Alternativa pentru pivot - cum s-ar putea simplifica?

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Alice H
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 13, 2009 8:42 pm

Alternativa pentru pivot - cum s-ar putea simplifica?

Mesaj de Alice H » Vin Aug 14, 2009 10:40 pm

Salut,

Incerc sa gasesc o solutie de afisare printr-un pivot (sau prin alta modalitate) pentru un template, pe baza urmatorului tabel (am simplificat, dar in realitate tabelul pe care lucrez are mii de inregistrari):

Nume Fructe Cantitate
Ion mere 3
Maria pere 2
Ion pere 1
Maria mere 4

Pivotul rezultat in mod normal pentru un sum de cantitate arata asa:

Sum of Cantitate Column Labels
Row Labels mere pere Grand Total
Ion 3 1 4
Maria 4 2 6
Grand Total 7 3 10

Totusi sa presupunem ca in alta luna as avea pe prima coloana si numele Jean, iar pe a doua si categoria capsuni, de aceea trebuie sa folosesc un template (care in realitate are cateva zeci de randuri si coloane) care sa arate de genul:

Count of Fructe Column Labels
Row Labels capsuni mere pere Grand Total
Ion 0 3 1 4
Jean 0 0 0 0
Maria 0 4 2 6
Grand Total 0 7 3 10

Ce am reusit sa fac pana acum a fost:
- sa generez un pivot normal,
- sa dau copy-paste values,
- sa inserez randuri si coloane pentru datele lipsa,
- sa completez cu 0 celulele goale si
- sa transfer datele in template-ul meu (care nu accepta valori nule).
Mentiune: Ordinea de sortare e obligatorie, deci Jean de exemplu trebuie sa apara intre Ion si Maria, si nu la sfarsit.
Atasez si fisierul Excel cu exemplele date mai sus.

Simplificat, ar trebui sa fie de fapt un dublu lookup simultan (pentru coloana si rand), care sa si returneze un calcul de Sum sau Count.
Sper sa primesc aici macar cateva hint-uri despre cum s-ar putea realiza acest lucru (daca nu in Excel, poate in Access). :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Alternativa pentru pivot - cum s-ar putea simplifica?

Mesaj de Dr. Cloud » Sâm Aug 15, 2009 12:12 pm

Ceva de genul asta? :?:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Alice H
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 13, 2009 8:42 pm

Re: Alternativa pentru pivot - cum s-ar putea simplifica?

Mesaj de Alice H » Sâm Aug 15, 2009 3:32 pm

Salut,
Multumesc Alexx pentru raspuns, asa mi-am dat seama ca probabil nu am fost suficient de clara in cerinta.
Ce voiam sa spun este ca eu nu am datele din cel de-al doilea tabel - asa as fi vrut sa arate de fapt pivot-ul pentru primul tabel (ai vazut probabil ca un simplu pivot stiu sa fac). :)

Deci, eu am template-ul de forma:

capsuni mere pere Grand Total
Ion 0 0 0 0
Jean 0 0 0 0
Maria 0 0 0 0
Total 0 0 0 0

Dar datele disponibile sunt cele din primul tabel, in care nu apare Jean si nici capsuni.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Alternativa pentru pivot - cum s-ar putea simplifica?

Mesaj de Dr. Cloud » Sâm Aug 15, 2009 6:26 pm

Alice pe mine chiar ma depaseste faza cu tabelul pivot.
Ca sa nu ma dau batut chiar asa usor am incercat sa folosesc Data Validation prin doua metode:
In schimb am mai incercat sa fac cu Data Validation o lista in care am numele lor si o lista in care am fructe. (varianta 1)
Apoi am mai facut o varianta cu un tabel cu acele informatii din care instrumentul Data Validation isi ia valorile. Acel tabel poate fi editat oricand (varianta 2).
Mai mult nu pot sa fac.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Alice H
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 13, 2009 8:42 pm

Re: Alternativa pentru pivot - cum s-ar putea simplifica?

Mesaj de Alice H » Sâm Aug 15, 2009 7:11 pm

Multumesc mult pentru incercari, Alex!
Sincera sa fiu, nu prea am inteles ce ai facut tu acolo, dar uitandu-ma la tabele si cautand prin Help am descoperit ce solutie simpla exista cu Excel 2007! :idea:
(Pana acum incercasem diverse variante doar cu 2003, singurul pe care il am instalat la serviciu). :(
In fine, mi-am gasit singura raspunsul, deci putem inchide thread-ul. :)
Daca este cineva interesat de discutia aceasta, pe scurt, este vorba de functiile SUMIFS si COUNTIFS - vedeti atasamentul.
Weekend placut in continuare!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alternativa pentru pivot - cum s-ar putea simplifica?

Mesaj de gecs » Sâm Aug 15, 2009 7:53 pm

In fisierele atasate sunt doua variante de rezolvare fara pivot table.

Ambele variante folosesc nume asociate cu range-uri dinamice si solutiile se bazeaza exclusiv pe formule (obisnuite, sau CSE).

In ambele variante in Sheet1 e fisierul tau initial, in Sheet2 sunt datele de intrare, iar in Sheet3 e varianta finala.

Formulele din varianta finala sunt in range-ul A1:Z100 - la nevoie se pot extinde prin copiere (in A1 de fapt nu e nicio formula, dar altfel nu aveam cum sa definesc range-ul ;) ).

A doua varianta (_R2) se bazeaza pe folosirea de liste si Data Validation pentru "nume" si "fructe", deci in loc sa scrii numele sau frctele, alegi din liste (dupa ce le-ai inscrie in listele respective, in Sheet4, bineinteles). Sortarea despre care vorbeai (nume) se face la nivel de coloana tot in Sheet4, dupe ce ai adaugat un nume in lista.

In prima varianta (_R2), in Sheet2 alaturi de datele tabelului initial sunt folosite cateva coloane pentru eliminarea duplicatelor din coloanele "Nume" si "Fructe" si pentru sortarea numelor unice, ramase dupa eliminarea duplicatelor.

In Excel 2003 in loc de SUMIFS() si COUNTIFS() se poate folosi SUMPRODUCT().
Pivot pentru template_R1.xlsx
Pivot pentru template_R2.xlsx
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”