Completare automata campuri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
AdinaDx
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 11, 2015 9:53 am

Completare automata campuri

Mesaj de AdinaDx » Joi Iun 11, 2015 10:46 am

Incep prin a imi cere scuze daca nu am postat unde trebuia.
Am nevoie de putin ajutor cu o problema, si sper ca aici voi gasi rezolvare.
Trebuie sa eliberez un numar foarte mare de avederinte (> 1700), intr-un timp foarte scurt. Pana acum le completam de mana deoarece aveam doar 2-3 pe zi. Dar pentru 1000 si ceva de avederinte mi-ar lua o vesnicie.... :cry: Acum vreau sa autocompletez cumva campurile Nume, Cnp, Adresa, dintr-un fisier EXCEl. De exemplu, forma este ceva de genul: "Prin prezenta se certifica faptul ca domnul/ doamna NUME PRENUME , avand CNP XXXXXXXXXXXXX, cu domiciliul in ADRESA ............. ETC".
Separat am un tabel EXCEL cu toate datele. Cum pot face ca in momentul in care eu completez numele sa imi completeze automat CNP-ul, adresa, si restul datelor? M-am gandit sa dau pur si simplu copy/ paste din EXCEL in WORD, dar tot mi-ar lua destul timp.
Va rog sa ma ajutati, ca ma apuca groaza cand ma gandesc sa fac de mana atatea hartii. Nici nu m-as incadra in termenul limita.

Va multumesc anticipat!
Ultima oară modificat Joi Iun 11, 2015 11:13 am de către IPP, modificat 1 dată în total.
Motiv: Editat tilul topicului; Ajutooor, Help si altele de genul incalca regulamentul acestui forum

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare automata campuri

Mesaj de IPP » Joi Iun 11, 2015 11:20 am

Buna ziua

Vedeti daca va ajuta subiectul
transfer date din excel in word

Unele lucruri se pot realiza si mai bine cu ajutorul instrumentului Mail Merge. Cautati printre subiectele deja existente, din cate tin minte s-a mai discutat. Unele lucruri depind mult de modul in care aveti in realitate structurata informatia respectiv forma finala in care trebuie sa ajunga

IP

AdinaDx
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 11, 2015 9:53 am

Re: Completare automata campuri

Mesaj de AdinaDx » Joi Iun 11, 2015 12:17 pm

mai imi spusese cineva sa incerc cu Mail Merge, insa nu prea am reusit. Nu am mai lucrat de ceva timp in Office, si le-am cam uitat. Vechea firma avea programe speciale cam pentru orice, asa ca m-am dezobisnuit cu pachetul MO. Mai ales ca pe calculatorul de la servici am instalata versiunea 2007.... :|

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”