Access Form

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Access Form

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Aug 31, 2009 11:28 am

Va salut.
Intr-o baza de date Access am facut un Form.
Problema mea este ca acel Form este maximizat si as vrea sa fie mai mic.
Cum as putea face asta?

Avatar utilizator
stelea
Mesaje: 98
Membru din: Vin Aug 07, 2009 11:31 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Access Form

Mesaj de stelea » Lun Aug 31, 2009 11:50 am

Cand esti cu Forma in Access, in Layout View, In ribbon-ul contextual Arrange ai in partea dreapta un buton Property Sheet. Cred ca poti sa umbli putin pe acolo, la propietatile alea (dupa ce alegi din lista obiectul Form). Ai AutoResize, Width.... cu combinatia reusita cred k poti sa dai formei marimea dorita.

Spune-mi te rog daca ai resuti.
Numa' bine,
*****A

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Access Form

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Aug 31, 2009 12:20 pm

Nu e ce vroiam.
O sa mai caut.
Ms de idee.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Access Form

Mesaj de Dr.Excel » Lun Aug 31, 2009 4:14 pm

baga linia asta de cod la evenimentul 'On Activate' al formului
DoCmd.Maximize

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Access Form

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Aug 31, 2009 4:59 pm

As vrea ca Form-ul din Poza 2 sa arate ca cel din Poza 1.
Adica sa poate fi maximizat, minimizat si inchis.
La mine in schimb apare mereu maximizat si atat si nu vreau asa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Access Form

Mesaj de Dr.Excel » Lun Aug 31, 2009 5:04 pm

Bogdan Tarla scrie:baga linia asta de cod la evenimentul 'On Activate' al formului
DoCmd.Maximize

si nu merge ce am zis eu? :shock:

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Access Form

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Aug 31, 2009 5:40 pm

Am aflat. Era doar o setare a Access-ului.
Mie imi arata totul sub forma de tab-uri.
In Access Options la rubrica Current Database, de la optiunea Document Window Options am ales Overlapping Windows in loc de Tabbed Documents (cum era implicit) :)
Va multumesc!

valy

Re: Access Form

Mesaj de valy » Mar Sep 08, 2009 7:55 am

E bine si nu e bine, depinde...setarea respectiva, daca o modifici va avea repercusiuni asupra tuturor formularelor de acum incolo. Daca doresti ca doar anumite formulare sa arate asa, mai bine modifici o setare ale formularului, respectiv formularelor.
In modul "Proiectare'', in ''Foaia de proprietatati'', tabul ''Altele'' alegi optiunea ''Pop Up'' si o setezi pe ''Da''. Totusi, formularele de tip ''Pop-Up'' au neajunsul ca vor trebui inchise inainte de a putea utliza si alte formulare, astfel incat, alegerea acestui tip de formular trebuie bine cantarita.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Access Form

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Sep 08, 2009 8:04 am

Imi permit sa te contrazic Valy.
Acea optiune la care am umblat are efect doar la baza de date curenta.De aceea optiunea se numeste Current Database.
Pe mine ma interesa ca toate form-urile din acea baza de date sa nu imi apara sub forma de tab-uri.
Dupa ce am umblat la acea setare, am facut o alta proba, sa vad daca de acum incolo toate form-urile imi vor arata asa sau nu.
Si raspunsul este ca acea optiune lucreaza strict pentru baza de date curenta.

valy

Re: Access Form

Mesaj de valy » Mar Sep 08, 2009 9:00 am

Se pare ca nu m-am exprimat suficient de clar, ma refeream ca la toate formularele din, asa cum bine ai spus, din baza de date curenta, li se vor aplica setarile respective. Cu alte cuvinte, nu exista nicio diferenta de opinie. Ce se intampla, in conditiile in care utilizezi pentru o baza de date, aplicatie, cum vrei sa o denumesti, aceea setare ea se aplica tuturor formularelor din acea baza de date. In felul acesta, din punctul meu de vedere, revii cumva la setarile pe care le are Access 2003, renuntand cu destula usurinta la ''o alta chestie tare a Access-ului 2007'', si anume: posibilitatea de maximizare a formularelor (fara interventia programatorului). Evident ca aceasta ''chestie tare'' trebuie coroborata cu o alta ''chestie tare din Access 2007'' si anume: ''Ancorarea'', care permite programatorului setarea controalelor pe un formular nu numai in functie de punctul de sus din stanga, cum era in Access 2003 si nu numai. In versiunile anterioare exista neajunsul ca daca maximizai un formular, controalele acelui formular nu se maximizau si ele corespunzator noii marimi a formularului, decat daca dispuneai de o licenta a unui ActiveX, care sa faca acest lucru. Ideea e ca in Acess 2007 se poate, de aceea, setarea implicita este pe ''Documente in file''

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”