Salt de la o celula la alta cu ratie "n"

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc

Salt de la o celula la alta cu ratie "n"

Mesajde c_andrew » Dum Mai 09, 2010 11:48 am

As dori daca se poate sa imi dati o idee ce formula as putea sa folosesc ca sa pot calcula valori din anumite celule. Ca sa ma fac inteles am sa va exemplific un pic. Sa zicem ca am niste valori in celulele A1 A2 A3 ......An. Ideea e ca as vrea sa calculez in B1 suma valorilor prezente in A1 A6 A11 A16 ..... adica sa imi sara automat cate 5 celule (ratia 5 ). Probabil o sa spuneti sa fac =sum (A1, A6, A11, A16) insa, am un sir f lung si as dori ca trecerea de la coloana A1 la A6 s.a.m.d (pastrand ratia 5 ) sa se faca automat. Este posibil asa ceva ? Orice sugestie poate fi o solutie salvatoare. Multumesc
c_andrew

Re: Salt de la o celula la alta cu ratie "n"

Mesajde gecs » Dum Mai 09, 2010 12:36 pm

Pentru exemplul furnizat (A1, A6, A11, A16...) poti sa folosesti formula:
=SUMPRODUCT(--(MOD(ROW(A1:A30),5)=1),A1:A30)
unde inlocuiesti ambele aparitii ale range-ului A1:A30 cu range-ul de care ai nevoie - poate fi A1:A1000 sau mai mare, important e sa folosesti acelasi range in ambele argumente ale functiei.

Dupa cum cred ca se poate remarca, in portiunea de formula:
MOD(ROW(A1:A30),5)=1
5 este "ratia", iar 1 este numarul randului de unde incepe aplicarea "ratiei".

Daca inlocuiesti in formula 5 cu 7 si 1 cu 3, de exemplu, formula de mai sus va insuma valorile din A3, A10, A17, A24. Iar daca inlocuiesti range-ul A1:A30 cu A11:A30, se vor insuma doar valoarile din A17 si A24.
gecs
Moderator
Moderator

Mesajde c_andrew » Dum Mai 09, 2010 1:42 pm

Multumesc pentru promptitudinea cu care ai raspuns, insa nu inteleg 2 lucruri. Din cate stiu eu functia "sumproduct" inmulteste componentele unei matrice si returneaza suma lor, iar eu nu am nevoie asa ceva.

=SUMPRODUCT(--(MOD(ROW(A1:A30),5)=1),A1:A30) , ce semnificatie au cele 2 minusuri "--" de dinaintea functiei mod ??
c_andrew

Mesajde gecs » Dum Mai 09, 2010 1:54 pm

Gasesti toate explicatiile in articolul SUMPRODUCT, “probably the best function ever”.

Pe scurt, SUMPRODUCT face exact ce ai spus, doar ca matricea rezultata din evaluarea expresiei din primul argument e o matrice de 0 si 1 - 0 pentru randurile care nu indeplinesc conditia MOD(ROW(A1:A30),5)=1 si 1 pentru cele care o indeplinesc, iar aceasta matrice e inmultita cu valorile din matricea reprezentata de range-ul inscris ca al doilea argument. Cred ca e evident ce va rezulta din inmultirea componentelor acestor doua matrici si apoi din insumarea acestor produse ;)

Cei doi de minus au rolul de a forta conversia din logic (TRUE sau FALSE, asa cum rezulta din evaluarea relatiei de egalitate) in numeric si pentru ca doar un minus ar transforma valoarea TRUE in -1, se mai adauga si al doilea minus, iar la conversia lui FALSE in 0 cred ca nu mai e cazul sa comentez daca unul sau doi de minus au vreo influenta :D
gecs
Moderator
Moderator

Mesajde c_andrew » Dum Mai 09, 2010 3:02 pm

Multumesc mult....mi-ai fost de mare ajutor !
c_andrew

Înapoi la Intrebari despre Excel 2007