calcul varsta din data nasterii de tip...

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de dida » Mar Ian 05, 2010 7:37 pm

Am sa ma documentez , mersi Gecs, e super tare chestia asta uite asa ne antrenam in fel si fel de probleme de folos, sper sa si rezolv .

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de dida » Mie Ian 13, 2010 11:31 am

DE CE NU IMI ARATA VARSTA IN ANUMITE CELULE? CE NU AM FACUT BINE?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de dida » Mie Ian 13, 2010 12:10 pm

LUCI, SMSCA PE UNDE UMBLATI SA MA AJUTATI, AM NEVOIE DE AJUTOR

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Ian 13, 2010 12:24 pm

Pentru ca ai scris data asa: 19/VIII/1999 in loc de 19/08/1999
Vezi ca la unele ai pus si un backslash(/) dupa anul nasterii si virgula (,) in loc de punct(.).

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de dida » Mie Ian 13, 2010 12:27 pm

am corectat dar degeaba tot asa, am vazut dupa ce am postat dar degeaba ca la unele imi arata la unele nu

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Ian 13, 2010 12:29 pm

Eu le-am corectat pe toate si arata ok.
Ai eliminat si virgulele?

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de gecs » Mie Ian 13, 2010 12:41 pm

Pai... n-ai respectat formatul. Chiar daca ai scris in header-ul coloanei ZZ/LL/AA, ala nu poate fi decat formatul in care e afisata data, nu si cel in care trebuie scrisa. De fapt nici formatarea pentru afisare nu era facuta, pentru ca ar fi trebuit sa fi selectat "Romanian" la "Locale (location)", iar in header sa fi scris anul din 4 cifre, asa cum si arata datele tale.

Ca sa fiu mai clar: doar daca ai setat "Romanian" in Control Panel, la Regional and Language Options -> Regional Options poti sa scrii in celula data sub forma ZZ/LL/AA(AA) sau ZZ.LL.AA(AA) si ea va f interpretata corect, daca insa in Control Panel, la Regional and Language Options -> Regional Options ai "English(United States)" va trebui sa scrii in celula data in formatul LL/ZZ/AA(AA), pe care o poti doar afisa in Excel in formatul romanesc ZZ/LL/AA(AA). Ca se te convingi, modifica setarea din Control Panel -> Regional and Language Options -> Regional Options in "Romanian", si vei vedea ca formula da rezultatul corect. Am impresia ca o parte din date sunt scrise in forma LL/ZZ/AAAA, iar altele in forma ZZ/LL/AAAA...

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de dida » Mie Ian 13, 2010 1:01 pm

GECS, multumesc, ai avut mare dreptate , acuma da arata varsta, mersi mult, ;)

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de smcsa » Mie Ian 13, 2010 1:08 pm

Am venit cat am putut de repede . :D
Si ca sa ma fac si eu util la spartul targului, reposteaza te rog fisierul doar cu coloana data nasterii. Ai publicat date personale ale unor persoane fara acceptul lor si n-as vrea sa ne-o luam in freza (forumul) pentru asta, ca nu e voie.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: calcul varsta din data nasterii de tip...

Mesaj de gecs » Mie Ian 13, 2010 1:11 pm

In fisierul atasat, pe coloana F e o formula care inverseaza luna cu ziua din data de pe coloana D, daca in coloana E apare eroarea #VALUE!. Tot pe coloana F a aceluiasi fisier, celulele unde in urma aplicarii formulei apare eroarea #VALUE!, sunt afisate cu text alb pe fond rosu - acolo ai de modificat data de pe coloana D pentru ca data respectiva e scrisa fie cu alt separator, fie luna e scrisa cu cifre romane, fie ai un "/" la sfarsit, fie lipseste anul etc.

Vezi ca daca ai modificat setarile din Control Panel vei avea alti separatori in Excel, asa ca modifica-le inapoi cum erau si pentru datele respective foloseste fisierul atasat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”