Marimea fisierelor PowerPoint

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2007. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
miciu nicolae
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 08, 2013 12:42 pm

Marimea fisierelor PowerPoint

Mesaj de miciu nicolae » Joi Apr 04, 2013 9:20 am

Buna ziua,
Am facut un fisier de prezentare a unor fotografii in diferite moduri.
Cand fotografiile au fost inserate simplu (fara "floricele") fisierul final a avut o anumita marime, pana in 5 Mo
Cand a apelat la anumite Picture Shape si Picture Border pentru fiecare slide, fisierul rezultant a devenit exagerat de mare, de 10 pata 15 ori mai mare. De ce ?
Cum pot sa aplic rame fotografiilor fara sa creasca asa de mult marimea fisierului final, mai ales ca Yahoo si Gmail nu suporta mai mult de 25 Mo
- Cum pot atasa fisiere spre exemplificare ??
Va multumesc anticipat

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Marimea fisierelor PowerPoint

Mesaj de Dr.Windows » Vin Apr 05, 2013 8:43 am

In Powerpoint ai o optiune de comprimare a pozelor care poate face pe langa o modificare a rezolutiei (in functie de cum vrei sa arate bine - la tiparire, pe ecran sau pe e-mail) si o "taiere" a sectiunilor care nu se vad (asta daca ai redimensionat poza sau ai aplicat diverse transformari care "ascund" anumite parti din poza respectiva.

In momentul in care selectezi o poza mergi in ribonul Picture Tools\Format si din grupul Adjust selecteaza Compress Pictures. Te va intreba daca vrei sa aplici compresia la toate pozele sau numai la cele selectate si din butonul Options poti ajusta setarile de care vorbeam mai sus (vezi detalii si in poza de mai jos)
PowerPoint_CompressPictures.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

miciu nicolae
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 08, 2013 12:42 pm

Re: Marimea fisierelor PowerPoint

Mesaj de miciu nicolae » Lun Apr 15, 2013 12:43 pm

Buna ziua,
Nu la acest aspect ma refeream. Acesta il cunosteam si il folosesc. La altceva ma refeream.
Daca unui tablou, sau la mai multe dintro prezentare, i se pune o bordura ( continua, intermitenta, groasa, subtire, etc ) marimea fisierului final va fi de 10 - 20 ori mai mare decat fisierul initial.
Am observat ca ceea ce vreau sa fac, in practica nu se foloseste si in consecinta o sa renunt si eu.
Oricum, multumesc pentru sprijin
PS Am mai fost curios, in acest sit, forum cum se ataseaza diferite exemplificari ?
Multumesc

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Marimea fisierelor PowerPoint

Mesaj de Dr.Windows » Mar Apr 16, 2013 8:00 am

Incearca sa prelucrezi pozele in afara PowerPoint in asa fel incat doar sa inserezi poza - atunci poti sa faci optimizarile de care vorbeam, orice modificare facuta cu PP presupune salvarea unor infomatii suplimentare care vor creste dimensiunea finala a prezentarii.

P.S. [off-topic]: Pentru atasari ai sub butonul de trimitere a mesajului 2 taburi - unul de Optiuni si unul de... Incarcare fisiere.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2007”