[TIP] Utilizarea codurilor RGB in PowerPoint 2010

Închis
Dr.PowerPoint
Moderator
Moderator
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 06, 2011 6:03 pm

[TIP] Utilizarea codurilor RGB in PowerPoint 2010

Mesaj de Dr.PowerPoint » Mie Ian 08, 2014 4:21 pm

In prezentarile business exista, in majoritatea cazurilor, reguli stricte de editare a materialelor grafice care trebuie sa respecte regulile de identificare vizuala ale brand-ului. Acestea se refera la tipul de font folosit in orice tip de material scris, culorile fonturilor, ale background-ului etc. Ma voi axa pe culori in cele ce urmeaza. Dupa cum bine stiti, pentru materialele tiparite, culorile au mai multe tipuri de codificare
RGB (Red- Green- Blue), CMYK (Cyan- Magenta- Yelow- Black),CMYKOG (cyan-magenta-yelow-black-orange-green, cunoscut mai des sub numele Pantone), HSL(Hue, Saturation, Lightness ) s.a., in functie de tipul cartuselor imprimantei si de modul de combinare al culorilor. Monitoarele utilizeaza indeosebi codul RGB, HSL...
Daca stim care este lista codurilor RGB pentru elementele de identificare vizuala a brand-ului, ne putem crea un set de culori personalizat bazat pe aceste coduri.
Spre exemplu, mi-am propus sa creez o tema particularizata si sa utilzez pentru prezentarea cursului de PowerPoint doar culori apropiate siglei oficiale. Intrucat nu am gasit aceste date am facut un printscreen cu un ecran in care am sigla in taskbar si i-am dat un Paste in Paint.
color picker.jpg
Aici avem un instrument minunat, Color Picker, care extrage culoarea selectata
Dupa ce extragem culoarea, putem sa-i vedem codul RGB dand un clic pe ultimul buton , Edit color. Codul RGB il folosim apoi in Power Point in creearea propriului set de culori
color picker 2.jpg
Codul RGB il folosim apoi in Power Point in creearea propriului set de culori, pentru colorarea fundalului unui obiect etc.
color picker 3.jpg
Alegem optiunea More colors care deschide fereastra Colors. In tab-ul custom introducem codul RGB si... gata
color picker 4.jpg
Succes!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dr.PowerPoint
MCT, MCTS
MOS Master Instructor
ITLearning

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Powerpoint (indiferent de versiune)”