compunerea unui slide

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2007. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
alexandru48
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 24, 2010 8:27 pm

Re: compunerea unui slide

Mesaj de alexandru48 » Joi Ian 28, 2010 12:25 am

Abia acum am inteles ca EU m-am exprimat gresit. CRED CA AM CONFUNDAT NOTIUNEA DE SLIDE CU CEA DE PREZENTARE ,SAU POATE CE DORESC EU SE FACE CU UN ALT PROGRAM . IN FAPT CE DORESC EU :
Am inserat un numar de fotografii , cu animatiile respective , pe care doresc sa le vad intr-un show pe fondul unei melodii. In primul mesaj in care v-am cerut ajutorul am scris tot ce am facut si daca-l recititi cred ca am gresit doar modul de salvare(Ctrl+S in loc sa folosesc butonul Save as... > Power Pointshow). Acum l-am salvat asa si rezultatul e acelasi . Aveti perfecta dreptate ,melodia , care este waw , nu e inclusa in descarcarea din mail.SA INTELEG CA INCLUDEREA (EMBLEMED)UNEI MELODII SE POATE FACE DOAR PE DURATA UNUI CARTON?. CU CE PROGRAM AS REUSI SA FAC ACEST ..."MONTAJ" CA SA-I ZIC ASA ? Imi cer iertare pentru insistenta . Cu respect , Alex (astept sa bat pas de defilare prin fata voastra daca reusesc ) :lol:

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr.Windows » Joi Ian 28, 2010 8:55 am

Ok... atunci sa revenim la problema: Tu ai deja prezentarea facuta poze&muzica dar problema este ca nu se aude muzica atunci cand aceasta ruleaza pe alt PC.

Aceasta problema poate fi rezolvata in 2 moduri:

1. Se salveaza prezentarea intr-un format care "adunca toate fisierele la un loc", aceasta operatiune numindu-se in termenii Microsoft - "publicare" mai exact optiunea se gaseste in meniul Office\Publish\Package for CD

Avantajul este ca aceasta optiune va aduna toate fisierele necesare intr-un singur folder (adica nu conteaza unde era locatia initiala a melodiilor "legate" vor fi salvate toate in acelasi folder cu prezentarea iar PoerPoint va actualiza legaturile in prezentare ca sa le ia "de langa" fisierul "prezentare".

Un alt avataj al acestei metode este ca ai melodiile "deja extrase" si le poti asculta si separat. (separate vor fi TOATE fiserele legate de orice natura ar fi ele nu numai muzica - de ex. foi XLS,documente DOC, etc.)

2. Sau varianta care s-ar putea sa te intereseze pe tine pentru ca in final rezulta un singur fisier si pentru o prezentare simpla este suficient - este INCLUDEREA muzicii (sunetului in general) chiar in fisierul PPTX/PPSX.

In mod implicit PowerPoint "include"numai sunetele de pana la 100kb, restul sunt doar "legate" de prezentare, dar aceasta optiune se poate modifica sa includa fisiere de pana la 50 MB (50 000 KB) cu dezavanajul ca si fisierul de prezentare va creste corespunzator pentru ca singurele fisiere care pot fi incluse sunt cele de tip WAV (adica sunete necomprimate - fata de cum sunt cele MP3).

Modificarea acetei optiuni implicite se fac tot din butonul Office dar optiunea PowerPoint Options zona Advanced si deruland toate optiunile avansate, gasesti jos sectiunea Save cu optiunea Link sounds with file size greather than: si pune acolo 50000 KB (sau ce dimensiune maxima esti de acord sa o incluzi in prezentarile tale viitoare).

Sper ca de data asta te-am lamurit... ;)

Nota1: S-a putea ca doar modificand aceasta optiune sa nu-ti salveze inca melodia ta pentru ca era deja inclusa cu alte optiuni - sterge-o si mai insereaz-o inca o data.

Nota2: Durata unei melodii nu este doar pe durata unui "carton"... se poate face pentru toata prezentarea iar pentru asta vezi subiectul: Durata unei melodii in cadrul unei prezentari

alexandru48
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 24, 2010 8:27 pm

Re: compunerea unui slide

Mesaj de alexandru48 » Joi Ian 28, 2010 2:11 pm

Lucian draga , sunt fericit ! Aseara cand iti scriam supararea mea m-a vazut fiul meu si mi-a sarit in ajutor. Cu nu stiu ce program a convertit mp3-ul (initial ce foloseam eu eraWAW dar de peste 40 MO ) intr-un nu stiu ce (el spune ca ce a rezultat il vede fisierul tot ca waw) de numai 4MO Pe acesta l-am inculs in primul slide cu clic pe prima animatie a textului clic dr. options>Sound >other sound>fisierul cu noua melodie si.....si.... siiiiii...A_NCEPUT SA CANTE ! fara sa mai selectez nr-ul sl. ptr. oprire. Si ca sa sa incarc si mai mult "lucrarea" dupa vre-o 15 cartoane pe cartonul respectiv am selectat in trasition sound Until sound , am inserat inca o melodie pentru restul de slide-uri la fel ca pe prima si a iesit exact cum imi doream eu .Rezultatul : 19,3 MO Acum il vad de oriunde. SPERANTA MOARE ULTIMA ! Veni ,vidi , vincit ! :lol:

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr. Cloud » Joi Ian 28, 2010 3:53 pm

Nu intele ceva.
Melodia ta era in format WAW sau WAV (cu V de la Viorel)???

