cum creez un sablon???

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
georgebiba
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 13, 2014 2:51 pm

cum creez un sablon???

Mesaj de georgebiba » Lun Oct 13, 2014 2:59 pm

cum pot creea un sablon , un text cu spatii libere, iar at cand completez ceva in el sa pot utiliza tasta tab sa ma mut de pe o pozitie pe alta.Ceva de genu cum e la banci in care au sablonul si completeaza doar datele. Si inca o rugaminte : care e tasta ce activeaza optiunea sa poti scrie ceva si in acelasi timp sa si stearga literele (cuvantul) de dinainte.Va multumesc mult!

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: cum creez un sablon???

Mesaj de DR.ACCESS » Mar Oct 14, 2014 10:21 am

Buna ziua,
Sunt mai multe variante. Daca doriti sa se completeze automat formularele cu informatii pe care le aveti intr-un tabel Excel, de pilda, folositi instrumentul Mail Merge. Mai multe detalii aici
Daca doriti sa introduceti manual datele (nu le aveti intr-un tabel) folositi controlul Plain text aflat in fila Developer.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

georgebiba
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 13, 2014 2:51 pm

Re: cum creez un sablon???

Mesaj de georgebiba » Mar Oct 14, 2014 3:16 pm

multumesc mult pentru ajutor!

georgebiba
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 13, 2014 2:51 pm

Re: cum creez un sablon???

Mesaj de georgebiba » Mar Oct 14, 2014 4:14 pm

Scz ca sunt sacaietor, m-am uitat peste ele si imi sunt de folos , dar ce vroiam eu sa stiu, este , daca se poate sa fac , sa zicem, o singura pagina cu diferite informatii si spatii goale ce urmeaza sa le completez, folosindu-ma de tasta tab pt a ma muta de pe un spatiu pe altul fara sa am o baza de date sau sa fiu nevoit sa creez una. Ex. nume prenume adresa cod postal etc. dar sa ma mut de pe un spatiu liber pe altul cu tasta tab sa nu ma mai folosesc de mouse.Multumesc mult!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cum creez un sablon???

Mesaj de IPP » Mar Oct 14, 2014 6:08 pm

Buna ziua

Va puteti face o idee urmarind filmuletul de aici

In esenta, dupa crearea documentului si a zonelor editabile (acestea din urma sub forma de Text Form Field (de exemplu) si folosirea in ceea ce priveste editarea doar a "Filling in forms" (daca aveti versiune in limba romana nu stiu cum a tradus-o Microsoft) nu va ramane decat sa Activati protectia documentului. Din acel moment se poate folosi tasta Tab pentru a sari de la un camp editabil la altul

IP

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”