Link din Excel in Word cu aducerea valorii si adresei

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Link din Excel in Word cu aducerea valorii si adresei

Mesaj de IPP » Mar Apr 07, 2015 10:45 am

Buna ziua

Inserarea unui link intr-un document Word pentru a aduce rezultatul unei celule dintr-un fisier Excel stiu cum se face.
Problema este ca as dori, in plus, sa imi aduca si adresa completa a celulei respective (sau macar adresa celulei).

Adica, daca in C3 din fisierul Excel am valoarea "Art01", in word sa am un link care sa-mi afiseze o informatie de genul "Art01 din Fisierul.... foaia.... C3".

Ma intereseaza daca se poate face ceva direct din Word pentru ca altfel, as putea sa fac un workaround de extragere a acestei informatii in alta celula in Excel si link-ul sa-l fac direct pe acea celula. Dar nu se poate din alte motive.

Multumesc
IP

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Link din Excel in Word cu aducerea valorii si adresei

Mesaj de Catalin B. » Mie Apr 08, 2015 11:08 am

Probabil ca linkul e creat prin copiere caseta /range excel, si paste special in documentul word, -paste link cu pastrare formatare sursa.
Dar, daca se apasa Alt+F9 , se poate vizualiza adresa completa, stil R1C1:
{Link Excel.Sheet.12 "C:\\Users\\Catalin\\Desktop\\Test book.xlsx" "Sheet5!R4C2" \a \f 4 \h }
Daca se apasa din nou Alt+F9, se va afisa din nou doar valoarea campului.
Pentru afisare permanenta adresa range excel, se poate crea un hyperlink:
Apasa Ctrl+F9 pentru a crea acele acolade speciale ce reprezinta campuri calculate in word, si scrie adresa documentului excel, de forma:
{HYPERLINK "Test%20book.xlsx" \l "Sheet5!B4"} (atentie la spatiile din denumirea fisierului, trebuie inlocuite cu %20 , iar acoladele nu sunt introduse de la tastatura, ci create cu Ctrl+F9)
Cu un right click-edit hyperlink, se poate modifica si textul afisat.
Sau, mai simplu, din meniul insert Hyperlink, se alege fisierul dorit; campul Address va arata numele fisierului: Text book.xlsx text care trebuie completat cu #Sheet5!B4 pentru a adauga si adresa casetei dorite.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Link din Excel in Word cu aducerea valorii si adresei

Mesaj de IPP » Mie Apr 08, 2015 5:16 pm

Buna ziua

Link-ul a fost creat prin copiere celula, mers in word, paste special... paste link, unformatted. Aceasta cale mi s-a parut cea mai simpla cale pentru ca inca nu m-am apucat de invatat vba pentru word. Si nici n-am de gand in viitorul apropiat. Asadar Celelalte doua variante propuse cad, pentru ca dureaza prea mult sa scriu/editez/selectez atatea.

In ultima instanta, varianta cu Alt+F9 pentru a vedea referinta integrala a linkului poate ar fi fost ok insa se pare ca ramane aceeasi problema indiferent de varianta: in caz de modificare in fisierul-sursa excel, link-ul nu tine cont de asta. Am facut urmatorul test: am creat un link (cf. celor de mai sus) catre o celula din fisierul excel; Apoi am mers la fisierul excel si am inserat niste randuri si coloane si astfel celula mea de interes nu a mai fost in A3, sa zicem, ci in C4. La update link (cu sau fara fisierul excel deschis) link-ul a ramas tot pe A3.

Ideea este ca lucrez la un proiect "stufos" si as fi vrut sa merg in paralel cu o documentatie (scrisa in word). Si acolo sa imi apara diverse explicatii cu referire clara la Celula .... sau la celula ..... (dar aici vorbim de cate zeci de celule, cel putin).
Am inceput sa le scriu manual insa am constat ca structura in discutie este inca dinamica si nu am niciun control asupra acestui lucru. (adica ce e azi in C3 si notat ca atare, maine e in E5). Si speram ca ceea ce a fost odata scris (si cu link in prima faza corect) sa ramana in continuare corect (cu link updatat automat).

Multumesc pentru raspuns
IP

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Link din Excel in Word cu aducerea valorii si adresei

Mesaj de Catalin B. » Mie Apr 08, 2015 5:50 pm

O idee ar fi sa definesti nume pentru referintele din excel, cel putin astea se pastreaza daca se modifica structura foii de lucru, iar linkul catre excel va fi functional:
{LINK Excel.Sheet.12 "C:\\Users\\Catalin\\Desktop\\Test book.xlsx" "Sheet5!TheName" \a \f 4 \h}
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Link din Excel in Word cu aducerea valorii si adresei

Mesaj de IPP » Mie Apr 08, 2015 6:11 pm

Da. In varianta asta este functional. O voi folosi unde se poate.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”