Salut. Buton customizabil inserare text automat.

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
MCiprian93
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 25, 2014 1:50 pm

Salut. Buton customizabil inserare text automat.

Mesaj de MCiprian93 » Sâm Oct 25, 2014 1:56 pm

Salut! As vrea sa stiu daca se poate face cumva, in Word, o chestie de genul: cand apas pe SPACE de 2 ori consecutiv ( sau un buton particularizat) sa scrie un anumit text, cum ar fi : " - " sau " Textul acesta". Astept sugestiile voastre si multumesc pentru ajutor. :D

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Salut. Buton customizabil inserare text automat.

Mesaj de IPP » Sâm Oct 25, 2014 3:46 pm

Buna ziua

O varianta ar fi sa utilizati instrumentul de autocorect. Acesta permite inlocuirea automata a unei succesiuni de caractere (mai putin doar spatii goale) cu textul dorit.

De ex. t d se poate transforma automat in "Textul dvs." . Pt asta am urmat pasii pe care ii puteti vedea in poza, dupa afisarea ferestrei de options.

Varianta de mai sus e recomandabila pentru cateva cuvinte. In mod curent nu prea mai folosesc word-ul. Daca mai tin bine minte, in versiunile mai vechi (2000, 2003) era o posibilitate de configurare "Autotext" sau asa ceva, iar in versiunea 2010 si ulterioara se putea insera paragrafe intregi cu ajutorul unei optiuni Quick Parts.

In fine, daca varianta propusa nu e suficienta, reveniti si cu alte precizari.
IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”