Cum scapam de randuri care se intrerup fortat

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Word
Închis
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Cum scapam de randuri care se intrerup fortat

Mesaj de lord1astarot » Dum Ian 30, 2011 4:07 pm

E una dintre chestiile cu care m-am intalnit des, insa nu prea am inteles cum sa ma descurc. Problema era randurile de text, copiate de pe net sau din pdf-uri, care se intrerupeau brusc. Trebuia sa ma joc o gramada de timp cu Delete si spatiu ca sa fac textul sa umple toate randurile. Era ceva de genul -

-in 2003:
30.01a.png
-in 2007:
30.01a1.png
Recent am gasit un set de solutii pentru probleme de genu, care, chiar daca apar la fel (sau aproape la fel) au o rezolvare care difera putin. In continuare o sa incerc sa explic cum putem scapa de aceste "ruperi" de randuri.

Rezolvarea se bazeaza pe tool-ul "Find and replace" care poate fi accesat foarte usor, si in 2003 si in 2007 cu combinatia de taste Ctrl+H. Practic se inlocuieste chestiile care fac randul sa se intrerupa cu un simplu spatiu.
Pentru inceput, ca sa ne dam seama cu ce avem de-a face, apasam pe "Show/Hide" adica simbolul ala straniu care ne arata toate spatiile si alte chestii de genu din document-
30.01b.png
Astfel textul ne apare -
30.01c.png
In continuare deschidem Find and Replace (care arata la fel atat in word 2003 cat si in word 2007), daca avem butonul "More" apasam pe el (daca partea de meniu care o deschide acest buton e deja deschisa, atunci butonul nu e "More" ci "Less"). Mai departe deselectam toate optiunile de sub butonul More (Less), punem cursorul in "Find what" si apasam pe butonul "Special"
30.01d.png
pentru exemplu de fata alegem "Paragraph mark", ceea ce va aparea in "Find what" ca ^p, iar la "Replace with" punem un spatiu si apasam Replace all.
Word-ul o sa ne zica ca au fost un anumit numar de inlocuiri. Apasam Ok si Cancel ca sa iesim din Find and Replace.
Acum nu trebuie decat sa apasam inca o data butonul cu Show/Hide ca sa ne apara documentul normal. Vedem ca randurile s-au aranjat cum trebuia.

In exemplul acesta am operat cu "Paragraph mark", insa astfel putem inlocui orice break, etc cu spatii ca sa readucem textul din document la starea normala.

Cele scrise mai sus au fost testate in Word 2007 si in Word 2003 si functioneaza in ambele.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
MAGIKINE
Mesaje: 55
Membru din: Vin Noi 26, 2010 1:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum scapam de randuri care se intrerup fortat

Mesaj de MAGIKINE » Mie Feb 09, 2011 10:31 pm

Intrebare: nu te ajuta sa faci copy-paste special --> Unformatted text?

ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

Re: Cum scapam de randuri care se intrerup fortat

Mesaj de ccirtina » Sâm Ian 21, 2012 7:46 pm

MAGIKINE scrie:Intrebare: nu te ajuta sa faci copy-paste special --> Unformatted text?
Prioritatea este sa pastram formatarea textului, merge si varianta asta Unformatted text insa pierdem toate formatarile textului.

zvonacfirst
Mesaje: 105
Membru din: Mie Feb 19, 2014 10:41 pm

Re: Cum scapam de randuri care se intrerup fortat

Mesaj de zvonacfirst » Mie Oct 11, 2017 3:25 pm

Stiu ca acest subiect este foarte vechi, dar am dat intamplator peste el si, deoarece solutia prezentata nu este in totalitate corecta, cu sparanta ca @lord1astarot nu va fi deranjat, adaug o alta solutie pentru cei care vor cauta o rezolvare a acestei probleme.

Am luat ca exemplu textul din imaginea urmatoare lasand intentionat doua formatari (fonturi si dimensiuni de font diferite):
0.jpg
Daca aplic metoda descrisa mai sus obtin:
1.jpg
Iata ce va propun:
- Ctrl+H (deschide Find and Replace)
- la Find what: ([a-z]) ^13([a-z])
- la Replace with: \1 \2
- se bifeaza Use wildcards
- Replace All
Find and Replace.jpg
Iata cum arata textul acum:
2.jpg
Paragrafele originale au fost pastrate.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Word (indiferent de versiune)”