Inserare randuri cu completare automata a nr.crt.

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2007. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Inserare randuri cu completare automata a nr.crt.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Iun 06, 2017 11:06 am

Buna ziua! Am o foaie de lucru in care am niste tabele, iar la un moment o sa trebuiasca sa mai fac si alte tabele in foaia de lucru. Daca inserez inca un rand, pe coloana B, la nr. crt. se insereaza si numarul automat, dar la celelalte tabele pe coloanele H si N nu se insereaza si nr. crt. Am incercat sa copiez formula din coloana B dar nu merge. Va rog sa ma ajutati daca se poate. Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Inserare randuri cu completare automata a nr.crt.

Mesaj de TudyBTH » Mar Iun 06, 2017 11:30 am

Buna, va trebui sa va documentati despre lucrul cu TABELE in Excel.
In fisierul atasat am redefint cele trei tabele, consultati documentatia Office referitoare la lucrul cu tabele pentru a intelege cum functioneaza acestea.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Inserare randuri cu completare automata a nr.crt.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Iun 06, 2017 1:16 pm

Am selectat celula C24, din atasamentul d-voastra si am dat inserare randuri foaie, dar imi apare mesajul: "Aceasta operatie nu este permisa". Pe urma am dat inserare celule, imi insereaza celula dar la nr. crt. (B24) ramane celula goala. O sa ma documentez si cu ce a-ti spus d-voastra.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Inserare randuri cu completare automata a nr.crt.

Mesaj de TudyBTH » Mar Iun 06, 2017 1:32 pm

Celula ramane goala pentru ca nu ati introdus aceasi frmua pe intreaga colana din tabel (in celula B6 aveati valoarea '1' iar formula '=ROW()-5' era introdusa doar din B7 in jos). Odata cu folosirea tabelelor in locul unui Range simplu aveti unele facilitati, ca de exemplu inserarea unei linii se face automat daca va aflati pe ultima celula dreapta-jos din tabel si apasati tasta 'TAB'. Gasiti in Help tot ce aveti nevoie pentru utilizarea tabelelor.
Doar ca recomandare:
- Este bine sa evitati amplasare mai multor tabele pe aceasi foaie. In cazul in care doriti sa filtrati continutul unui tabel, liniile care nu ineplinesc conditia de filtrere vor fi ascunse si odata cu ele vor fi ascunse si liniile din celelate tabele.
- Poate ma insel dar ceea ce aveti in fisier semana cu evidenta cantitatilor transportate de diferite utilaje sau din diferite locatii. Ar fi mult mai eficient daca le-ati inregistra pe toate in acelasi tabel si ati rezolva doar vizualizarea lor diferentiat.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Inserare randuri cu completare automata a nr.crt.

Mesaj de vasileraz58 » Mar Iun 06, 2017 2:11 pm

Da, asa este, am evidenta cantitatilor transportate de diferite utilaje, doar ca deasupra fiecarui tabel am sters denumirea acestora (confidentialitate), si as fi vrut sa le am toate trei in fata-(erau mai usor de urmarit), iar cand trebuia sa mai inserez cate un rand, sa nu mai fiu nevoit ca la fiecare tabel sa completez manual nr. crt.
Mi-ati dat o idee cu crearea unui singur tabel si sa folosesc filtrarea, atunci cand vreau sa am datele unui singur transportator. Multumesc!

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2007”