Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Access
Închis
smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de smcsa » Sâm Iul 09, 2011 11:47 am

In VBA poti citi aceste lucruri doar local, nu si pe server. Adica nu poti citi pe server de pe ce calculator vine cererea catre aplicatia ta. Cel putin eu n-am gasit.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 09, 2011 12:31 pm

dar avand in vedere faptul ca denumirea respectiva (LLL-L-99999) se regaseste in fiecare computer nu exista nicio solutie de introducere a acesteia la user (exceptand varianta manuala)?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Iul 09, 2011 9:39 pm

Din pacate "computer description" nu este disponibil intr-o variabila ca si USERNAME si COMPUTERNAME asta doar daca nu cumva poti sa vorbesti cu adminstratorul sa faca in asa fel ca la Logon pe domeniu sa seteze o astfel de variabila (pentru ca in din "environment" poti folosi orice variabila pe care o vezi si in command prompt cu comanda SET)... dar mi se pare ca te complici... in situatia ta mi se pare mult mai simplu si rapid sa autorizezi fiecare PC (sau IP) in parte, fara sa le dai posibilitatea sa modifice numele de "logon" si gata... chiar daca nu este "general recomandat" dar poate fi util in cazul tau particular"
Desi daca toti se conecteaza cu acelasi user de Windows si au si aceleasi drepturi in aplicatia ta atunci nu inteleg de ce nu folosesti acel user?...

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 09, 2011 11:08 pm

pentru ca nu au toti aceleasi drepturi in cadrul aplicatiei
apoi prin alocarea acelui cod ca user name as stabili cine a introdus sau modificat datele din aplicatie
m-am gandit inca la o varianta: daca las optiunea de precompletare a userului activa eventual sa fac diferentierea drepturilor doar prin parola (dar nu stiu daca e bine)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Dr.Windows » Dum Iul 10, 2011 10:23 am

Asta este EXCLUS - in tabela de "useri si parole" valorile de pe coloana UserName sunt UNICE exact ca si in cazul Windows-ului sau oricarei baze de date cu useri - numele de utilizatori sunt UNICE nu poti sa faci o diferentiere pe baza de parola.

Ce poti sa faci in schimb daca vrei o gestionare mult mai usoara - o tabela de grupuri (sau roluri) iar apoi sa poti asocia un user unui anumit rol si astfel vei da permisiuni numai rolurilor asa ca indifeent de cat de mare va fi fluctuatia de useri - doar va trebui sa creezi un user si sa-l asociezi rolului (sau rolurilor) corecte si gata.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Adrian » Dum Iul 10, 2011 10:28 am

Ai rostit cuvantul magic: COMPUTERNAME . Mi-a venit ideea :idea: sa incerc cu acesta si am rezolvat problema modificand codul dupa cum umeaza:
:arrow:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Form_Load()
    'Pre-completeaza numele userului cu denumirea statiei Windows
    txtUserName.Value = Environ("Computername")
    txtPassword.SetFocus
End Sub
Acum ca am rezolvat aceasta problema mai am o intrebare: :arrow:
In functiee de user si parola (adica de drepturile alocate ) se poate ca aplicatia sa deschida automat formularele aferente drepturilor alocate utilizatorului respectiv?
Ultima oară modificat Lun Iul 11, 2011 2:50 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Adaugare taguri CODE

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de smcsa » Dum Iul 10, 2011 7:17 pm

smcsa scrie:Nu inteleg de ce nu vrei NUMELE statie, ca doar si asta e unic in cadrul aceluiasi workgroup
Cred ca o sa iau o pauza. Lunga. E a doua oara cand am impresia ca vorbesc degeaba. Totusi, e un pas inainte. Data trecuta a fost nevoie de 4 moderatori :lol:

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Adrian » Dum Iul 10, 2011 8:42 pm

cred ca a fost o neintelegere la mijloc
in cod era scrisa denumirea statiei iar aplicatia imi intoducea automat username-ul, care asa cum am spus este unul si acelasi pentru toate statiile. cand a scris lucian cuvantul COMPUTERNAME m-am :idea: . Era exact ceea ce aveam nevoie :!:

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iul 11, 2011 2:54 pm

smcsa scrie:
smcsa scrie:Nu inteleg de ce nu vrei NUMELE statie, ca doar si asta e unic in cadrul aceluiasi workgroup
Cred ca o sa iau o pauza. Lunga. E a doua oara cand am impresia ca vorbesc degeaba. Totusi, e un pas inainte. Data trecuta a fost nevoie de 4 moderatori :lol:
Cred ca asta este unul din "dezavantajele" unui forum in limba romana... pentur ca nu pentru toata lumea este clar ca
NUMELE statiei = COMPUTERNAME ;) dar de data asta Adrian s-a "luminat" mai repede... :lol:

Oricum pe caldura prea mare eu nu mai "procesez" totul la fel de limpede... :P

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Cum se... creeaza un form de LogOn cu "drepturi de acces"

Mesaj de Adrian » Lun Iul 11, 2011 4:06 pm

Confuzia a plecat de la faptul ca in cod era scris username
P.S. inca nu m-am :idea: cu partea a doua a ultimului meu mesaj

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Access (indiferent de versiune)”