Mail Merge - probleme cu numbered list

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2007. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
planiolro
Mesaje: 43
Membru din: Joi Noi 11, 2010 2:43 pm

Mail Merge - probleme cu numbered list

Mesaj de planiolro » Joi Aug 22, 2013 8:26 am

Am generat un document cu ajutorul mail merge. In interiorul documentului "master" s-a folosit "numbered list". In documentul generat acest lucru a generat o mare problema in sensul number list 1,2,3 din documentul "master" a devenit 44,45,46 si asa mai departe. Acelasi simptom l am obserbat si la folosirea literelor adica a,b,c, din documentul master au devenit u,x,z iar cand alfabetul s-a termiant am ajuns la aa, bb, cc, ...hh, sfarsind prin hhhhhhhhhhhhh, ffffffffffffffffffff. Cum as putea remedia aceste neajunsuri?

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Mail Merge - probleme cu numbered list

Mesaj de Dr.Excel » Lun Aug 26, 2013 9:36 am

In fisierul Master da un Enter dupa sablonul listei, apoi la click dreapta alege sa continue lista de la 1 (vezi atas)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

planiolro
Mesaje: 43
Membru din: Joi Noi 11, 2010 2:43 pm

Re: Mail Merge - probleme cu numbered list

Mesaj de planiolro » Sâm Aug 08, 2015 2:57 pm

Incerc sa generez un document prin mail merge. Documentul are in el numbered list.

In ciuda faptului ca am urmat pasii din raspunsul de mai sus, in continuare intampin dificultati cu numbered list. Practic numaratoarea continua atat in ceea ce privesc numere si litere.

O sa spun concret pasii pe care ii urmez:

1. Ma duc la ultimul item din lista dupa care apas Enter;
2. Se creeaza automat urmatorul item. Las liber (nu scriu nimic) dupa care click drepta si aleg "Restart at 1.."
3. Itemul creat la pasul anterior isi schimba numerotarea care devine identica cu cea a primului item din numbered list;
4. Sterg Item-ul creat la pasul 2 care intre timp este renumerotat (asa cum am indicat la pasul 3). Stergea Itemului o fac intucat nu am nevoie de el.

Ma gandesc ca undeva gresesc dar nu mi dau seama unde. Poate pasul 4 este gresit dar trebuie sa sterg Item-ul creat la pasul 2 intrucat nu am nevoie de el.

Ai mai observat o chesite confuza. Intial cand generez documentul alegand "edit individual letters" din din Mail Merge Wizard (Step 6 of 6) totul este ok. Problemele apar cand redeschid documentul geenrat de mail merge. Efectiv numerotaea o ia razna....

Documentul master are extensia ".doc"

Unde gresersc?

Ms anticipat pt raspuns.......

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2007”