Cautare avansata in forum folosind Google

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Cautare avansata in forum folosind Google

Mesaj de gecs » Mie Ian 13, 2010 10:04 am

Ca in multe alte forumuri similare, cautarea, chiar si avansata, nu e foarte performanta.
Pentru o cautare dupa mai multe cuvinte, sau rafinata "in trepte" se poate folosi chiar Google.

Primul pas e acela de a selecta si copia adresa forumului din bara de adrese a browser-ului:
adresa_forum.JPG
Pasul al doilea este acela de a face o cautare obisnuita cu Google dupa primul cuvant:
cautare_1.JPG
Dupa cum se vede in poza de mai sus eu am cautat chiar cuvantul "cautare".

Al treilea pas este folosirea optiunii "Advanced Search" (in dreapta butonului "Search"):
cautare_avansata.JPG
Pentru a rafina prima data cautarea, in Advanced Search se indica la "Search within a site or domain" numele site-lui (in cazul nostru adresa copiata la pasul 1 - click -> Paste) si apoi se apasa pe butonul "Advanced Search".

Rezultatele se vad in poza urmatoare:
cautare_2.JPG

Deja avem rezultate doar din site-ul http://www.itlearning.ro/forum, dar putem rafina si mai mult cautarea.
Putem adauga a doua "treapta" a cautarii tastand unul sau mai multe cuvinte (eu am adaugat cuvantul "conditie") in textbox-ul din ecranul urmator:

Vom obtine urmatoarele rezultate:
cautare_3.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”