adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
draz
Mesaje: 27
Membru din: Mie Dec 23, 2009 4:51 pm

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de draz » Mie Ian 13, 2010 3:06 pm

smcsa scrie: Daca vrei sa modifici un macro din Personal.xlsb te duci la View - Unhide si iti apare o lista cu toate fisierele ascunse. Dupa ce ii dai Unhide, Excel-ul ti-l arata si lucrezi in el ca in orice fisier. Dupa modificari, salvezi si View - Hide.
macro-urile salvate in personal.xlsb nu ar trebui sa fie disponibile in orice workbook?

sau trebuie de fiecare data sa creez un modul nou (in workbook-ul in care vreau sa folosesc macroul) si apoi sa copiez codul pe care vreau sa'l folosesc din personal.xlsb ?

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Ian 13, 2010 3:11 pm

Tot ce salvezi in Personal.xlsb este activ in orice workbook.
Daca apelezi un cod macro din acel Personal.xlsb cu un alt cod macro va trebui sa ai ceva de genul.

Cod: Selectaţi tot

Sub Test
Msgbox "test", vbOkOnly, "Test"
Run "Personal.xlsb!NumeMacro" 
End Sub

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de cristi_lazarro » Mie Ian 13, 2010 3:13 pm

am inteles.

trebuie sa fie si o alta varianta....oricum, am sa vad daca pot echivala cu altceva. eu acum lucrez intr-un pivot table, si aici lucrurile sunt cam limitate de ce-i dai sa pivoteze. am inceput acest "proiect" cu alexx si lucian, am continuat o mare parte cu gecs si acum, se pare, inca mai apar chestii noi. mie imi convine pentru experienta. sper totusi, ca voi finaliza odata ce-am inceput acum 2 luni cred.

spor la toti!

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de smcsa » Mie Ian 13, 2010 3:35 pm

draz scrie:
smcsa scrie: Daca vrei sa modifici un macro din Personal.xlsb te duci la View - Unhide si iti apare o lista cu toate fisierele ascunse. Dupa ce ii dai Unhide, Excel-ul ti-l arata si lucrezi in el ca in orice fisier. Dupa modificari, salvezi si View - Hide.
macro-urile salvate in personal.xlsb nu ar trebui sa fie disponibile in orice workbook?

sau trebuie de fiecare data sa creez un modul nou (in workbook-ul in care vreau sa folosesc macroul) si apoi sa copiez codul pe care vreau sa'l folosesc din personal.xlsb ?
Ba da, sunt disponibile, dar pentru a le lansa in executie, nu pentru a le modifica. Pentru a le modifica trebuie sa te duci unde sunt ele, adica in personal.xlsb.

draz
Mesaje: 27
Membru din: Mie Dec 23, 2009 4:51 pm

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de draz » Mie Ian 13, 2010 4:10 pm

smcsa scrie:
Ba da, sunt disponibile, dar pentru a le lansa in executie, nu pentru a le modifica. Pentru a le modifica trebuie sa te duci unde sunt ele, adica in personal.xlsb.
ok...atunci spune'mi te rog unde am gresit, pt ca nu pot aplica formula in orice workbook
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de smcsa » Mie Ian 13, 2010 4:14 pm

Functia e functie, nu procedura.
Incearca

Cod: Selectaţi tot

=Personal.xlsb!SumBold

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Ian 13, 2010 4:18 pm

Trebuie sa scrii asa functia:
=PERSONAL.XLSB!SumBold(Celula)
Pentru ca trebuie facuta referire la fisierul Personal.xlsb

L.E. smcsa acum mi-a aparut postul cu solutia ta :lol:

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: adunare valori bold-uite -- posibil SF ;)

Mesaj de smcsa » Mie Ian 13, 2010 5:11 pm

Daca ai lucrat corect, trebuie sa iti apara in Function Wizzard la User Defined
SumBold.jpg
Sau, daca nu vrem sa folosim Personal.xlsb, putem face un Add-In (salvam ca xlam) si apoi referinta la el si putem scrie direct

Cod: Selectaţi tot

=SumBold()
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”