mail2sms

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Outlook
Închis
mariusc

mail2sms

Mesaj de mariusc » Mar Apr 06, 2010 11:52 am

Salutare,

Cei de la Vodafone ( banuiesc ca si Orange ) au lansat un add-in foarte util pentru MS Outlook : aplicatia mail2sms . Este nevoie de un abonament la Vodafone si de un Exchange Server.Nu am testat pe Lotus - nu am !
Avantaje : se pot trimite sms direct din outlook - langa butonul "New Message" se adauga si butonul "New sms" .De asemenea, are o optiune foarte utila din punctul meu de vedere :
- Receive SMS notification for incoming high - priority e-mails !
Ca mentiune la aceasta facilitate, din pacate, momentan, aceasta optiune este valabila doar pentru mesajele ajunse in Inbox.Nu este valabila si pentru mesajele care ajung intr-un alt folder, pentur care se aplica o regula.Am dat in lucru la Vodafone si acest aspect, urmeaza sa primesc un raspuns daca se poate si pentru mesajele ajunse in foldere, nu doar in Inbox.
L-am instalat in Outlook 2003 si in Outlook 2007 - ca rapiditate, mie imi trimite sms in mai putin de un minut.
Pentru integrare cu Exchange ( eu l-am integrat cu Exchange 2007 ) a trebuit sa deschid in firewall portul 8443 .
De aici se poata downloada : https://www.vodafone.ro/asistenta/downl ... /index.htm
Aici aveti informatii despre aplicatie : https://www.vodafone.ro/asistenta/perso ... /index.htm

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: mail2sms

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Apr 06, 2010 11:57 am

Ghici cine a creat acest Add-In :D
Al nostru Dr. Excel

mariusc

Re: mail2sms

Mesaj de mariusc » Mar Apr 06, 2010 12:00 pm

Pe bune ?

Foarte tare !!!

:)

Mersi pt point - am sa il abordez direct pe dansul.....ca sa nu mai pierd vremea cu Vodafone-ul ! :)

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: mail2sms

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Apr 06, 2010 12:04 pm

Eu zic ca tot pe cei de la Vodafone sa ii abordezi, pentru ca ei iti ofera suport tehnic pentru acest Add-In.

mariusc

Re: mail2sms

Mesaj de mariusc » Mar Apr 06, 2010 6:55 pm

"- Receive SMS notification for incoming high - priority e-mails !
Ca mentiune la aceasta facilitate, din pacate, momentan, aceasta optiune este valabila doar pentru mesajele ajunse in Inbox.Nu este valabila si pentru mesajele care ajung intr-un alt folder, pentur care se aplica o regula.Am dat in lucru la Vodafone si acest aspect, urmeaza sa primesc un raspuns daca se poate si pentru mesajele ajunse in foldere, nu doar in Inbox.
"

Salutare,

Pentru a putea folosi aceasta optiune pentru orice mail care soseste cu High Importance, ar insemna sa fac o regula separat de cele facute pentru foldere ca orice mail ce vine cu High Importance sa ajunga in Inbox.Acest aspect pe mine ma nemultumeste din urmatorul motiv : ar insemna o dublare a spatiului in casuta de mail - dezavanataj mare in cazul in care am regula limita maxima pentru fiecare mailbox deoarece userul nu isi curata mailul.Si asta ar insemna ca un mesaj sa ajunga si in Inbox, si in folderul creat special pt acea persoana/departament dintr-o organizatie.

Asta ar fi o solutie gasita de mine....ar fi si altele , la indemana userului ?

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: mail2sms

Mesaj de Dr.Excel » Mar Apr 06, 2010 7:02 pm

numai cei de la Vodafone te pot ajuta

eu nu am cum sa fac o extindere a plugin-ului. Nu am drepturi de copyright asupra acestui add-in

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

mariusc

Re: mail2sms

Mesaj de mariusc » Mar Apr 06, 2010 7:09 pm

Multumesc, Dr.Excel.
Voi pistona la Vodafone cat pot de mult pentru a obtine rezultatul dorit si voi posta si aici rezolvarea, in cazul in care o obtin .

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Outlook (indiferent de versiune)”