Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de mesersmith » Lun Mar 13, 2017 10:22 pm

In primul rand as vrea sa-mi cer scuze pentru ca nu am mai avut timp sa fiu activ pe forum, serviciul chiar nu-mi mai permite nici sa traiesc.

In alta ordine de idei, la serviciu am o baza de date ceva mai mare si la care am mare nevoie sa adaptez o imprimanta de etichete autoadezive, pe care sa le lipesc pe dispozitivele ce intra in service.
M-am tot uitat la diverse modele, preturi, etc, dar nu stiu nici ce sa aleg si nici cum se lucreaza cu ele.
Asa incat, ii rog pe cei care stiu cate ceva despre problema asta sa ma sfatuiasca.

Ideea este ca am vazut tot felul de modele extrem de ieftine, multe dintre ele fiind mobile, au si o tastatura pe ele cu care se creeaza, probabil, etichetele.
Acum, indiferent de cat de ieftina este o jucarie din asta, nici nu as vrea sa arunc banii pe fereastra si de aceea as vrea sa va intreb daca s-a jucat vreunul dintre colegi cu astfel de imprimante.
Evident, orice sfat este binevenit.

O alta intrebare ar fi urmatoarea: in baza am doua rapoarte pe care le tot scot la o imprimanta normala-fisa de intrare in service si factura fiscala. Daca adaug o imprimanta de etichete, stie cineva daca printr-un cod vba sau alte metode s-ar putea ca atunci cand sunt in raportul pentru etichete, sa-si aleaga singur imprimanta de etichete si cand sunt in celelalte rapoarte, sa-si aleaga imprimanta normala?
Va multumuesc si astept cu interes eventualele sfaturi.

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de cvmircea » Lun Mar 13, 2017 11:10 pm

Eu folosesc imprimanta Zebra LP 2824 sau Zebra TLP 2824 nu mai stiu sigur dar pot sa verific maine. Am avut de amindoua diferenta intre ele era ca una imprima si cu ribon si termic iar cealalta doar termic, oricum eu le-am folosit doar cu etichete termice (astea nu sunt rezistente in timp).
Eu le foloseam la un atelier de productie , listam pe eticheta numele clientului ,citeva detalii si id-ul produsului sub forma de cod de bare, dupa ce era executat produsul se lipea eticheta pe acesta si se scana codul de bare cu un scanner. In baza de date se inregistra numele angajatului si data productiei, astfel cel care se ocupa cu livrarile stia ca produsul este gata pentru a fi trimis la montaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de mesersmith » Lun Mar 13, 2017 11:18 pm

Si inteleg ca scoteai din access ceea ce scriai pe acele etichete, nu?

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de cvmircea » Lun Mar 13, 2017 11:32 pm

Da dintr-un program de evidenta comenzilor de jaluzele si rulouri textile, pervaze,plase de insecte. In program aveam un tabel cu detaliile comenzii in care creaam produsul (latime, inaltime, culoare etc) listam etichetele pe categorii de produse si le trimiteam celui care trebuia sa execute produsele (jaluzele si rulourile la atelierul de jaluzele, pervazele la magazie pentru a fi debitate etc) .

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de mesersmith » Lun Mar 13, 2017 11:37 pm

Multumesc, Mircea.
Temerea mea era ca aceste imprimante vin cu softurile lor de constructie de etichete si ca acestea se pot face numai in softurile proprii.
Inteleg de la tine ca imprimantele astea sunt la fel ca orice alte imprimante si ca daca fac un raport de dimensiuni corecte, etichetele se vor imprima corect.
Mai era povestea aia cu vba, cea in care atunci cand esti intr-un anumit raport, sa se printeze numai cu o anumita imprimanta.
Dar mai e pana acolo.
Ideea este ca pentru fiecare client, atunci cand imi intra un produs in service, trebuie sa scot pe hatrie a4 o fisa de intrare in service, apoi imediat trebuie sa scot dintr-un alt raport, aceste etichete, de obicei cate 2 identice. Si ar fi destul de dificil ca de fiecare data sa stai sa alegi imprimanta pentru fiecare raport.

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de cvmircea » Lun Mar 13, 2017 11:49 pm

Nu stiu sigur dar cred ca este o setare sa listezi un raport pe o imprimanta specifica.
Ai dreptate este un raport simplu doar cu dimensiunile etichetei, pina am setat sa listeze raportul mi-a luat ceva timp dar acum sunt cativa ani de cind il folosim si este ok . Eu listez doar cind sunt mai multe de trimis in productie si atunci sunt situatii cand listez peste 50 de etichete odata (chiar daca am mai multe produse identice listez cite o eticheta pt fiecare buc)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de Dr.Windows » Mie Mar 15, 2017 10:17 pm

In modul design al acelor etichete ar trebui sa poti seta in "Page Setup" optiunea specifica pentru acele etichete folosind "Use Specific Printer":
Access-LabelUseSpecificPrinter.png
Altfel poti sa incerci si cu VBA folosind Application.Printer - Programming Printer Settings in Microsoft Access.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Imprimanta pentru etichete autoadezive in Access

Mesaj de mesersmith » Joi Mar 16, 2017 11:16 pm

Multumesc pentru raspunsuri.
Acum ramane sa achizitionez si imprimanta si apoi sa ma apuc de testat.
Sa vedem daca modelele actuale vor functiona asa cum vreau eu.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”