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr.Windows » Joi Ian 28, 2010 3:56 pm

Bravo! Felicitari... dar inca nu am vazut/auzit pasul de defilare... ;)
Dar mai astept pana pe 15 August la defilarea oficiala de "Ziua marinei"... :D

MrDoitsafe
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 27, 2010 7:27 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de MrDoitsafe » Mar Iul 27, 2010 8:14 am

Inserare mp3 (pana in 50MO) - mai simplu:

Am vazut acea limitare la inserarea melodiilor de fundal - nu pot fi "embedded" (incastrate) melodiile in format mp3 - si asta poate fi destul de nasol; mp3 e standardul de facto pentru majoritatea pasionatilor de muzica.

Pagina de help de aici reaminteste aceasta limitare:
http://office.microsoft.com/en-us/help/ ... 71033.aspx

Ca sa nu mai avem nevoie de un convertor mp3->wav, o alta solutie (mai simpla dupa mine) ar fi sa folosim un add-on gratuit, de aici: http://www.topbytelabs.com/freestuff/index.php?id=68
(nota: nu am nicio legatura cu site-ul, il folositi pe propria raspundere, normal)

Dupa instalare va aparea un meniu ca in figura; (daca cititi veti vedea ca add-onul pacaleste cumva Powerpointul,
scriind un header de wav in locul celui de mp3)

E util mai ales cand vrem sa facem prezentari pps pe care sa le dam si altora (albume cu poze din calatorii etc). E
bine ca dupa salvare sa verificati daca intr-adevar fisierul mp3 a fost "embedded" - e usor de verificat deoarece
marimea fisierului creste considerabil - cam cu cati megaocteti are mp3-ul.

Cel mai bine e rulati prezentarea inainte de a o trimite, pentru a nu avea surprize.

Mp3-ul este deja comprimat, pozele de obicei jpeg sunt si ele comprimate. Daca faceti un astfel de album, marimea
fisierului pps va fi aproximativ suma spatiului ocupat de poze si muzica. Nu mai aveti ce compresie sa faceti (zip etc)

Deci asa se poate da embed la orice fisier mp3 (rezonabil ca marime..) de acum.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

MrDoitsafe
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 27, 2010 7:27 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de MrDoitsafe » Mar Iul 27, 2010 8:28 am

Reducere marime mp3; melodie de pe youtube

Am zis ca nu mai puteti face compresie, formatele mp3 si jpeg fiind comprimate "din constructie". Acest lucru poate deranja mai ales cand vrem sa trimitem prezentari cu melodii. Merge destul de greu upload-ul daca vvrem sa trimitem un pps atasat de 15MO (MO = megaocteti, megabytes, MB)

In primul rand, nu faceti conversie mp3->wav necomprimat, deoarece wav-ul va fi categoric mai mare (enorm chiar).
Majoritatea melodiilor din ziua de azi sunt pe prea multi kbps - e OK pt cei cu pretentii, dar asta mareste mult marimea fisierului. Puteti reduce mult calitatea melodiei si deci marimea fisierului (sa zicem 320kbps->128kbps) - se aude chiar bine. Din 10MO facem 2-3MO. Reducerea se poate face cu software specializat.

Daca ati auzit melodia pe youtube si va ganditi sa faceti o prezentare, mai simplu e asa: apelati la un downloader - cautati pe net dupa "extract mp3", sunt o gramada; la download selectati normal quality si de obicei melodia va fi salvata ca mp3 la o calitate buna, dar fara a face fisierul imens. Nu stiu cat de legal e download-ul in acest fel, dar asta va priveste.

E simplu si dureaza cateva minute. Apoi puteti da embed mp3 cum am zis mai sus.

In plus, pentru prezentarile audio (stil lectie, naration) e util sa comprimati mult (probabil pana la 64kbps sau ceva de genul) - marimea conteaza si nu aveti nevoie de high quality...

MrDoitsafe
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 27, 2010 7:27 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de MrDoitsafe » Mar Iul 27, 2010 8:35 am

Si de fapt nici nu trebuie sa trimiteti prezentari imense ca atasamente - asteptati mult pana faceti upload...

Puteti pune fisierul pps pe un server de fisiere. Skydrive de la Microsoft ofera pare-mi-se 25GB. Deci daca aveti cont Live (fost hotmail), intrati pe skydrive, faceti upload, in zona publica si oricine poate descarca fisierul.

Sau pe orice alt server etc.

E bine sa salvati prezentarea in format 97-2003, pentru cei care au versiuni mai vechi de Office...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2007”