Primire mesaje

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2007. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
Costin.sterod
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 12, 2013 7:52 pm

Primire mesaje

Mesaj de Costin.sterod » Joi Dec 12, 2013 8:03 pm

Bun gasit,

Am urmatoarea problema cu receptionarea mesajelor: imi arata ca primesc 10 mesaje, gasesc 5 in Inbox, 3 in Junk, restul de 2 sunt de negasit. Stiti cumva unde se pot "ascunde" ?
Antivirusul folosit este BitDefender Internet Security 2013, cu licenta oficiala.
Multumesc anticipat,

Costin

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Primire mesaje

Mesaj de queensoft » Joi Dec 12, 2013 8:39 pm

Ce fel de email folosesti - gmail, hotmail, de la serviciu ?
Poate acesta nu permite descarcarea completa a mesajelor.
Poti sa verifici si in alt fel casuta de mail - webmail, thunderbird, alt client de mail ?

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Primire mesaje

Mesaj de mesersmith » Joi Dec 12, 2013 9:27 pm

In momentul in care primesti mail-urile se intampla sa-ti sopteasca ceva antivirusul?
Daca spui ca ai Internet security, de obicei stiu ca scaneaza toate mail-urile si ce considera ca ar contine vreun virus, nu le mai lasa sa intre in clientul de email.

Costin.sterod
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 12, 2013 7:52 pm

Re: Primire mesaje

Mesaj de Costin.sterod » Vin Dec 13, 2013 12:02 pm

Buna zia,

Folosesc clientul de email pt adresa de serviciu .ro, nu pt servicii gratuite. Email-ul il pot folosi si prin accesarea directa - webmail.. acest lucru prin "aparitia-disparitia" mesajului se intampla "aleator" 1 data pe zi sau 1 data pe saptamana..
Antivirusul nu sopteste absolut nimic, la el m-am gandit in prima secunda, dar nici acolo nu am gasit nimic in zona de carantina.
Chiar astazi mi-a fost transmis un email, reply la cel transmis anterior de catre mine si pe care eu nu l-am receptionat. A fost primit de catre cei din "cc", l-am vazut, a fost forwardat catre mine si l-am primit fara nicio problema .. de aici si toata nedumerirea mea ..
Multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Primire mesaje

Mesaj de queensoft » Lun Dec 16, 2013 4:20 pm

Presupun ca prin webmail vedeai acel reply - sau nu ai verificat asta ?
Presupun ca nu poti sa intrebi administratorul de retea de la serviciu daca s-a inregistrat citirea mailului realizata de Outlook.
Avidn in vedere ca apare aleator si ca este vorba de un mail de serviciu, eu cred 90% ca problema este de la server, nu de la outlook sau de la tine din calculator.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Primire mesaje

Mesaj de Dr.Excel » Mie Dec 25, 2013 9:13 am

Constin, spune-mi daca ai testat de pe alt calculator, adica sa configurezi Outlook pe alta masina si sa vezi daca problema persista. Asa iti dai seama daca este problema pe server (de ex. un rule de exchange).

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Primire mesaje

Mesaj de Dr.Windows » Vin Ian 31, 2014 9:20 am

Daca folosesti BitDefender trebuie sa "expandezi" de la "+" folderul Deleted Items pentru ca acolo pune BitDefender un folder SPAM unde "ascunde" mesajele lipsa. ;)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2007”