Completare conditionata în tabele

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Access
cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Completare conditionata în tabele

Mesaj de cvmircea » Joi Iun 09, 2011 8:11 pm

Mai bine ai explica ce vrei sa faci .Vrei sa ai o evidenta cu materialele primite de muncitori?Daca ii asa atunci cred ca nu ai proiectat bine baza de date , nu are rost sa ai materiale in cimpurile material_1 si material_2 iar apoi sa le mai ai o data si in materiale_primite.

adof
Mesaje: 466
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:42 pm
Localitate: Sibiu

Re: Completare conditionata în tabele

Mesaj de adof » Vin Iun 10, 2011 1:05 pm

ok
o luam de la început

pot sa pun o condiţie în formular ca atunci când complectez o anumita valoare la o înregistrare
la alta înregistrare sa imi apară o valoare prestabilită sau sa completez eu altceva

aceasta funcţionează
=IIf([functie]="paznic","bocanci","salopeta")

dar

întrebarea este daca pot scrie eu orice vreau în loc sa scrie obligatoriu "salopeta" ?

sal

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Completare conditionata în tabele

Mesaj de cvmircea » Vin Iun 10, 2011 1:09 pm

Eu intrebam ce ar trebui sa faca aplicatia ta, sa ai evidenta materialelor primite de fiecare muncitor?
pentru ca daca ii asa atunci ar trebui sa faci alfel tabelele.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Completare conditionata în tabele

Mesaj de mesersmith » Vin Iun 10, 2011 3:17 pm

asa cum ti-am spus cu cateva posturi in urma, cand te apuci de o baza de date, trebuie sa ai in vedere absolut toate aspectele prezente si viitoare si, plecand de la acest fapt, sa desenezi baza dupa aceste aspecte.
eu am sesizat problema ta cu salopeta inca de la incaput si am si scris ca e ceva in neregula, insa ai adaugat noi conditionari.
deci, asa cum ti-a spus si mircea, identifica toate situatiile posibile in activitatea pe care urmeaza s-o evidentieze baza ta si pe baza acestor situatii, refacem baza de date.

Închis

Înapoi la “Tips and tricks in Access (indiferent de versiune)”