Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de gecs » Mie Dec 02, 2009 1:37 pm

E logic sa fie cum spui, dar daca inlocuiesti 2-ul de la MID(celula,...,...) cu LEN(celula) nu mai conteaza.
Bun CONVERT() asta - chiar nu stiam de existenta lui!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de Dr.Windows » Mie Dec 02, 2009 2:38 pm

gecs scrie:E logic sa fie cum spui, dar daca inlocuiesti 2-ul de la MID(celula,...,...) cu LEN(celula) nu mai conteaza.
Bun CONVERT() asta - chiar nu stiam de existenta lui!
E corect ce spui tu cu LEN(celula) doar ca ar "lungi nejustificat" formula... ;) mai ales daca numarul de cadre nu depaseste 2 cifre... asa ca depinde doar de Dan daca vrea sa tina cot de sugestie si sa o aplice...

Cat despre CONVERT, prima expunere pe site facut-o Alexx in subiectul Cum se...converteste o unitate de masura iar pentru detalii complete pentru aceasta functie cei interesati pot citi pe site-ul Microsoft: CONVERT function

dan81076

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de dan81076 » Mie Dec 02, 2009 4:07 pm

Unde-s doi puterea creste... ;)
Foarte aprofundata prezentarea ta gecs, chiar mai mult decit imi trebuia. Ultima ta varianta este ceva mai complexa, mi-ar complica treaba daca ar fi sa o aplic. De obicei lucrez contra cronometru (la propriu) iar cind imi trebuie rezultatul final deja sint plin de transpiratii si imi cam tremura miinile (si nu e de la bautura :) )
Lucian, cred ca formula ta este cea care-mi trebuie numai ca da eroare. Ori fac eu ceva gresit ori este ceva in neregula in interiorul ei. Mai fac citeva teste si poate-i dau de cap.
In principiu cred ca am inceput sa pricep despre ce este vorba. Trebuie aprofundata tema ca sa stapinesc cit de cit Excel-ul.

Va multumesc!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de Dr.Windows » Mie Dec 02, 2009 4:19 pm

dan81076 scrie:Lucian, cred ca formula ta este cea care-mi trebuie numai ca da eroare. Ori fac eu ceva gresit ori este ceva in neregula in interiorul ei. Mai fac citeva teste si poate-i dau de cap.
1. ATENTIE inca o data la modul in care introdici formula... la sfarsit trebuie sa apesi nu doar Enter simplu si Ctrl+Shift+Enter
2. Atentie si la separatorul folosit "," sau ";" - depinde de setarile tale regionale (incearca sa pui in C1 formula =SUM(A1;B1) si te vei lamuri imediat)
3. Daca zona de "insumat" contine celule goale va apare eroarea #VALUE

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de gecs » Mie Dec 02, 2009 4:40 pm

dan81076 scrie:Unde-s doi puterea creste... ;)
Foarte aprofundata prezentarea ta gecs, chiar mai mult decit imi trebuia. Ultima ta varianta este ceva mai complexa, mi-ar complica treaba daca ar fi sa o aplic. De obicei lucrez contra cronometru (la propriu) iar cind imi trebuie rezultatul final deja sint plin de transpiratii si imi cam tremura miinile (si nu e de la bautura :) )
Lucian, cred ca formula ta este cea care-mi trebuie numai ca da eroare. Ori fac eu ceva gresit ori este ceva in neregula in interiorul ei. Mai fac citeva teste si poate-i dau de cap.
In principiu cred ca am inceput sa pricep despre ce este vorba. Trebuie aprofundata tema ca sa stapinesc cit de cit Excel-ul.

Va multumesc!
Ultima mea varianta e "sparta" in etape de prelucrare ca sa intelegi cam care ar fi complexitatea formulei.
Aplica linistit formula lui Lucian tinand cont de explicatiile care au urmat, fiindca va functiona foarte bine.

dan81076

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de dan81076 » Joi Dec 03, 2009 10:29 am

Va salut din nou!
Daca credeati ca scapati de mine va inselati!
Am respectat pasii indicati de voi si am reusit. Stiam eu ca sint un invingator. :) Dar cum niciodata nu e prea tirziu sa mai pui o intrebare vroiam sa va intreb (mai ales pe autor) ce insemna cifrele ingrosate din formula alaturata:

=TEXT(SUM(TIMEVALUE(MID(A1:A6;1;8)))+CONVERT(INT(SUM(VALUE(MID(A1:A6;10;2)))/25);"sec";"day");"hh:mm:ss")&":"&TEXT(MOD(SUM(VALUE(MID(A1:A6;10;2)));25);"00")

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de Dr.Windows » Joi Dec 03, 2009 10:39 am

Pai... asa cum spune si Ajutorul Excel pentru MID, MIDB functions, aceasta are forma MID(text,start_num,num_chars) si intoarce un sir de num_chars caractere din text incepand de la pozitia start_num.

In cazul tau MID(text;1;8) va intoarce partea de text de forma "hh:mm:ss" iar cealalta MID(text;10;2) va intoarce doar cadrele.

SORINN
Mesaje: 44
Membru din: Mar Ian 25, 2011 1:44 pm

Re: Formula de calcul pentru ore:min:sec:cadre

Mesaj de SORINN » Joi Noi 03, 2011 3:24 pm

Dragi prieteni, chiar daca subiectul este din 2009, discutiile si exemplele au reprezentant un real folos acum in 2011. Va multumim pentru efortul Dvs.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”