adunare conditionata

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare conditionata

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Noi 20, 2009 7:39 pm

e chiar interesant cu filtru data. voi avea nevoie.

mai am o constatare, am inlocuit in prima var., asa cum ai spus in mesajul anterior. merge ok doar pt agentii de la 1 la 4, pentru 5- 8 nu-mi face calcule in paginile agenti_clienti, orange, vodafone, cosmote. in pag. pe_agenti, pe_clienti e ok

ms

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare conditionata

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Noi 20, 2009 7:44 pm

subscriu la avantajele folosirii data validation insa, in cazul meu, in pagina vanzari, voi importa niste date dintr-un fisier csv. date in care nu nu se regasesc nume de agenti si nici de clienti.
eu voi face niste legaturi pentru a obtine numele agentilor resp. a clientilor.
fiind foarte multe date imi va fi greu sa le filtrez, din acest motiv am dorit varianta cu formule "fixe" in pagina.

:)

voi folosi ultima ta varianta, sper sa nu mai am probleme la ag 5-8. am sa o adaptez si revin cu detalii.

ms.

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare conditionata

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Noi 20, 2009 7:45 pm

observ ca nu se foloseste pagina cu produse, asa este?

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: adunare conditionata

Mesaj de gecs » Vin Noi 20, 2009 8:03 pm

cristi_lazarro scrie:observ ca nu se foloseste pagina cu produse, asa este?
Daca spui "nu se foloseste" in sensul ca nu apare in niciun raport, asa este. Dar poti sa imaginezi un raport in care sa fie folosita si coloana respectiva.

Un tabel are intotdeauna doar doua dimensiuni - conditiile suplimentare fata de ce apare pe coloane si pe randurile unui raport nu pot fi decat conditii de filtrare. Daca ai nevoie sa folosesti informatiile despre produse, banuiesc ca ar fi bine sa faci 3 pagini dedicate celor 3 companii si in raportul respectiv sa asezi produsele pe coloane (vezi cum arata formulele de la "agentii" asezati pe coloane in rapoartele celelalte) si pe randuri sa ai clientii, sau agentii. Poti chiar copia foile de dicate (cele denumite "orange", "vodafone" si "cosmote") si in copiile respective, in formulele de pe randul 4, pentru listarea agentilor pe coloane, inlocuiesti numele "agenti" cu numele "produse", iar in formulele care afiseaza datele (cele cu SUMPRODUCT), peste tot unde apare secventa "INDEX(vanzari,,1)" modifici valoare 1 cu 3 (numarul coloanei pe care se afla produsele in range-ul "vanzari").

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare conditionata

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Noi 20, 2009 8:18 pm

ms ca mi-ai spus si cum sa folosesc acea pagina interesanta, "agenti_clienti". sigur o voi mai utiliza.

eu am nevoie, cel putin pentru moment, nu stiu pe viitor, doar de sumele in euro pe fiecare marca in parte (org, cos, vdf).
sunt f multe valori pentru raportat, de la 2 la 200. oricum, s-ar putea sa adaug si niste pagini cum spui tu, sa fie util pentru verificari ulterioare. ma mai gandesc.


ms.

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare conditionata

Mesaj de cristi_lazarro » Sâm Noi 21, 2009 6:30 pm

am updatat fisierul, calculeaza bine.
insa, ruleaza f greu. in plus de asta, a crescut dimensiunea de la 2.8 Mb la 3.8 Mb. nu este cam mult?

am mai introdus, in vba, pt a extrage valorile in euro, o functie cu "insert", "module". e bine asa?

ms!

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare conditionata

Mesaj de cristi_lazarro » Sâm Noi 21, 2009 9:25 pm

functioneaza totul ok doar ca, pana face calculele in pagina dureaza ceva timp. daca aleg diferite zile, nu stiu cat tre sa astept ca sa fiu sigur ca rez. afisate sunt cele noi sau cele vechi.
ar fi interesant daca ar da un mesaj de genul "gata", ceva in vba.

s-ar putea?

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: adunare conditionata

Mesaj de gecs » Dum Noi 22, 2009 12:53 am

Datorita lui Smcsa, cel care ne-a deschis ochii spre tabele si caruia inca o data vreau sa-i multumesc, am reusit sa fac o versiune a fisierului despre care vorbim, bazata pe tabele.

Functioneaza muuuult mai repede si fisierul e muuult mai mic, dar trebuie avut grija la redimensionarea tabelelor, fiindca am constatat ca unele formule nu sunt corect copiate automat pe randurile noi.

Oricum, e de testat inca, dar ca mecanism pare mult mai rapid, daca nu neaparat la fel de robust decat varianta cu nume asociate unor range-uri dinamice.

Am desfiintat foile pe companii pentru ca am adaugat posibilitatea de a selecta compania din lista si atunci nu-si mai aveau rostul 3 foi.
adunare conditionata_R3.xlsx
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: adunare conditionata

Mesaj de cristi_lazarro » Dum Noi 22, 2009 10:12 am

arata f bine.
am sa introduc cu datele mele sa vad la cat va creste durata de calcul

revin,


ms.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: adunare conditionata

Mesaj de gecs » Dum Noi 22, 2009 11:54 am

O sa mai testez si eu fisierul asta, sa vad cum se misca si daca aduc tabelele la dimensiunile pe care le aveau cele din fisierul anterior.

Atentie! - daca in tabelul din foaia "vanzari" lasi randuri libere, n-o sa mai functioneze procedurile bazate pe Data Validation la selectarea datelor din celelalte foi (filtrele cu "De la data", "Pana la data").

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”