antet diferit

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
alin75
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 03, 2014 5:33 pm

antet diferit

Mesaj de alin75 » Mar Mai 26, 2015 10:18 am

Buna ziua! Am urmatoarea cerinta pentru lucrarea de dizertatie:
"Antetul paginii - apare începând cu introducerea şi va conţine numele absolventului (în stânga) şi titlul capitolului (în dreapta);"
1. Daca in acelasi document am si coperta, "Introducerea" este pagina 3. Daca dau "prima pagina diferita" apare antetul cu pagina 2 (care tine tot de coperta).
2. Daca "scot coperta" introduc antetul cu numele (se duce pe toate paginile), dar ce fac cu "titlul capitolului"?

Ideal este sa am un singur document (coperta+lucrare) in care sa pot face setarile in functie de regulile impuse.

Multumesc!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: antet diferit

Mesaj de Tzica » Mie Mai 27, 2015 5:18 pm

Trebuie utilizata facilitatea/optiunea de PageBreak, pentru a "sparge" documentul in sectiuni diferite.
1. Ne deplasam cu cursorul pana la ultima pozitie pe care o poate lua in pagina in care lucram dupa care pe calea PageLayout>Breaks>NextPage);
2.In sectiunile in care dorim antet, diferit de sectiunea precedenta, in prima pagina a sectiunii, click-aim in antet si selectam, din bara de instrumente "LinkTo previous" pentru a "rupe legatura.
3.Pentru editare footer ,aceeasi pasi ("rupem legatura cu pagina anterioara) iar pentru numar pagina) click pe page number si ..la Start at completam numarul ultimei pagini al sectiunii anterioare +1.
Am atasat, un exemplu...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”