In memoriam GECS

Anunturi diverse si informatii cu caracter general despre comunitatea Microsoft Office
Închis
Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

In memoriam GECS

Mesaj de Dr.Excel » Mar Iul 30, 2013 8:13 am

GECS, m-am tot gandit in ultimele luni ce anume sa scriu despre tine, un banal "in memoriam", sau poate un post plin de multumiri (tardive) pentru aportul tau la crearea si consolidarea (a ceea ce va avea sa fie cea mai importanta) Comunitate Microsoft Office din Romania ...
Dar voi face altceva, iti voi arata cat de mult esti apreciat si iubit de catre membri comunitatii noastre.
Invit pe toti cei care au fost ajutati de GECS, sa ne expuna din experientele pe care le-au avut cand au interactionat cu cel care a fost, este si va fi in continuare ..."God of Excel".

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Re: In memoriam GECS

Mesaj de RAMBO » Mar Iul 30, 2013 5:23 pm

Uitarea este cel mai grav lucru ce poate sa i se intimple unui suflet. Nu are cum sa fie cazul lui GECS. Folosesc zilnic Excel la serviciu si de fiecare data cind deschid fisierele de lucru, subconstient ma incearca un sentiment de umilinta: ce ar fi fost toate acestea fara ajutorul lui GECS? Ajutor este putin spus. Modul amplu, detaliat, foarte didactic de explicare a solutiei transcede simpla inminare a solutiei. Solutiile lui GECS, prin modul de explicare a lor deveneau un soi de lectii. Categoric unul dintre principalii piloni pe care aceasta comunitate se sprijina.
A fost si va fi in continuare "God of Excel and SUMPRODUCT"

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: In memoriam GECS

Mesaj de Dr.Excel » Mie Iul 31, 2013 7:08 am

L-am intrebat odata daca ar putea sa faca un mini-articol despre cautarile cu Lookup. Mi-a spus ca incearca, dupa trei saptamani mi-a trimis un document intins pe 30 de pagini, un "state of the art", cred ca cele mai bune explicatii care se pot gasi in online-ul romanesc pe acest subiect (am postat informatiile transmise de el in sectiunea gratuita de articole de pe DrExcel.ro: http://www.drexcel.ro/articole/index.ph ... l-avansat/). Folosesc aceste informatii inclusiv la clasa, la grupele de avansati. La randul meu am invatat multe din acest articol ;)

Chiar daca informatia transmisa este de nivel avansat, are un stil usor de urmarit, chiar haios, iata cum incepe:
Ne cautam cheile de la casa, de la masina, ochelarii de pe nas, hartiuta aia pe care am scris ceva important alaltaieri si pe care am pus-o undeva, bine, sa nu uitam de ea… Cautam o adresa, un numar in memoria telefonului, da’ cate nu cautam… Pana si in Excel avem de cautat si daca datele unde trebuie sa scormonim se intind pe vreo cateva sute (poate chiar mii) de randuri, musai sa stim sa cautam bine (!)

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

LSG_LSG_2
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 28, 2013 7:51 am

Re: In memoriam GECS

Mesaj de LSG_LSG_2 » Mie Iul 31, 2013 10:39 am

propun ca acest forum sa dedice un loc aparte pentru tot ce a facut pentru "noi"!
gecs.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

basileus
Mesaje: 122
Membru din: Dum Noi 07, 2010 4:58 pm

Re: In memoriam GECS

Mesaj de basileus » Dum Aug 04, 2013 8:15 pm

De ce "in memoriam"?
GECS este omul care m-a uimit intotdeauna prin modul in care rezolva problemele.

loasca
Mesaje: 327
Membru din: Dum Oct 11, 2009 7:47 pm
Localitate: Marghita

Re: In memoriam GECS

Mesaj de loasca » Lun Aug 05, 2013 10:55 am

Chiar ca a fost un "God of Excel" cred că se poate spune despre el că este de neînlocuit, eu personal am avut multe de învățat de la el.
Încă mai aștept sa mai apară un răspuns care sa aibă amprenta lui GECS, era unic prin modul de abordare si solutionare, as dori daca se poate sa se creeze o sectiune unde sa fie grupată munca acestui "God of Excel", nu de alta dar merita acest lucru.
Cele cinci porunci ale vietii: Sa nu gandesti. Daca gandesti, sa nu spui. Daca spui, sa nu scrii. Daca scrii, sa nu semnezi. Daca semnezi, sa nu te miri.
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem, dar ne pot calauzi in viata.

halfbebi
Mesaje: 154
Membru din: Mar Ian 26, 2010 10:25 am

Re: In memoriam GECS

Mesaj de halfbebi » Joi Aug 08, 2013 1:10 pm

Pur si simplu, Respect.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: In memoriam GECS

Mesaj de mariusc » Mie Aug 14, 2013 9:02 am

Pe langa ce-a ramas scris pe acest forum sau in mailurile personale, de la Gecs am invatat urmatoarele:

- comunicarea cerintei cat mai clar si sugestiv;
- de unde sa incep, cum sa organizez un flux in Excel, cum sa fac debugging;
- cum sa ma ambitionez si sa motivez pe altii;
- ma repet intentionat: am invatat cum sa invat pe altii.

Toate astea din placere, fara nici un fel de obligatie, fara costuri financiare.

La un moment dat am gresit fata de el. Este una din acele greseli pe care un om nu le uita niciodata.

In incheiere adaug faptul ca pentru astfel de oameni, respect si recunostinta este putin spus!

Marius

Criss
Mesaje: 226
Membru din: Mie Feb 17, 2010 3:38 pm

Re: In memoriam GECS

Mesaj de Criss » Vin Aug 16, 2013 11:22 pm

Draga GECS,iti multumesc !

Închis

Înapoi la “Anunturi”