Cum scot adresele de e-mail din listele de distributie

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2007. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
alina_m21
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 10, 2012 11:36 am

Cum scot adresele de e-mail din listele de distributie

Mesaj de alina_m21 » Joi Aug 02, 2012 2:04 pm

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat referitor la adresele de e-mail din listele de distrbutie. Am nevoie sa fac o lista cu toate adrseele de e-mail ale angajatilor. Nu stiu cum as putea sa fac asta automat. Daca incerc sa o fac manual ar dura mult prea mult.

Va multumesc anticipat.

Alina_M

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cum scot adresele de e-mail din listele de distributie

Mesaj de Dr.Windows » Joi Aug 02, 2012 2:36 pm

Nu stiu daca am inteles intrebarea ta... pentru ca in cadrul unei companii, insituatia in care se foloseste un server Exchange exista deja o "agenda globala" unde se regasesc toate persoanele care au e-mail... deci nu ar mai trebui sa faci nimic.

Daca nu e cazul tau... atunci care este "sursa" de unde iei adresele... pentru ca trebuie sa le iei de undeva... altfel nici manual nu ai reusi sa creezi acea lista de care vorbesti tu.

Poti sa reformulezi sau sa explici mai exact ce anume vrei sa faci?

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Cum scot adresele de e-mail din listele de distributie

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Oct 03, 2012 7:54 pm

O soluţie foarte simplă este să salvezi acea listă în format text.
Save As - Text Only (*.txt) - în acel text document vei avea numele de afişat, dar şi adresa de E-mail.
ScreenShot063.PNG
Poza este pentru Outlook 2010, dar procedura este valabilă şi pentru versiunea 2007.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2007”