Numar curent - completare automata.

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Numar curent - completare automata.

Mesaj de vasileraz58 » Vin Aug 17, 2018 11:13 am

Buna ziua! Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu o formula, pentru complectare automata a numarului curent intr-un tabel. Atasez un fisier exemplu. Va multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Numar curent - completare automata.

Mesaj de IPP » Vin Aug 17, 2018 11:42 am

Buna ziua

Deocamdata se pare ca nu mai pot fi descarcate fisierele nici macar de catre moderatori.
Nu stiu cat va dura aceasta situatie, poate stiu administratorii acestui forum.

IP

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Numar curent - completare automata.

Mesaj de TudyBTH » Vin Aug 17, 2018 12:19 pm

Buna,

Fara a vedea fisierul atasat, deci raspunsul este generic, puteti folosi urmatoarea formula

Cod: Selectaţi tot

=ROW()-ROW(Table1[#Headers])
unde 'Table1' este numele tabelului
Atentie insa, aceasta genereaza un numar curent in tabel. Prima linie va avea intotdeauna valoarea 1.
Nu poate fi folosit ca identificator. In cazul unei sortari, de exemplu, prima linie va avea in continuare numarul 1 desi ea va contine alte valori.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Numar curent - completare automata.

Mesaj de vasileraz58 » Vin Aug 17, 2018 1:01 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Am sa detaliez. Am un tabel in care pe coloana C16 am nr. crt. 1 de exemplu, scris de mine, iar pe colana D16 am denumirea unui produs (mere). Eu as vrea ca atunci cand scriu in continuare pe colana D17 un alt produs (pere), pe coloana C17 cu nr. crt., sa se completeze automat nr.2 si asa mai departe. Mentionez ca urmatorul tabel care contine numar curent pe aceeasi coloana C, este de exemplu, la randul C543 care este nr.1, iar in dreptul lui la coloana D543 urmeaza sa scriu un alt produs. Deci, acest nr.1 poate fi scris de mine la inceput, urmand ca celelalte sa se completeze automat in functie de textul care-l voi scrie in urmatoarea coloana D544 urmat de nr.curent 2 (care sa apara automat) pe coloana C544. Daca nu scriu nimic in coloana D544, sa nu apara nimic in C544. Pe masura ce scriu un text in coloana D pe alt rand in jos, pe acelasi rand sa se comlpeteze singur numarul curent in continuare pe coloana C. Deci sub nr. 1 pe coloana C, sa apara urmatorul numar, numai cu conditia daca este scris un text pe coloana D de pe acelasi rand. Pe aceeasi foaie am mai multe tabele unul sub altul si de aceea nr.crt. 1 o sa apara la un moment dat pe coloana C574 de exemplu, etc. Nu stiu daca m-am facut inteles.

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Numar curent - completare automata.

Mesaj de H2SO4 » Vin Aug 17, 2018 6:40 pm

Salut,
Am un tabel in care pe coloana C16 am nr. crt. 1 de exemplu, scris de mine, iar pe colana D16 am denumirea unui produs (mere). Eu as vrea ca atunci cand scriu in continuare pe colana D17 un alt produs (pere), pe coloana C17 cu nr. crt., sa se completeze automat nr.2 si asa mai departe.
--- deci 1 in C16 va fi scris de mana
In c17 pune formula =if(d17="";"";c16+1) si tragi in jos cat este nevoie
idem pentru c544
=if(d544="";"";c543+1) si tragi in jos cat este nevoie asta daca acele tabele sunt denumite generic tabel, adica nu sunt introduse cu Inserare tabel...

Daca sunt tabele reale (sunt introduse cu Inserare tabel) si numele coloanei este - sa zicem Produse atunci in coloana unde avem Nr. crt. sub acel 1 pe care il introduci de mana vei scrie formula: if([Produse]="";"";(Aici vei scrie celula unde ai pus 1 - sa zicem c17) c17+1) evident portiunea cu rosu nu va fi scrisa in formula.
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Numar curent - completare automata.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Aug 21, 2018 9:46 pm

Buna! Imi cer scuze pentru revenirea intarziata, dar am avut de rezolvat unele probleme si nu am mai intrat pe forum. Multumesc H2SO4 pentru raspuns, dar in formula =if(d17="";"";c16+1) este ceva care nu merge, pentru ca-mi apare mesaj de eroare, iar cand apas Ok, se fac cu negru ghilimelele de dupa d17=.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Numar curent - completare automata.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Aug 21, 2018 10:09 pm

Am gasit "defectul". Trebuia sa schimb ; cu ,
Multumesc domnului H2SO4 pentru ajutor. Aceasta-i formula de care aveam nevoie. Acum trebuie sa o aplic in toate tabelele. Va salut!

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”