deviz lucrari confectii metalice

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
ad74an
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 07, 2011 6:36 pm
Contact:

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de ad74an » Sâm Ian 08, 2011 11:46 pm

Va intreb ...........
cum a-ti facut legatura intre sheet TRACTOR, si sheet LIST confectii metalice, k am incercat s bag de la alt utilaj, EU si nu imi da voie sa introduc aceeasi formula, cum a-ti introdus-o dvs. .......=VLOOKUP(F11,INDIRECT(E11 &".1"),2)........ legatura...?

ad74an
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 07, 2011 6:36 pm
Contact:

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de ad74an » Sâm Ian 08, 2011 11:51 pm

Am incercat sa bag formula..........=VLOOKUP(F11,INDIRECT(E11 &".1"),2)............ca, din sheet SEMANATORI sa imi apara lucrarea cu manopera respectiva in LIST confectii metalice, ........... si nu imi arata nimic.
CUM A-TI FACUT?
Va multumesc.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de IPP » Dum Ian 09, 2011 12:04 am

Buna seara

Am facut niste modificari. Atasez un fisier spre testare.
Din pacate cel putin deocamdata, ceea ce apare pe coloana O trebuie sa ramana acolo pentru ca formulele de cautare sa fie functionale.

Intre timp vad ca au venit forte proaspete si cu ceva formule alternative. Este foarte bine pentru ca aici este un forum si se maresc sansele sa obtineti ceea ce doriti.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ad74an
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 07, 2011 6:36 pm
Contact:

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de ad74an » Dum Ian 09, 2011 12:29 am

DA Dom'le.

FELICITARI, 10.

De asa ceva am nevoie, e foarte bine, bine, bine.

Ce este pe coloana O, il ascund HIDE, si am rezolvat problema, maine ma apuc serios de treaba,

Va multumesc f.f.f.f.f.f mult, si dak aveti drum prin Braila, va fac cinste.

O sa revin in forum si cu alte probleme, mai interesante, (mai am 1 sper- e BEST de rezolvat, dar pan nu ma lupt io, nu o lansez, imi place ceva care sa imi stimuleze creatia, dar mai sunt unele piedici, dar cu ajutorul prietenilor de pe forum si al dvs. ( in special) , VA MULTUMESC.

O sa postez pe forum , varianta finala a fisierului, poate mai sunt si altii , care au nevoie de asa ceva , sau sa il adapteze.

o seara placut, si ne auzim cat mai curand.
Inca odata : VA MULTUMESC.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de IPP » Dum Ian 09, 2011 9:44 am

Buna dimineata

Daca veti adapta solutia atasata anterior ar trebui sa fiti atent la urmatoarele aspecte:

-in fisierul meu listele de operatiuni stocate in Define Name (Name Manager in Excel 2007) NU sunt dinamice asa ca eventualele noi operatiuni nu se vor vedea automat in lista de selectie. Va trebui sa le faceti dinamice sau sa le actualizati manual atunci cand va fi cazul (ma gandesc ca la acest tip de activitate nu aveti actualizari foarte frecvente)

-numele foilor (PLUG, SEMANATORI….) trebuie sa ramana neschimbate

Despre formulele de pe randul 11 (pentru ca odata scrise pot fi copiate in jos):
Am spus in cuvinte undeva intr-un mesaj anterior ce fac. Niste precizari:
-Daca toate operatiunile ar fi fost stocate intr-o singura foaie (Aceea era si idea pentru care am propus sa aveti o foaie Nomenclator) atunci nu ar mai fi fost nevoie de Indirect.
Prin faptul ca, in functie de o selectie anterioara, cautarea trebuie facuta in una din cele 5 foi, acea functie ajuta la specificarea locului corect de cautare. Personal, mi se pare o functie suficient de “sensibila” incat sa o evit pe cat posibil.
-formulele de cautare sunt limitate la liste de dimensiuni C13:H22. Aici va trebui sa le modificati in functie de marimea reala a celei mai mari liste pe care o aveti, insa toate listele trebuie sa inceapa de la C13

Daca doriti sa inserati randuri suplimentare in foaia List…:
-ce este pe coloana E se poate copia: copy-paste fara probleme pe noile randuri
-ce este pe coloana F: regula de validare a datelor foloseste (cel putin in fisierul meu original Excel 2003, poate in Excel 2007 nu veti avea probleme, dar mai bine verificati) functia Indirect cu referire absoluta (adica de tipul $O$11) la ce este afisat pe coloana O. Acest lucru inseamna ca la orice rand nou va trebui intrat si modificata referinta.
-ce este pe coloana O poate fi copiat in jos fara probleme.

