FORM - caracteristici

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

FORM - caracteristici

Mesaj de Stan Constantin » Vin Sep 04, 2009 9:06 pm

buna seara,
o intrebare scurta....cum fac ca atunci cand deschid forma promterul sa fie activ pe campul 2 (primul camp este ID pe care l-am blocat pt a nu putea fi modificat manual).
multumesc anticipat

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: FORM - caracteristici

Mesaj de Dr.Excel » Sâm Sep 05, 2009 8:03 am

scrie in evenimentul form_open:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)
           nume_textbox.SetFocus
End Sub

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Re: FORM - caracteristici

Mesaj de Stan Constantin » Sâm Sep 05, 2009 3:38 pm

Salut
Multumesc ....functioneaza super....
o zi buna

valy

Re: FORM - caracteristici

Mesaj de valy » Mar Sep 08, 2009 3:08 pm

As avea o mica obsevatie vizavi de formularul tau, practica (uzanta), spune ca acele campuri care corespund cheilor primare si care chei primare sunt definite in tabele de campuri ''Autonumber'' sa nu apara in formular, chiar daca Access-ul le genereaza automat....este doar o recomandare. ;)

Stan Constantin
Mesaje: 66
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:00 am
Localitate: Botosani

Re: FORM - caracteristici

Mesaj de Stan Constantin » Mar Sep 08, 2009 3:54 pm

mersi de indicatie ....
eu acum invat accessu de la ZERO...si intradevar am citit si despre acest lucru in generarea automata a formelor....(este doar de test :)) )
am mai descoperit o chestie interesanta care poate fi folosita ca alternativa la varianta lui Bogdan (a lui e cea mai buna :)) )
daca pe anumite campuri dintr-o forma nu se doreste sa se opreasca cursorul se intra in proprietatile campului la "Other" si se alege "No" la Tab Stop.
foarte interesant :))

PS oricum agreez varianta lui Bogdan pentru ca este mai practica :))

valy

Re: FORM - caracteristici

Mesaj de valy » Mar Sep 08, 2009 4:35 pm

sau se utilizeaza index tabulator, de fapt se schimba ordinea intre campuri, de regula primul camp pus pe formular are index tabulator 0, iar cel de-al doilea are index tabulator 1. Asa cum am spus mai devreme, se schimba ordinea lor din ''foaia de proprietati'' - la acelasi rezultat se ajunge prin mai multe cai ;)
Dar oricum metoda VBA-ului (cea aratata de Bogdan) e sfanta...nu de alta, dar te ''forteaza'' sa inveti mai mult si mai bine... :!:

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”