Adunarea datelor din mai multe registre intr-o foaie

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
AndreP
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 12, 2015 8:59 pm

Adunarea datelor din mai multe registre intr-o foaie

Mesaj de AndreP » Lun Ian 12, 2015 9:17 pm

Buna ziua!

Am nevoie urgent de aceasta informatie, ca nu mai stiu ce sa fac. Sunt incepatoare in ale Excel-ului.

Trebuie sa adun datele de la 46 de colegi. Aceste date imi vor veni de la ei in registre diferite (fiecare imi trimite pe e-mail).Eu trebuie sa adun toate datele intr-o singura foaie intr-un registru. S-ar putea sa fie o problema ca unele celule sunt Merge, iar unii colegi au mai modificat si dimensiunile celulelor. Sper sa ma intelegeti!

Cum sa fac?

Multumesc anticipat!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adunarea datelor din mai multe registre intr-o foaie

Mesaj de IPP » Lun Ian 12, 2015 10:14 pm

Buna ziua

Se poate folosi macro (vedeti de exemplu subiectul Reunire date din 200 de fisiere excel, Reunire date din mai multe fisiere excel dar mai sunt si altele de acest gen pe forum) dar astfel de coduri pleaca de la premisa ca datele sunt structurate corect si identic in toate fisierele sursa. Contopirea de celule (merge cells) reprezinta o potentiala problema nu faptul ca cineva a redimensionat o coloana (si implicit celule sale)

Asadar, inainte de orice ar trebui ca fisierele-sursa (cele provenite de la colegii dvs.) sa aiba o structura corecta si identica. In caz contrar orice completare de cod (pentru a corecta automat unele lucruri) poate deveni o pierdere de timp. Va dau un exemplu din experienta mea. Era vorba de centralizarea, lunara, a unor tabele din doar 5 fisiere, provenite din 5 surse. Chiar daca in esenta informatiei necesara exista (aproape) peste tot, fiecare "furnizor" avea propria structura a tabelului. Am reusit sa tratez acest aspect insa problema a fost si a ramas ca acelasi "furnizor" nu a fost in stare sa fie constant cu el insusi si sa trimita aceeasi structura a tabelului in fiecare luna. Ori in aceste conditii nu mai putem vorbi de automatizari de prelucrare.

Revenind la problema dvs., daca nu veti reusi sa adaptati codurile deja existente pe forum ar trebui sa atasati un fisier exemplu cu structura informatiei si, eventual cateva informatii fictive. Insa ma indoiesc ca cineva poate propune un cod bun fara sa stie ce alte "surprize" mai ofera fisierele-sursa.

Altfel ramane metoda "manuala" de deschidere fisier, verificare-corectare, copy, paste.

IP

AndreP
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 12, 2015 8:59 pm

Re: Adunarea datelor din mai multe registre intr-o foaie

Mesaj de AndreP » Mar Ian 13, 2015 4:11 pm

Multumesc pentru raspuns, dar nu am inteles absolut nimic. Ce este codul VBA? Unde il gasesc? Nu stiu cum sa fac?
Am atasat fisierul acela este modelul primit in care toti colegii au completat. Eu trebuie sa fac unul singur, cu o foaie.
Daca ma puteti ajuta si mai mult v-as fi recunoscatoare.

Multa sanatate!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adunarea datelor din mai multe registre intr-o foaie

Mesaj de IPP » Mar Ian 13, 2015 8:50 pm

Buna ziua

Structura informatiei din fisieul dvs. este orice numai "baza de date" Excel nu. In Excel, un tabel structurat ca o baza de date nu trebuie sa aiba celule contopite, randuri/coloane libere (goale), diverse subtotalizari incorporate. In schimb trebuie sa aiba completata toata informatia esentiala (in cazul dvs. cea din celulele de pe coloanele A, B si C de ex.), chiar daca este repetitiva.

Ceea ce aveti dvs. se vrea un "all inclusive". Adica sa se introduca informatia usor si eventual, imediat dupa introducere aceasta sa poata fi tiparita direct, deci practic sa aveti in acelasi timp si un formular si un raport. Asa ceva este in regula doar pentru niste structuri si informatii "fixe" pentru ca nu se preteaza la centralizari din mai multe surse.

In aceste conditii regret dar nu va pot ajuta.

Succes
IP

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”