Colorare celule in functie de litere din alte celule

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Mharoco
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 22, 2015 1:28 pm

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de Mharoco » Dum Iun 05, 2016 9:13 pm

Fa o lista paricularizata, asa cum vrei Lu, Ma, ...Du
Sau L, Ma, Mi, J, V, S, D

Lista poate fi scrisa direct sau scrisa in celule (sa zicem A1:A7) si creata lista paricularizata
Clic pe Butonul Microsoft Office Office button , pe Opțiuni Excel, pe categoria Populare, apoi, sub Opțiuni principale pentru lucrul în Excel, faceți clic pe Editare liste particularizate.

nico2001
Mesaje: 22
Membru din: Dum Ian 31, 2016 3:26 pm

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de nico2001 » Dum Iun 05, 2016 9:53 pm

Ok, am executat dar, tot nu functioneaza......
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de Indigo » Dum Iun 05, 2016 9:57 pm

Sterge din lista particularizata, lista cu Dum, Lun, ...Sam, eventual si pe cea cu D, L, M......S

nico2001
Mesaje: 22
Membru din: Dum Ian 31, 2016 3:26 pm

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de nico2001 » Dum Iun 05, 2016 10:21 pm

Nu ma lasa, sunt aproape transparente....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de IPP » Dum Iun 05, 2016 10:34 pm

Buna seara

Lista particularizata are legatura cu modul (ordinea) in care se doreste introducerea unei informatii de sine statatoare (sau, la nevoie, ceva ce poate ajuta la o sortare particularizata). Informatia din fisierul dvs. este rezultat al unei formule si formatari ceea ce e altceva.
(Ca o paranteza: sunt unele lucruri predefinite in excel care NU pot fi sterse. Cred ca ati gasit un exemplu cu aceasta ocazie. Daca mai doriti si altul: numarul de coloane/randuri. Oricate ati sterge, tot atatea vor ramane)

Nu am cum sa reproduc problema (la mine pe win 7 si excel 2010) insa solutia pe care o vad este urmatoarea: oricum formatarea conditionata din zona respectiva nu se bazeaza pe ce e scris pe randul 9. asadar, inlocuiti de exemplu in D9 formula =D8 cu formula =PROPER(LEFT(TEXT(D8;"dddd");2)). Copiati apoi spre dreapta, atat cat este necesar, DOAR formula

IP

nico2001
Mesaje: 22
Membru din: Dum Ian 31, 2016 3:26 pm

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de nico2001 » Joi Iun 09, 2016 12:54 pm

Ok, multumesc ptr raspunsuri, pana azi am tor incercat cu degrade windows 10 to 8.1, cu win curat dar acelasi rezultat. In Win 8 - Office 2007 sau 2010 lista particularizata este cea necesara (in sensul D, L, Ma, Mi, J, V, S) dar in win 10 cu Office 2017 sau 2010 oricat as modifica... nu se poate. Wind 10 blocheaza acest lucru.

nico2001
Mesaje: 22
Membru din: Dum Ian 31, 2016 3:26 pm

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de nico2001 » Dum Iun 12, 2016 1:22 pm

Cum se traduce formula =PROPER(LEFT(TEXT(D8;"dddd");2)) ?
Ultima oară modificat Dum Iun 12, 2016 1:55 pm de către IPP, modificat 1 dată în total.
Motiv: stergere citat

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de IPP » Dum Iun 12, 2016 2:00 pm

Buna ziua

TEXT(D8;"dddd") converteste data calendaristica-numerica (aflata in celula D8) intr-o informatie-text ca zi a saptamanii sub forma de, dupa caz: luni, marti, miercuri, joi, vineri, sambata sau duminica

LEFT(rezultatul de mai sus;2) extrage doar primele doua caractere adica, dupa caz, rezultatul devine: lu, ma, mi, jo, vi, sa, du

PROPER(rezultatul de mai sus) transforma rezultatul in unul in care prima litera este scrisa cu majuscule adica, dupa ca, rezultatul final devine: Lu, Ma, Mi, Jo, Vi, Sa sau Du

Asadar: "transforma prima litera in majuscula pentru rezultatul obtinut in urma extragerii primelor doua litere din denumirea lunga a zilei saptamanii din D8"

Evident ca cele de mai sus se bazeaza pe faptul ca aveti setari regionale de windows romanesti si folositi un Excel in romana sau engleza. Daca nu aveti, rezultatul poate fi format din doua caractere, in care primul e scris cu majuscule dar sa arate diferit.

Daca doriti ca rezultatul sa fie acelasi si independent de setarile regionale, atunci formula devine:
=PROPER(LEFT(TEXT(D8,"[$-418]dddd"),2)) pentru rezultate de forma, dupa caz, Du Lu Ma Mi Jo Vi Sâ pentru denumiri romanesti
=PROPER(LEFT(TEXT(D8,"[$-409]dddd"),2)) pentru rezultate de forma, dupa caz Su Mo Tu We Th Fr Sa pentru denumiri in engleza

Posibil (dar nu am unde sa testez) sa nu obtineti rezultatele dorite daca incercati sa scrieti functiile respective pe versiuni de excel localizate: de exemplu francez (unde inclusiv pentru codul vba se foloseste franceza si implicit denumirile de functii sunt diferite)

IP

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de IPP » Dum Iun 12, 2016 2:33 pm

Buna ziua

Daca nu doriti sa va complicati cu solutii in functie de diverse setari regionale, se poate folosi o formula alternativa
=CHOOSE(WEEKDAY(D8;2);"Lu";"Ma";"Mi";"Jo";"Vi";"Sa";"Du")

Aici rezultatul asteptat il scrieti dvs. direct sub forma de Lu, Ma, Mi etc.

Functia weekday extrage numarul zilei (rezultatul fiind un numar de la 1 la 7 dupa caz, care devine argument al functiei choose) iar argumentul 2 spune functiei sa calculeze tinand cont ca Luni e prima zi a saptamanii. Daca se folosea argumentul 1 sau se ignora, functia considera ca prima zi a saptamanii este Duminica

Functia choose returneaza unul din cele 7 cuvinte in functie de rezultatul functiei weekday

IP

nico2001
Mesaje: 22
Membru din: Dum Ian 31, 2016 3:26 pm

Re: Colorare celule in functie de litere din alte celule

Mesaj de nico2001 » Dum Iun 12, 2016 7:55 pm

Buna seara! Multumesc pentru ajutor, formula PROPER am inteles-o si o voi folosi mai usor. O seara minunata va doresc!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”