Cum se...creeaza un tab nou in ribbon

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Word
Închis
Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Cum se...creeaza un tab nou in ribbon

Mesaj de Dr. Cloud » Dum Mar 14, 2010 2:58 pm

Aici: Cum se...creeaza un tab nou in ribbon veti gasi un tutorial video pentru Excel.
V-am facut un scurt filmulet despre cum se poate crea un tab nou in ribbon si cum puteti atribui un cod macro unui buton inserat acolo.
Ribbon.JPG
Resurse necesare:
- editor ribbon: Office 2007 Ribbon Editor 2.2.5.0 (vi l-am atasat si eu);
- office 2007 icon gallery (vezi atasament);
- pt. vizualizare filmulet: VLC Player.
- alte resurse utile pt. ribbon: Customizing the 2007 Office Fluent Ribbon for Developers (Part 1 of 3)
V-am facut filmuletul, pt. nu prea am timp mult ca sa pot face sub forma de text, dar cand se va putea o sa il fac si sub forma de text.

Sintaxa cu care am lucrat si pe care am modificat-o dupa bunul plac:

Cod: Selectaţi tot

<!-- This markup adds a chunk and button to the insert tab 
     When the button is clicked, "insertDocID" gets called. -->
<customUI xmlns="http://schemas.microsoft.com/office/2006/01/customui">
	<ribbon>
		<tabs>
			<tab id="MyTab" label="Alexx" insertBeforeMso="TabHome" >

				<group id="customGroup" label="Editare">
					<button id="customButton" label="Imprimare Fata-Verso" size="large" imageMso="PrintOptionsMenuWord" onAction="Imprimanta" />
					<button id="customButton1" label="Redimensionare Poze" size="large" imageMso="PhotoAlbumInsert" onAction="RedimensionarePoze" />
					<button id="customButton3" label="Eliminare Ctrl+Enter" size="large" imageMso="InkDeleteAllInk" onAction="CtrlEnter" />
					<button id="customButton4" label="Şterge Formatare" size="large" imageMso="FormControlLabel" onAction="ClearFormatting" />
					<button id="customButton6" label="Sterge Rand" size="large" imageMso="RecordsDeleteRecord" onAction="DeleteRow" />
					<button id="customButton7" label="Eliminare Hyperlink" size="large" imageMso="ViewWebLayoutView" onAction="RemoveHyperlink" />
					<button id="customButton9" label="Inlocuire Diacritice" size="large" imageMso="ControlMarginsGallery" onAction="RestaurareCaractere" />  
				</group>
				
				<group id="customGroup2" label="Diverse">
					<button id="customButton5" label="Insereaza Data Curenta" size="large" imageMso="StartAfterPrevious" onAction="InsertDate" />
					<button id="customButton8" label="Calea Documentului in Subsol" size="large" imageMso="WordArtEditTextClassic" onAction="FooterPath" />    
					<button id="customButton10" label="Refresh" size="large" imageMso="Refresh" onAction="Refresh" />  
					<button id="customButton11" label="Afiseaza Coduri Ascunse" size="large" imageMso="FileDocumentInspect" onAction="CoduriAscunse" />  
				</group>
				
				<group id="customGroup3" label="Personale">
					<button id="customButton2" label="Semnatura" size="large" imageMso="DistributionListSelectMembers" onAction="Semnatura" />
				</group>
			</tab>
		</tabs>
	</ribbon>
</customUI>
Argumentul care trebuie adaugat la cod:

Cod: Selectaţi tot

(Control As IRibbonControl)
Alte detalii:
button id="customButton5" => identificator buton (trebuie sa fie unic);
label="Insereaza Data Curenta" => eticheta ce va afisa numele butonului;
size="large" => dimensiunea butonului;
imageMso="StartAfterPrevious" => codul imaginii ce va fi atribuite butonului;
onAction="InsertDate" => numele codului macro pe care il va apela.

Atasamente:
Ribbon Editor + Icon Gallery.7z
Video: Adaugare Tab nou in Ribbon
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Cum se...creeaza un tab nou in ribbon

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Mai 24, 2010 7:08 pm

Subiect inchis.
Daca cineva doreste sa continue discutie, sa anunte un moderator pe privat pentru a redeschide subiectul.

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Word (indiferent de versiune)”