Prezentare in scop informativ

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2007. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Prezentare in scop informativ

Mesaj de Stan Constantin » Mar Sep 08, 2009 3:39 pm

Buna ziua tuturor,
Am si eu cateva "mici" intrebari legate de un fisier in powerpoint.
Sefu' meu mi-a cerut sa-i fac pentru un sistem touchscreen (un calculator + monitor touchscreen) o aplicatie in care sa fie prezentate diferite informatii pentru angajati (aplicatia trebuia sa fie interactiva - ex. un angajat vrea sa vada contractul colectiv de munca -> acceseaza interfata pt acest lucru....bla bla :)) ).
Ideea care mi-a venit in prima secunda a fost sa folosesc o prezentare in powerpoint..... ca in foto de mai jos.
Ce vreau eu este ca atunci cand este in modul de prezentare (slide show) sa nu existe posibilitatea sa a iesi decat prin utilizarea tastaturii, de exemplu tasta Esc.
(angajatii pot utiliza doar interfata touchscreen a monitorului).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Dr.Excel » Mar Sep 08, 2009 3:48 pm

mergi in optiunile powerpoint-ului si DEBIFEAZA din meniul Advanced: Show menu on right click si Show popup toolbar ;)

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Stan Constantin » Mar Sep 08, 2009 3:56 pm

mersi Bogdan de raspunsul tau foarte promt...dar deja am facut acest lucru (scuze ...cam uitat sa precizez) :(

clik dreapta l-am dezactivat din proprietatile touchscreen-ului :)

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Dr. Cloud » Vin Sep 11, 2009 6:34 pm

Mai poti face ceva.
Faci ce ti-a zis Bogdan, dar inainte mergi in Ribbon-ul Animations, si vezi ca in partea dreapta ai o bifa: On Mouse click. O debifezi.
Dupa ce rulezi slide-ul vei observa ca nu vei mai putea face nimic cu mouse-ul.
Orice miscare se va face DOAR din tastatura.
Sper sa fie ce vrei.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Stan Constantin » Sâm Sep 19, 2009 6:21 am

am facut ceea ce mi-a zis Bogdan....chiar inainte :))
legat de optiunea "on mouse click" se refera doar la animatii (cred...:) ) dar eu nu am bagat in acest fisier animatii....
la acest fisier am cca 70 de slide-uri...cu poze, texte bla bla....in general informatii privind firma noastra....iar trecerea de la un slide la altul se face prin butoane (hyperlink).
problema e ca utilizatorul in super genialitatea sa :))) gaseste o portita prin care sa nu foloseasca butoanele si sa iasa din aplicatie (ducand-o pana la ultimul slide si apoi end of presentation:((((( )

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Sep 19, 2009 8:21 am

Atunci o varianta si mai simpla zic eu... in panglica "Expunere diapozitive" ai optiunea "Setare expunere diapozitive"
Pas-1.jpg
, iar acolo ai optiunea pentru "Tip expunere" - "Rasfoita la un chiosc (ecran complet)", iar la modul "Avansare diapozitive" - "In mod manual"
Pas-2.jpg
astfel se va dezactiva aproape tot iar prezentarea va putea fi folosita NUMAI prin hyperlink-urile tale...

Sper acum sa-ti mearga... ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Sep 19, 2009 8:26 am

Si ar mai ramane o singura observatie - prezentarea se poate inchide cu tasta ESC desi in cazul tau daca este doar un monitor touch-secreen nu ar trebui sa aibe asa ceva... dar daca vrei sa dezactivezi si iesirea cu ESC am gasit 2 aplicatii:

1. Un cod VBA dar care se pare ca merge doar de la Vista in sus: How to Disable Esc key using VBA during PowerPoint 2007 slideshow
2. O aplicatie care se spune ca ar merge pe Win 2000/XP: No ESCape Add-in for 2000/XP

Nu le-am incercat pe nici una din ele asa ca folosestele pe "riscul tau" (sau cum zic americanii - "use it at your own risk")

Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Stan Constantin » Joi Sep 24, 2009 2:31 pm

lucian....e super .... setarea aratata de tine merge....cel putin pe laptop.....maine am sa incerc si pe monitor......ar fi super fain :)))
multumesc tuturor de ajutor.....am sa incerc si va dau de stire....

Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Re: Prezentare in scop informativ

Mesaj de Stan Constantin » Joi Oct 08, 2009 1:25 pm

salut
am refacut programelul de la inceput si am pus setarile date de lucian ....merge super....deci se poate :))
multumesc tuturor pt ajutor....

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2007”