feb 07, 2017 9:31 pm

Bine,

Asa vom face.

(doar ca paranteza) Tabelul cu caloriile stabileste cate calorii contine fiecare aliment pe unitaea de masura. Acel retetar de care va vorbeam, stabileste cantitatea necesara din fiecare aliment pentru a "compune" un preparat/fel de mancare din meniu. Produsul celor doua este LZA. Este imposibil sa pregatesti un preparat fara un retetar, este cerut de lege, deci el sigur exista doar ca se afle la bucatarie (probabil). Daca introducem acel retetar in program, alaturi de tabelul cu caloriile, este mult mai usor sa introduci saptamanal preparatele in meniu decat sa introduci zilnic toate alimentele cerute de ACELASI MENIU. Cum am spus la inceput este doar o paranteza, deci nu mai insist pe tema asta, fiind costient de limitarile ce le impune in anumite situatii o astfel de solutie (si aceea rezolvabila de altfel prin lista suplimentara pe care oricum o intocmiti).

OK, consider ca acestea sunt datele problemei. O sa revin cu un model de rezolvare.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

awlex
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 25, 2016 8:37 am

Re: Completare automata din lista

Mesaj de awlex » Mar Ian 09, 2018 11:47 am

Am revenit cu o mica problema ... am o lista cu produse si as vrea sa completeze automat intr-o fisa de magazie si sa genereze pagini cu fise atat cat este lista de produse...
Eu am facut un macro dar nu stiu sa il fac sa continue pana la sfarsitul listei ...

Cod: Selectaţi tot

Sub Macro1()
'
' Macro1 Macro
'
' Keyboard Shortcut: Ctrl+j
'
    Sheets("Fisa").Select
    Sheets("Fisa").Copy Before:=Sheets(2)
    Sheets("Lista").Select
    Range("A2:D2").Select
    Selection.Copy
    Sheets("Fisa (2)").Select
    Range("Y14").Select
    ActiveSheet.Paste
    Sheets("Lista").Select
    Range("A3:D3").Select
    Application.CutCopyMode = False
    Selection.Copy
    Sheets("Fisa (2)").Select
    Range("Y15").Select
    ActiveSheet.Paste
End Sub
Acesta este codul macro ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

awlex
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 25, 2016 8:37 am

Re: Completare automata din lista

Mesaj de awlex » Lun Ian 15, 2018 9:52 am

Chiar nimeni nu ma poate ajuta ?

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”