Interogare

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
ematex
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 30, 2015 10:06 pm

Interogare

Mesaj de ematex » Dum Feb 12, 2017 12:29 pm

Nu stiu cum sa pun prima conditie, imi da eroare tot timpul.Am atasat fisier.
Interogare.png
Se cere sa se afiseze numarul total de bilete vandute vandute pentru toate orasele si totalul biletelor vandute pentru orasul Paris.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Dum Feb 12, 2017 1:22 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Inserare cetinte in interiorul mesajului (este mai comod decat sa citesti intr-un document ce trebuie descarcat)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Interogare

Mesaj de Dr.Windows » Dum Feb 12, 2017 1:37 pm

Era mai simplu daca in loc de fisierul DOC cu poza si instructiunile (lucru interzis de altfel si de REGULAMENTUL forumului - pct. 10), se atasa o baza de date cu infromatii de test (fara informatii confidentiale) pe care se putea face o demonstratie.

Totalul biletelor vandute se poate afla cu un query:
Bilete pentru fiecare oras.png
Biletele pentru un anumit oras este similat cu query-ul de mai sus la care se adauga conditia:
Bilete pentru un anumit oras.png
Pentru a obtine "numarul total de bilete vandute vandute pentru toate orasele si totalul biletelor vandute pentru orasul X" ai nevoie de combinatia dintre cele 2 interogari, adica se creeaza o alta interogare in care se poate copia structura celor 2 la care se adauga cuvantul cheie "UNION ALL":

Cod: Selectaţi tot

SELECT Bilete.Oras, Sum(Bilete.Bilete) AS SumOfBilete
FROM Bilete
GROUP BY Bilete.Oras
UNION ALL SELECT Bilete.Oras, Sum(Bilete.Bilete) AS SumOfBilete
FROM Bilete
GROUP BY Bilete.Oras
HAVING (((Bilete.Oras)="B"));
QueryFinal.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”