Si nu in ultimul rand: Totul trebuie testat
Succes

IP
PS. N-am fost niciodata in acea zona, n-am idee daca voi ajunge vreodata dar multumesc pentru intentie.

loasca
Mesaje: 327
Membru din: Dum Oct 11, 2009 7:47 pm
Localitate: Marghita

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de loasca » Dum Ian 09, 2011 12:02 pm

Salutari, jos pălăria IPP prompt si direct, ultimul fisier atasat de mine e pe baza unor tabele dinamice.
Spor la lucru
Cele cinci porunci ale vietii: Sa nu gandesti. Daca gandesti, sa nu spui. Daca spui, sa nu scrii. Daca scrii, sa nu semnezi. Daca semnezi, sa nu te miri.
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem, dar ne pot calauzi in viata.

ad74an
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 07, 2011 6:36 pm
Contact:

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de ad74an » Lun Ian 10, 2011 6:18 pm

Buna seara,

Am stat si am descifrat fisierul. O sa mut toate utilajele, in sheet nomenclator, ca acolo sa fie sursa de unde se pot lua toate detaliile calculelor.
Daca mut sheet sursa in nomenclator, trebuie sa remodific si formulele ? , deoarece banuiesc ca se schimba si locatia.

ad74an
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 07, 2011 6:36 pm
Contact:

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de ad74an » Lun Ian 10, 2011 6:22 pm

revin cu o intrebare ? (doar o intrebare)

Asemenea fisier banuiesc ca se poate face si in macros ?

Daca da, atunci e bine , deoarece ar putea fi un programel cu o interfata destul de usor de lucrat cu ea, si mai usor accesibila (de lucrat).

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de IPP » Lun Ian 10, 2011 7:38 pm

Buna seara

Pe scurt: Da, trebuie regandite/refacute formule si nu numai, cu avantaje si dezavantaje:

Avantaje
- Toate operatiunile in aceeasi foaie (nomenclator) simplifica foarte mult formula de cautare; practic este nevoie de un simplu vlookup, fara indirect, fara setare (manuala) de adrese de cautare si intretinere a acestora. Ideea este ca fiecare operatiune sa fie unica (daca aveti, de exemplu, aceeasi opertiune care se refera atat la tractoare cat si la combine, trebuie facuta o diferentiere in denumire pentru a evita returnarea de valori eronate).
In schimb, Tabela de operatiuni si tarife odata setata dinamic, scapati de niste griji.

Dezavantaje
-vor trebui stocate in alta parte listele cu denumirile de operatiuni astfel incat sa le aveti la indemana pentru selectie. Acest lucru poate insemna munca in plus si efort de intretinere pentru ca aceeasi informatie va fi scrisa in doua locatii diferite.
Poate exista o solutie de compromis dar cel putin deocamdata nu stiu o alternativa

Daca vreti sa testati si aceasta alternativa, eventual o sa incerc sa fac un fisier exemplu, atat doar ca nu pot face promisiuni legate de promptitudine... mai ales in timpul saptamanii.

Da, se poate face macro, acum mai trebuie vazut daca merita efortul pentru ca listele de operatiuni si tarifele vor fi intretinute tot manual; daca fisierul va fi reorganizat, formulele de cautare (cele de baza), in caz de stergere accidentala, pot fi refacute in cca.1 minut). Si daca veti face niste modificari de ultima ora in designul foii sunt sanse sa trebuiasca totul rescris. Eu nu ma inscriu la asa ceva.
Daca doriti solutie vba, dupa ce aveti clarificate toate aspectele, incercati sa postati problema in sectiunea dedicata. Succes

IP

ad74an
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 07, 2011 6:36 pm
Contact:

Re: deviz lucrari confectii metalice

Mesaj de ad74an » Lun Ian 10, 2011 7:49 pm

Multam de informatii.

O sa fac si o interfata, macar pentru a-si da lumea seama, de idee.
Ma tin de cuvant si o sa o postez pe net ( in varianta fara macros, deocamdata), pentru cine are nevoie, dar si pentru cine vrea sa se inspire din informatii.
Multumesc.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”