culoare celule

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
dumi
Mesaje: 33
Membru din: Joi Sep 10, 2009 4:31 pm

Re: culoare celule

Mesaj de dumi » Vin Sep 11, 2009 5:38 pm

super tare! Nici nu m-am gandit ca se poate asa ceva...
De acum este mai usor...

Avatar utilizator
stelea
Mesaje: 98
Membru din: Vin Aug 07, 2009 11:31 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: culoare celule

Mesaj de stelea » Joi Sep 17, 2009 3:03 pm

Inca ceva, ce eu am descoperit tocmai acum...

In cazul in care aveti mai multe reguli, care se pot suprapune/ pot avea conflicte, este importanta ordinea in care acestea sunt listate in Conditional ormatting > Manage Rule.

De exemplu, in coloana B imi cauta daca am valoarea 1, 2 sau 3 si-mi face randul rosu, galben, sau albastru. Dar daca in coloana E gaseste "Issue Closed" atunci imi face tot randul gri. In cazul meu, regula 'gri' am pus-o prima in lista. Sper ca m-am facut inteles :D
Numa' bine,
*****A

cristi
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 26, 2009 5:48 pm

Re: culoare celule

Mesaj de cristi » Joi Sep 24, 2009 12:13 pm

eu le faceam manual :)

deltady
Mesaje: 47
Membru din: Lun Mar 09, 2009 9:12 am

Re: culoare celule

Mesaj de deltady » Vin Sep 25, 2009 11:46 pm

Salut

Cu varianta propusa se coloreaza tot randul....pana la sfarsitul "foii"! Cum poti alege sa se coloreze doar cele "x" coloane care contin date(de la B la I) sau cum pot alege sa se coloreze doar anumite coloane?
Sau mi-a scapat ceva?
"Applies to: $1:$15" ce reprezinta mai exact? Zona de aplicare, ca si randuri?

Am incercat cu A$1:H$15 si a mers sa colorez doar cele "x" coloane dorite, dar nu am reusit sa le colorez pe "sarite". As vrea campuri indicate in atasament sa nu se coloreze automat...:)

Care ar fi referinta care ar trebui scrisa in campul Applies to? Sau e un camp limitat?

Multumesc,
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: culoare celule

Mesaj de gecs » Sâm Sep 26, 2009 9:40 am

Ca sa modifici firmatarea conditionata pe coloane, mai intai selectezi celulule unde ai folosit "Merge & Center" si le "un-Merge" (BUCATARIE, BAIE, APA RECE, APA CALDA).

Selectezi apoi coloanele E:N (de la prima din cele 4 unde nu vrei formatare conditionata, pana la ultima unde se repeta formatarea pe coloane pe care vrei s-o modifici) si de la Conditional Formatting -> Clear Rules -> Clear Rules from Selected Cells.

Selectezi apoi coloanele C:E -> Copy. Selectezi coloanele F:H -> Paste Special -> bifezi Formats ->OK, selectezi apoi I:K - repeti paste special si in sfarsit selectezi L:N si faci acelasi lucru.
In final refaci celulele cu Merge & Center.

Daca nu stergeti regulile de formatare conditionata ale celulelor-destinatie inainte de copy->paste, regulile de formatare ale celulelor-sursa (de unde s-a facut copy) se adauga la cele ale celulelor-destinatie (unde s-a facut paste) si nu cred ca vreti asta. Ca sa evitati procedura cu Clear Rules, pentru copy-paste intre asemenea celule folositi Paste Special -> Formulas and number formats -> OK sau Paste Special -> Values and number formats -> OK.

adi4699760
Mesaje: 24
Membru din: Mie Aug 19, 2009 3:13 pm

Re: culoare celule

Mesaj de adi4699760 » Mar Oct 06, 2009 4:27 pm

Cum se pot colora automat doar randurile pare cu o culoare?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: culoare celule

Mesaj de Dr.Windows » Mar Oct 06, 2009 4:31 pm

adi4699760 scrie:Cum se pot colora automat doar randurile pare cu o culoare?
Vezi daca te ajuta aceste tutoriale video:

1. Ce este nou in Excel 2007 - 5. Tabele inteligente
2. Cum pot sa ... Lucrez cu Tabele Inteligente (Partea 1)
3. Cum pot sa ... Lucrez cu Tabele Inteligente (Partea 2)

anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: culoare celule

Mesaj de anerol » Mie Oct 07, 2009 11:41 am

As dori sa fac un artificiu la un tabel cu concedii si anume :
In momentul cand S4 ( prin completarea coloanelor ianuarie,februarie.....decembrie) ajunge la cifra "0", casuta A4 sa se coloreze automat intr-o anumita culoare aleasa de mine.

Am incercat diferite variate dar cred ca nu m-am axat pe formula care trebuie.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: culoare celule

Mesaj de gecs » Mie Oct 07, 2009 11:57 am

Selectezi A4 -> Conditional Formatting -> New Rule... -> Use a formula to determine which cells to format -> folosesti formula "=$S$4=0" (fara ghilimele) -> De la butonul Format... selectezi culorile si caracteristicile font-ului -> OK -> OK.

Selectezi S4, tastezi 0, verifici ca se modifica formatarea lui A4, dai Undo ca sa pui inapoi formula.

anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: culoare celule

Mesaj de anerol » Mie Oct 07, 2009 12:20 pm

Am incercat dar am o nedumerire....daca tastez in S4 cifra 0 casuta A4 se face cu culoare dar daca dau undo cum spui ramane in S4 cifra 0 si A4 ramane blank.
Eu vreau ca automat cand in S4 se face cifra 0 ( prin formula) , A4 sa se coloreze.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”