situatii comparative

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: situatii comparative

Mesaj de Tzica » Mie Feb 24, 2016 9:13 pm

1. Raportul nu are nici o interogare ca si sursa (ma refer la exemplul urcat Mie Feb 24, 2016 6:23 pm )..si...nici nu are nevoie din moment ce ne intereseaza numai cifre.
2. Despre sabotaje.Da, clar e un sabotaj la mijloc, dar e vorba de factorul uman ca initiator mai mult sau mai putin invizibil.Aplicatia nu face decat ceea ce i se da sa faca.In fine, clar se lucreaza pe calculatoare diferite, cu setari dferite, (probabil si versiuni diferite) cu /fara diacritice, adica acel Romanian incarcat, setari Regional Settings pentru data diferite ..etc..
Pe scurt, solutia este sa concatenam pur si simplu data (datele) din formularul Frm, cu ajutorul functiei DatePart adica :
DCount("[id]","[Tbl]","Day([data]) =" & DatePart("d",[Forms]![Frm]![DataI]) & "AND Month(data) = " & DatePart("m",[Forms]![Frm]![DataI]) & " AND Year(data) = " & DatePart("yyyy",[Forms]![Frm]![DataI]) & "")
Personal, si eu ma minunez ca nu functioneaza formula magica Format ("Data", 'mm\dd\yyyy'). Mai mult, pe aplicatia respectiva, chiar si concatenarea (sau spargerea datei in zi, luna si an) functioneaza doar cu un literar (m si/sau d). Pentru mm si dd returneaza un mare #Func! .
Si..cam atat.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Joi Feb 25, 2016 6:28 pm

ce as outea sa mai zic am incercat formula pe care ai scris-o in postul anterior si... surpriza nu a functionat imi da mesajul "you omitted an operand or operator , you entered a invalid character or comma, or you entered text without surronding it in qoutation mark". Asa fiind m-am intors la formula in care foloseai format ("Data", 'mm\dd\yyyy') si spre surprinderea mea de data asta a functionat.Sa spunem ca intr-un fel sau altul aceasta problema s-a rezolvat.Daca ar fi sa ne intoarcem la situatiile comparative cum pot numara in exemplul urcat ieri cate evenimente sunt de genu "a", "b","c". Am incercat anterior sa schimb in exemplul urcat de Tzica dar nu am reusit, iar in exemplul urcat ieri am scris codul dupa cum urmeaza si bineinteles ca da deja vestitul: #Error
=DCount("[id]";"tbl";"[faza]=" & [Reports]![Copy of Rpt]![Textfaza] & " and [data]>=#" & Format([Forms]![Frm]![DataI];"mm/dd/yyyy") & "# And [data]<=#" & Format([Forms]![Frm]![DataS];"mm/dd/yyyy") & "#")

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Joi Feb 25, 2016 6:56 pm

Am sa urc si exemplul pt ca constat ca imi arata si alte faze chiar daca nu sunt in perioada selectata adica intre 01.01.si 02.01.2016. Si pentru ca in general comparatiile le fac intre ani am sczut din controalele DataI si DataS 365 zile cat are anul si numara pe aceleasi perioade din ani diferiti.Ideea e ca nu stiu sa- fac sa numere pe faze in parte.cate a in 2016, cate a in 2015, cate b in 2016 cate b in 2015.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Joi Feb 25, 2016 7:38 pm

Am gasit rezolvarea sa numere dupa faza trebuia sa pun denumirea controlului din raport care are ca sursa faza de forma =DCount("[id]";"tbl";"[faza]='" & [Textfaza] & "' and [data]>=#" & Format([Forms]![Frm]![DataI];"mm/dd/yyyy") & "# And [data]<=#" & Format([Forms]![Frm]![DataS];"mm/dd/yyyy") & "#") in sensul ca Textfaza este intre ghilimele simple , duble si &.
A mai ramas problema cu afisarea tuturor fazelor si nu doar a celor care se regasesc in perioada selectata.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”