Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
awlex
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 25, 2016 8:37 am

Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Mesaj de awlex » Mie Iun 29, 2016 6:49 am

as avea si eu nevoie de ceva de genul ... am un fisier in excel mai exact o lista zilnica de alimente in primul sheet este fata iar in al 2 lea este spatele ...
as vrea sa pun un buton care sa printeze cele 2 pagini fata verso ... un mic ajutor daca se poate ? :D

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Mesaj de IPP » Mie Iun 29, 2016 6:06 pm

Buna ziua

Am creat un subiect nou pentru ca solicitarea dvs. e diferita fata de ce se discutase dincolo.

Din cate stiu, din macro nu se poate controla prea bine procesul de tiparire fata verso, in general, din cauze ce tin in primul rand de imprimante si cu atat mai putin fata-verso format din informatie aflata pe doua foi diferite.

La nivel teoretic eu as incerca sa creez urmatorul proces de prelucrare:
-copiere continut (valori) si formatare fata intr-o foaie noua, predefinita sau, daca nu, creata special in acest scop;
-inserare a unui salt de pagina (page break)
-copiere continut (valori) si formatare verso in continuare, in foaia pomenita mai sus.
-tiparirea propriuzisa si stergerea informatiei

Evident, ca instructiunile pot deveni mai complexe in functie de realitatea din fisierul dvs.

IP

cip.st
Moderator
Moderator
Mesaje: 550
Membru din: Vin Iun 06, 2014 1:43 pm
Localitate: Iași

Re: Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Mesaj de cip.st » Vin Iul 01, 2016 12:45 pm

Nu știu dacă funcționează în Excel 2007 însă în 2013 există posibilitatea de a face "paste" ca linked pictures.
Se poate folosi această facilitate pentru a crea o machetă de printare ce combină cele două zone inițiale într-o singură zonă. Cu ajutorul a Insert page break se poate asigura ca imaginile să fie listate pe pagini diferite.

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Mesaj de H2SO4 » Vin Iul 01, 2016 2:00 pm

Sal,

Seteaza imprimanta sa tipareasca fata-verso.
Daca ce ai in primul sheet (valabil si pentru al doilea sheet) se incadreaza sa tiparesti pe o fata a sheetului si daca sheeturile sunt consecutive, atunci poti printa fata-verso.
Eu am testat si functioneaza.
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Dacoart
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 25, 2011 10:40 am

Re: Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Mesaj de Dacoart » Lun Iul 25, 2016 12:33 pm

H2SO4 scrie:... si daca sheeturile sunt consecutive, atunci poti printa fata-verso.
Eu am testat si functioneaza.
Am încercat chiar acum să printez și funcționează, chiar dacă sheeturile nu sînt consecutive. Am avut date în Sheet1, Sheet2 gol, Sheet3 cu date și a printat corect față-verso.
Oricum, mulțumesc pentru idee, nu m-am gîndit niciodată să printez față-verso din 2 sheeturi diferite, încă n-am avut nevoie. Dar, nu se știe niciodată...

https://s32.postimg.org/z7r7u6rr9/Image.jpg

Moldovean Prost
Mesaje: 52
Membru din: Vin Sep 12, 2014 5:50 pm

Re: Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Mesaj de Moldovean Prost » Mar Iul 26, 2016 10:41 pm

Am încercat chiar acum să printez și funcționează, chiar dacă sheeturile nu sînt consecutive. Am avut date în Sheet1, Sheet2 gol, Sheet3 cu date și a printat corect față-verso.
Banuiesc ca printarea s-a facut manual (prin comenzi manuale). Altfel nu cred ca se poate si ma refer la imprimante care tiparesc simultan pe ambele fete, iar daca sheeturile nu sunt consecutive nu vad cum ar putea tipari. Nu pot testa ca sunt in concediu. Este posibil cu ajutorul unui cod VBA sa tipareasca fata verso din sheeturi diferite.
Concern yourself not with what you tried and failed in, but with what it is still possible for you to do..

Dacoart
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 25, 2011 10:40 am

Re: Imprimare fata/verso din doua foi diferite

Mesaj de Dacoart » Vin Iul 29, 2016 8:48 am

Moldovean Prost scrie:Banuiesc ca printarea s-a facut manual (prin comenzi manuale).
Aveți dreptate, printare manuală pe un Lexmark X654de :)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”