Unire mai multe documente intr-unul singur

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Word
Închis
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Unire mai multe documente intr-unul singur

Mesaj de lord1astarot » Mie Ian 26, 2011 1:09 pm

O problema cu care eu m-am intalnit de multe ori a fost faptul ca atunci cand lipeam textul dintr-un document la alt document, deseori dadeam peste cap formatarea intregului document.

O modalitate care preintampina schimbarea formatarii este urmatoarea. Deschidem primul document, adica acel care e inceputul documentului final. la sfarsitul lui punem un break (nu neaparat, insa asa ne mai asiguram o data ca nu se modifica formatarea. Daca partea a doua de text, care se afla in alt document incepe cu un "inceput de capitol" atunci punem un break next page, daca nu, merge si continuous).Nu miscam cursorul, il lasam dupa break(nu cursorul de la mouse, ala din word). Dupa asta intram la Insert>File... unde alegem al doilea document care trebuie sa fie in continuarea primului si apasam Enter. Textul din al doilea document apare dupa textul din documentul nostru. La fel se poate adauga si textul din al treilea, al patrulea, etc document, unul in continuarea altuia. Formatarea nu ni se schimba, coloanele raman coloane, titlurile - titluri.

Nu am folosit inca chestia asta in word 2007, insa ar trebui sa mearga.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Unire mai multe documente intr-unul singur

Mesaj de lord1astarot » Mie Ian 26, 2011 1:46 pm

Pentru word 2007 calea spre File... e Insert>text>Object>Text from file...

In rest totul ramane la fel ca in 2003.

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Word (indiferent de versiune)”