[TIP] Despre organizarea datelor

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de Stan Constantin » Joi Feb 16, 2012 7:06 pm

gecs nu fi trist....interes a starnit....daca au fost 400 de vizitatori....eu unul acum l-am citi si mi-a fost un pic cam greu sa urmaresc....am salvat fisierele si cred ca am sa incerc sa le "disec" :) ca sa le pot intelege bine....(spre rusinea mea :) am vazut chiar functii pe care nu le-am folosit niciodata :) )....
dar omul cat traieste invata :)
cu stima,
cs

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de gecs » Joi Feb 16, 2012 7:18 pm

Multumesc pentru incurajare. Nu sunt trist, mai ales ca, iata, mai vine si ceva feedback.

Pentru orice comentariu/intrebare/s.a. subiectul va sta la dispozitie.
Stan Constantin scrie:omul cat traieste invata
Si eu sunt de aceeasi parere si pot sa spun ca de cand tot scriu in forumul asta am invatat o droaie de lucruri despre Excel pe care nu le stiam.

GEORGE
Mesaje: 282
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de GEORGE » Mie Feb 22, 2012 10:43 am

Am descarcat si eu si il voi folosi la evidenta materialelor unui club sportiv columbofil.Dupa cate am vazut nici macar nu trebuiesc
mari modificari, in cazul meu, avand in vedere ca nu sunt multe "produse".
de gecs » Joi Feb 16, 2012 8:18 pm

Multumesc pentru incurajare. Nu sunt trist, mai ales ca, iata, mai vine si ceva feedback.
e pacat ca un subiect atat de important nu are feedback :?:
O fi de la faptul ca se pricepe toata lumea la organizarea datelor? :?

Alyna_ct
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 9:57 am

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de Alyna_ct » Lun Mar 12, 2012 9:42 pm

Buna seara, sunt incepatoare in lucrul cu xls. De ceva timp am facut un model de nir simplu.Citind subiectul si vazind registru de stocuri atasat, m-am gandit sa incerc sa creez si lista de produse pentru a-mi fi mai usor la completare. Am incercat sa preiau tabelul din date in Nir - denumire produs cu data validation dar.... nu mai reusesc. Va rog daca se poate sa-mi spune-ti si mie unde gresesc.
Multumesc anticipat
Atasez si modelul de nir cu pricina
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

GEORGE
Mesaje: 282
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de GEORGE » Mar Mar 13, 2012 7:06 am

Buna dimineata!
Sunt multe exemple cu Data Validation pe forum, ceea ce se recomanda aproape peste tot si in special in acest subiect, este folosirea tabelelor. Cand se preiau date cu Data Validation din alta foaie (Denumire produs in cazul tau), zona cu denumirea produs trebuie definita (sa ii dai un nume) pentru a deveni range dinamic. In cazul folosirii tabelelor excelul da un nume automat (ex Table1) in acest caz nu trebuie sa definesti tu zona respectiva, in afara de aceasta tabelele ne ofera si foarte multe alte avantaje.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Alyna_ct
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 9:57 am

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de Alyna_ct » Mar Mar 13, 2012 8:43 pm

George, multumesc pentru ajutor si pentru sfaturi.

iji
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 20, 2016 9:52 pm

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de iji » Vin Mai 20, 2016 11:47 pm

smcsa scrie:7. Nu folositi tipuri de date care nu isi au rostul. Cea mai frecventa greseala pe care am intalnit-o este folosirea tipului de date numeric in loc de text. Un exemplu: de ce ar trebui sa folosesc tipul de date numeric la numarul CNP ? Nu fac absolut nici-o operatiune matematica cu CNP-ul. Nu adun CNP-uri, nu scad CNP-uri si nu extrag radacina cubica dintr-un CNP. A, ca fac operatiuni PE un CNP (determin varsta), asta este o alta problema. O pot face la fel de bine si daca e text.

Microsoft folosește pentru "social security number" (codul numeric personal al locuitorilor din S.U.A.) formatul numeric 000-00-0000.
Urmându-le exemplul, în România ar trebui să folosim formatul numeric:

Cod: Selectaţi tot

0-000000-00-000-0
Până la urmă tot voi învăța să NU mai scriu pe internet cât timp nu știu să comunic cu oamenii.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: [TIP] Despre organizarea datelor

Mesaj de Indigo » Sâm Mai 21, 2016 9:06 pm

@iji,

Citarea este a unei postari de acum 4 ani.
Americanii ca si noi formateaza acele numere sa arate asa cum dorim (adica cu acele liniute).
Incearca un Custom format si ai sa vezi ca se obtine si formatarea:

Cod: Selectaţi tot

0-000000-00-000-0
. Hai ca nu e prea greu...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”