access 2013 query append: key violation

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
bv04ram
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 16, 2016 3:20 pm

access 2013 query append: key violation

Mesaj de bv04ram » Lun Noi 28, 2016 10:56 am

Buna ziua,
Atasez cele 2 tabele, cu relatiile existente.
Un append query from Orders to Invoices se blocheaza pe key violation. Am verificat: relatiile, cheia straina, valorile setate pt campuri ....sunt putin blocat si as aprecia ajutorul dvs.

Mai jos si Query-ul in cauza (adauga doar valorile noi din tabela Orders, care nu mai exista in tabela Invoices:

INSERT INTO Invoices ( IDComandaAPR, IDSupplier, Alpha2Code, City_PostalCode, DataComanda, NumarComandaAPR, Beneficiar, Stare_Comanda, AnulareComanda, Cod_StareComanda )
SELECT Supply_Orders.IDComandaAPR, Supply_Orders.IDSupplier, Supply_Orders.Alpha2Code, Supply_Orders.City_PostalCode, Supply_Orders.DataComanda, Supply_Orders.NumarComandaAPR, Supply_Orders.Beneficiar, Supply_Orders.Stare_Comanda, Supply_Orders.AnulareComanda, Supply_Orders.Cod_StareComanda
FROM Supply_Orders
WHERE (((Supply_Orders.AnulareComanda)=No) AND ((Supply_Orders.Cod_StareComanda)>=1 And (Supply_Orders.Cod_StareComanda)<8) AND ((Supply_Orders.AprobareAchizitie) Like "OK*") AND ((Exists (Select* FROM Invoices Where Invoices.IDComandaAPR=Supply_Orders.IDComandaAPR))=False));


Multumesc anticipat.
Cu respect, Raul
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: access 2013 query append: key violation

Mesaj de Tzica » Dum Dec 04, 2016 12:12 am

Simpla parere, trebuie verificate proprietățile campurilor din tabelului Invoices, mai exact regulile de validare.Probabil exista un câmp (mai multe ) care nu accepta valori Null sau "Zero lenght". Asta in ce priveste interogarea, dar poate sa fie de vina, din aceleasi motive si campul IDShiping,...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”